logo

reklam

TOKİ ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Mali durumu iyi olmayan insanlara kira bedeli öder gibi ev sahibi imkanı olma fırsatını sunan ve Toki tarafından gerçekleştirilmeye başlanan projelerin her ne kadar asıl amacının insanların mutlu ve huzurlu olarak kendi evlerinde yaşaması olsa da, yapılan konutların yönetimsel olarak düzgün idare edilememesinden kaynaklanan problemler yüzünden vatandaşların çileden çıkması ve almış oldukları dairelere bırakın sevinebilmeyi ruh hastası olmamaları kaçınılmaz bir son olmaya gitmektedir.

 

Toki Tuzla Aydınlı Konutlarında 3.etap 1.kısımda da oturan Konut sahiplerinin beş yıldır vermiş oldukları büyük mücadeleler sonunda yönetimi anca devir alabilmişlerdir. Acaba Toki yetkilileri yapmış oldukları bu Boğaziçi Yönetim A.Ş dayatması hatasını ne zaman görüp bu hatadan vaz geçecekler. Özellikle alt gelir ve orta gelirli vatandaşlara yapılan projelerin piyasada sayıları hızla artmakta olan bir sürü yönetim şirketi olduğu halde, direkt olarak Bogaziçi Yönetim A.Ş.ye verilmesi ve bu kurum çalışanlarının vatandaşları muhatap olarak kabul etmemeleri anlaşılır gibi değil. Ayrıca bu yönetime hiçbir konut kullanıcısının idareci yönetici denetleyici olarak alınmaması da bu işin cabası.

 

Bir kurum düşünün ki daireler yapıyor ve bu daireleri taksitle insanlara satıyor , bu daireleri müteahhide yaptırırken müteahhidi denetlemek için kendi bünyesine mühendisler alıyor. Daireler bittikten sonra Burayı yönetmek işini kendi anlaşmış olduğu bir şirkete veriyor. Bu şirketi denetleme ve idare işini de binalar yapılırken müteahhidi denetlesin kontrol etsin diye işe alıp çalıştırmış olduğu mühendislere veriyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Öle ya şirketin yönetim veya denetim kurulu bünyesinde bir tek daire hak sahibi yok birde üstüne üstlük Tokinin oluşturmuş olduğu yönetim kurulu bu binaları denetlemek eksiklerini tespit etmekle mükellef olan çalışanlardan oluşmakta.

 

Biraz daha bu konuyu açarsak ,Boğaz İçi Yönetim AŞ ye Toki bir yeri yönetmek için görev verdi, Boğaziçi yönetim Aş buraya görevliler atadı. Bu görevliler ortak alanlardaki asansör, çatı dış cephe altyapı peyzaj gibi bir sürü kalem ne varsa eksiklerini tespit etmek düzelttirmek ve o projede asıl oturan daire sakinleri adına kabulünü yapmakla mükellef . Bu görevli veya görevliler Müteahhidin eksik imal etmiş olduğu kalemleri hususları kime şikayet edecek? Tabi ki Toki ye Peki Toki bu eksikleri tespit etmesi için binalar yapılırken kimi görevlendirmişti. İşin can alıcı noktası da burası Bogaziçi Yönetim AŞ nin asıl işvereni olarak görünen ve yönetim ve denetim kurulunu oluşturan Toki çalışanları. Bu durumda insanın aklına ister istemez şu soru geliyor : Boğaziçi Yönetim A.Ş ne kadar tarafsız olarak çalışa bilir ki veya kimi kime şikayet edecek vatandaşın hakkını nasıl koruyacak. Öyle ya sırf yönetim hizmet bedeli olarak daire başına aylık en az 6,00TL – 7,00TL alan bir şirket Toplu Konut idaresi ile ikili ilişkilerini iyi yürütmek zorunda keza şuanda en az Toki ve Kiptaş bünyesinde 150 000 konuta hizmet veren Bogaziçi yönetim Aş nin aylık getirisi hesaplandığında bu rakam çoğu şirketlerin senelik ciroları etmektedir.

 

Sonuçta bu eksik imalatlar müteahide yaptırtılamadığı için olan yine vatandaşa olmakta olmayan asansörlere ruhsatlar çıkmakta, olan asansörler çalışmamakta, sığınaklar kapıcı daireleri su almakta altyapı en ufak bir yağmurda çökmekte, logarlar geri basmakta binaların altları ağzına kadar su dolmakta, binalara dolan sular elektrik sayaçları, hidrafor sistemi, doğalgaz kazanları, gibi elektriksel sistemlere zarar verip insan hayatını tehlikeye düşürmekte, dış cepheler kopmak da daireler su almakta, elektrik zil sistemleri haberleşmeler çalışmamakta, karasal yayınlar çökmekte, su depoları paslı imal edilmekte, inşaatların imalatı sırasında ne kadar çöp hurda betondan fanyas kırığı ve taşlardan oluşan hafriyat artıklarından oluşan malzemelerin üzerine peyzaj alanı olması beklenilmekte. gibi gibi saymakla bitiremeyeceğimiz imalat eksikleri oluşmasına vesile olmak da ve en kötüsü bu eksiklikleri tamamlamak yine vatandaşın cebinden çıkacak olan paralarla yapılmakta veya bu eksikliklerle insanların yaşaması gerekmektedir.

 

Toplu konut idaresi yetkilileri bundan sonra umarız daire sakinlerinin de içerisinde bulunacağı yönetim ve denetim kurulları oluşturarak vatandaşla beraber elbirliği içerisinde projelerin yönetilmesi taleplerimizi görmezden gelmezler. Ayrıca piyasada sayıları hızla artmak da olan diğer yönetim şirketlerine de iş imkanı sağlanarak bu güne kadar vatandaşı hiçe sayıp olaya carisini genişletmek mantığı ile bakan Boğaziçi yönetim AŞ nin rekabet ortamının oluşturulacağı bir piyasada daha düzgün hizmet vermesine vesile olmasını temenni etmekteyiz.

Share
596 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FARZ..

  19 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Farzlardan bazıları Sual: Haramları maddeler hâlinde bildirdiğiniz gibi, farzları da bildirebilir misiniz? CEVAP Farzlardan bazıları da şunlardır: 1- Allah ve Resulüne itaat, , 2- Ehl-i sünnet itikadını, imanı, farzları ve haramları öğrenmek, 3- Allahü teâlânın varlığını ve yarattıklarını tefekkür etmek, 4- Allah’ın azabından emin olmayıp korkmak, rahmetinden de ümit kesmeyip ümitli olmak, 5- Allahü teâlânın rızka kefil olduğuna ve rızkın Allah’tan olduğuna inanmak, 6- Allahü teâlâyı hiç unutmamak , 7- Allahü teâlâya ihsan ettiği ni...
 • TRT Haber’in Akıncı’ya soramadıkları!

  19 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın TRT Haber’e anlattıkları “çözüm, hemen şimdi” dedirtecek cinstendi. Neredeyse gece gece Rum liderin kapısına dayanıp, “hadi caymadan bitirelim şu işi” diyeceğiz. Soruları içtenlikle yanıtladı Allah var ama sorular nedense “duymak istenen cevaplara” göreydi. Esasa ve tedirginliklere yönelik soru gelmedi. Tabi öyle olunca yanıtlar da “Anadolu” insanının içine su serpecek cinsten oldu. “Türkiye’nin garantörlüğü olmazsa olmaz” dedi. “Rumların haritasını beğenmedim, onay verecek tek Kıbrıslı Türk olmaz” dedi. “Beni...
 • KUŞ ile DERVİŞ

  18 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " KUŞ ile DERVİŞ Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a gelerek, kanadını bir dervişin kırdığını söyler.Hz. Süleyman, dervişi hemen huzuruna çağırtır ve ona sorar... "Bu kuş senden şikayetçi, neden kanadını kırdın?" Derviş kendini savunur.. "Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı." Bunun üzerine, Hz. Süleyman kuşa döner ve der ki... "Bak, bu adam da haklı. Sen...
 • TEVHÎD ve MÂRİFET

  17 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TEVHÎD ve MÂRİFET Tevhîd, kadîm olanı (başı ve başlangıcı olmayanı), hâdis (sonradan) olandan ayırmak ve bundan (hâdis olandan) O’na (kadîm olana) yönelmektir. Kadîm olan yalnızca Allah Teâlâ olduğu için, tevhîd yalnızca O’nu görmek ve O’nu duymaktır. O’nunla birlikte hâdis olan şeyleri ve hatta kendi varlığını da görüp hisseden bir kimse, farklı mahiyetteki iki şeyi görüp duyduğu için tevhîd’ten uzaklaşmış ve ikiliği kabul etmiş olur. Kadîm ile hâdisin mahiyetleri birbirinden farklı oldukları için, hâdisin özellik ve sıfatları olan şekillilik...
UA-36507442-2