logo

reklam

TOKİ ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Mali durumu iyi olmayan insanlara kira bedeli öder gibi ev sahibi imkanı olma fırsatını sunan ve Toki tarafından gerçekleştirilmeye başlanan projelerin her ne kadar asıl amacının insanların mutlu ve huzurlu olarak kendi evlerinde yaşaması olsa da, yapılan konutların yönetimsel olarak düzgün idare edilememesinden kaynaklanan problemler yüzünden vatandaşların çileden çıkması ve almış oldukları dairelere bırakın sevinebilmeyi ruh hastası olmamaları kaçınılmaz bir son olmaya gitmektedir.

 

Toki Tuzla Aydınlı Konutlarında 3.etap 1.kısımda da oturan Konut sahiplerinin beş yıldır vermiş oldukları büyük mücadeleler sonunda yönetimi anca devir alabilmişlerdir. Acaba Toki yetkilileri yapmış oldukları bu Boğaziçi Yönetim A.Ş dayatması hatasını ne zaman görüp bu hatadan vaz geçecekler. Özellikle alt gelir ve orta gelirli vatandaşlara yapılan projelerin piyasada sayıları hızla artmakta olan bir sürü yönetim şirketi olduğu halde, direkt olarak Bogaziçi Yönetim A.Ş.ye verilmesi ve bu kurum çalışanlarının vatandaşları muhatap olarak kabul etmemeleri anlaşılır gibi değil. Ayrıca bu yönetime hiçbir konut kullanıcısının idareci yönetici denetleyici olarak alınmaması da bu işin cabası.

 

Bir kurum düşünün ki daireler yapıyor ve bu daireleri taksitle insanlara satıyor , bu daireleri müteahhide yaptırırken müteahhidi denetlemek için kendi bünyesine mühendisler alıyor. Daireler bittikten sonra Burayı yönetmek işini kendi anlaşmış olduğu bir şirkete veriyor. Bu şirketi denetleme ve idare işini de binalar yapılırken müteahhidi denetlesin kontrol etsin diye işe alıp çalıştırmış olduğu mühendislere veriyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Öle ya şirketin yönetim veya denetim kurulu bünyesinde bir tek daire hak sahibi yok birde üstüne üstlük Tokinin oluşturmuş olduğu yönetim kurulu bu binaları denetlemek eksiklerini tespit etmekle mükellef olan çalışanlardan oluşmakta.

 

Biraz daha bu konuyu açarsak ,Boğaz İçi Yönetim AŞ ye Toki bir yeri yönetmek için görev verdi, Boğaziçi yönetim Aş buraya görevliler atadı. Bu görevliler ortak alanlardaki asansör, çatı dış cephe altyapı peyzaj gibi bir sürü kalem ne varsa eksiklerini tespit etmek düzelttirmek ve o projede asıl oturan daire sakinleri adına kabulünü yapmakla mükellef . Bu görevli veya görevliler Müteahhidin eksik imal etmiş olduğu kalemleri hususları kime şikayet edecek? Tabi ki Toki ye Peki Toki bu eksikleri tespit etmesi için binalar yapılırken kimi görevlendirmişti. İşin can alıcı noktası da burası Bogaziçi Yönetim AŞ nin asıl işvereni olarak görünen ve yönetim ve denetim kurulunu oluşturan Toki çalışanları. Bu durumda insanın aklına ister istemez şu soru geliyor : Boğaziçi Yönetim A.Ş ne kadar tarafsız olarak çalışa bilir ki veya kimi kime şikayet edecek vatandaşın hakkını nasıl koruyacak. Öyle ya sırf yönetim hizmet bedeli olarak daire başına aylık en az 6,00TL – 7,00TL alan bir şirket Toplu Konut idaresi ile ikili ilişkilerini iyi yürütmek zorunda keza şuanda en az Toki ve Kiptaş bünyesinde 150 000 konuta hizmet veren Bogaziçi yönetim Aş nin aylık getirisi hesaplandığında bu rakam çoğu şirketlerin senelik ciroları etmektedir.

 

Sonuçta bu eksik imalatlar müteahide yaptırtılamadığı için olan yine vatandaşa olmakta olmayan asansörlere ruhsatlar çıkmakta, olan asansörler çalışmamakta, sığınaklar kapıcı daireleri su almakta altyapı en ufak bir yağmurda çökmekte, logarlar geri basmakta binaların altları ağzına kadar su dolmakta, binalara dolan sular elektrik sayaçları, hidrafor sistemi, doğalgaz kazanları, gibi elektriksel sistemlere zarar verip insan hayatını tehlikeye düşürmekte, dış cepheler kopmak da daireler su almakta, elektrik zil sistemleri haberleşmeler çalışmamakta, karasal yayınlar çökmekte, su depoları paslı imal edilmekte, inşaatların imalatı sırasında ne kadar çöp hurda betondan fanyas kırığı ve taşlardan oluşan hafriyat artıklarından oluşan malzemelerin üzerine peyzaj alanı olması beklenilmekte. gibi gibi saymakla bitiremeyeceğimiz imalat eksikleri oluşmasına vesile olmak da ve en kötüsü bu eksiklikleri tamamlamak yine vatandaşın cebinden çıkacak olan paralarla yapılmakta veya bu eksikliklerle insanların yaşaması gerekmektedir.

 

Toplu konut idaresi yetkilileri bundan sonra umarız daire sakinlerinin de içerisinde bulunacağı yönetim ve denetim kurulları oluşturarak vatandaşla beraber elbirliği içerisinde projelerin yönetilmesi taleplerimizi görmezden gelmezler. Ayrıca piyasada sayıları hızla artmak da olan diğer yönetim şirketlerine de iş imkanı sağlanarak bu güne kadar vatandaşı hiçe sayıp olaya carisini genişletmek mantığı ile bakan Boğaziçi yönetim AŞ nin rekabet ortamının oluşturulacağı bir piyasada daha düzgün hizmet vermesine vesile olmasını temenni etmekteyiz.

Share
644 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bugünün işini, yarına bırakma!

  23 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bugünün işini, yarına bırakma! Buhara’da yetişen Evliyadan Seyyid Emir Burhan hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün bir gence; - Ey kıymetli oğlum! Bugün, her istediğini kolayca yapabilecek bir haldesin. Gençliğin, sıhhatin, gücün, kuvvetin, malın ve rahatlığın bir arada bulunduğu bir zamandasın, buyurdu. Sonsuz saadete kavuşturacak sebeplere yapışmayı, yarar işleri yapmayı yarına bırakma, hemen yap. Delikanlı sordu. - Ne yapmamı tavsiye edersiniz efendim? - İnsan ömrünün en iyi zamanı olan bu gençlik gün...
 • DURDURAMADINIZ BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜ!

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  BÜTÜN DÜMENLRİNİZİ BİLİYORUZ. Bu ülke 35 yıldır sadece terörle mücadele etmiyor, bu ülke 35 yıldır terörün bataklığında üreyen işte bu kirli zihniyetle de mücadele ediyor. Terörü bir geçim kapısı haline getirmiş, yoksul çocukların ölümünü kendisine bir rant haline getirmiş kan baronlarıyla da bu ülke mücadele ediyor. İnanın, bunlar için en iyi Kürt ölü Kürt’tür, bunlar için en iyi Alevi ölü Alevidir. Vatanına ihanet eden, ama mütedeyyin maskesi takan örgütlerin dizinin dibine çökerler, ama gerçek mütedeyyinden korkar, onu yok etmek için her şe...
 • Ahlak ilmi çok mühimdir

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ahlak ilmi çok mühimdir Edirne’de medfun bulunan büyük Velilerden Şücaeddin-i Karamani hazretleri ”rahmetullahi aleyh“, bir gün sohbetinde; - Ahlak ilmi, kalb ve ruh temizliği bilgisi demektir, buyurdu. Tıp ilminin, beden sağlığı bilgisi olmasına benzer. Çünkü fena huylar, kalbin ve ruhun hastalıkları, zararlı işler de bu hastalıkların alametleridir. Şöyle devam etti: - Ahlak ilmi, çok şerefli, pek kıymetli, en lüzumlu bir ilimdir. - Neden efendim? dediler. - Çünkü, kalbin ve ruhun kötülükleri bu ilimle tem...
 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
UA-36507442-2