logo

reklam

TOKİ ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Mali durumu iyi olmayan insanlara kira bedeli öder gibi ev sahibi imkanı olma fırsatını sunan ve Toki tarafından gerçekleştirilmeye başlanan projelerin her ne kadar asıl amacının insanların mutlu ve huzurlu olarak kendi evlerinde yaşaması olsa da, yapılan konutların yönetimsel olarak düzgün idare edilememesinden kaynaklanan problemler yüzünden vatandaşların çileden çıkması ve almış oldukları dairelere bırakın sevinebilmeyi ruh hastası olmamaları kaçınılmaz bir son olmaya gitmektedir.

 

Toki Tuzla Aydınlı Konutlarında 3.etap 1.kısımda da oturan Konut sahiplerinin beş yıldır vermiş oldukları büyük mücadeleler sonunda yönetimi anca devir alabilmişlerdir. Acaba Toki yetkilileri yapmış oldukları bu Boğaziçi Yönetim A.Ş dayatması hatasını ne zaman görüp bu hatadan vaz geçecekler. Özellikle alt gelir ve orta gelirli vatandaşlara yapılan projelerin piyasada sayıları hızla artmakta olan bir sürü yönetim şirketi olduğu halde, direkt olarak Bogaziçi Yönetim A.Ş.ye verilmesi ve bu kurum çalışanlarının vatandaşları muhatap olarak kabul etmemeleri anlaşılır gibi değil. Ayrıca bu yönetime hiçbir konut kullanıcısının idareci yönetici denetleyici olarak alınmaması da bu işin cabası.

 

Bir kurum düşünün ki daireler yapıyor ve bu daireleri taksitle insanlara satıyor , bu daireleri müteahhide yaptırırken müteahhidi denetlemek için kendi bünyesine mühendisler alıyor. Daireler bittikten sonra Burayı yönetmek işini kendi anlaşmış olduğu bir şirkete veriyor. Bu şirketi denetleme ve idare işini de binalar yapılırken müteahhidi denetlesin kontrol etsin diye işe alıp çalıştırmış olduğu mühendislere veriyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Öle ya şirketin yönetim veya denetim kurulu bünyesinde bir tek daire hak sahibi yok birde üstüne üstlük Tokinin oluşturmuş olduğu yönetim kurulu bu binaları denetlemek eksiklerini tespit etmekle mükellef olan çalışanlardan oluşmakta.

 

Biraz daha bu konuyu açarsak ,Boğaz İçi Yönetim AŞ ye Toki bir yeri yönetmek için görev verdi, Boğaziçi yönetim Aş buraya görevliler atadı. Bu görevliler ortak alanlardaki asansör, çatı dış cephe altyapı peyzaj gibi bir sürü kalem ne varsa eksiklerini tespit etmek düzelttirmek ve o projede asıl oturan daire sakinleri adına kabulünü yapmakla mükellef . Bu görevli veya görevliler Müteahhidin eksik imal etmiş olduğu kalemleri hususları kime şikayet edecek? Tabi ki Toki ye Peki Toki bu eksikleri tespit etmesi için binalar yapılırken kimi görevlendirmişti. İşin can alıcı noktası da burası Bogaziçi Yönetim AŞ nin asıl işvereni olarak görünen ve yönetim ve denetim kurulunu oluşturan Toki çalışanları. Bu durumda insanın aklına ister istemez şu soru geliyor : Boğaziçi Yönetim A.Ş ne kadar tarafsız olarak çalışa bilir ki veya kimi kime şikayet edecek vatandaşın hakkını nasıl koruyacak. Öyle ya sırf yönetim hizmet bedeli olarak daire başına aylık en az 6,00TL – 7,00TL alan bir şirket Toplu Konut idaresi ile ikili ilişkilerini iyi yürütmek zorunda keza şuanda en az Toki ve Kiptaş bünyesinde 150 000 konuta hizmet veren Bogaziçi yönetim Aş nin aylık getirisi hesaplandığında bu rakam çoğu şirketlerin senelik ciroları etmektedir.

 

Sonuçta bu eksik imalatlar müteahide yaptırtılamadığı için olan yine vatandaşa olmakta olmayan asansörlere ruhsatlar çıkmakta, olan asansörler çalışmamakta, sığınaklar kapıcı daireleri su almakta altyapı en ufak bir yağmurda çökmekte, logarlar geri basmakta binaların altları ağzına kadar su dolmakta, binalara dolan sular elektrik sayaçları, hidrafor sistemi, doğalgaz kazanları, gibi elektriksel sistemlere zarar verip insan hayatını tehlikeye düşürmekte, dış cepheler kopmak da daireler su almakta, elektrik zil sistemleri haberleşmeler çalışmamakta, karasal yayınlar çökmekte, su depoları paslı imal edilmekte, inşaatların imalatı sırasında ne kadar çöp hurda betondan fanyas kırığı ve taşlardan oluşan hafriyat artıklarından oluşan malzemelerin üzerine peyzaj alanı olması beklenilmekte. gibi gibi saymakla bitiremeyeceğimiz imalat eksikleri oluşmasına vesile olmak da ve en kötüsü bu eksiklikleri tamamlamak yine vatandaşın cebinden çıkacak olan paralarla yapılmakta veya bu eksikliklerle insanların yaşaması gerekmektedir.

 

Toplu konut idaresi yetkilileri bundan sonra umarız daire sakinlerinin de içerisinde bulunacağı yönetim ve denetim kurulları oluşturarak vatandaşla beraber elbirliği içerisinde projelerin yönetilmesi taleplerimizi görmezden gelmezler. Ayrıca piyasada sayıları hızla artmak da olan diğer yönetim şirketlerine de iş imkanı sağlanarak bu güne kadar vatandaşı hiçe sayıp olaya carisini genişletmek mantığı ile bakan Boğaziçi yönetim AŞ nin rekabet ortamının oluşturulacağı bir piyasada daha düzgün hizmet vermesine vesile olmasını temenni etmekteyiz.

Share
629 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇOCUĞU ORTADAN KESİN

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " ÇOCUĞU ORTADAN KESİN Hz. Davud zamanında genç bir kadın , çocuğunu alıp gezmeye çıkarmıştı . Dinlenmek amacıyla yeşillik bir yer bulup oraya oturdular. Bu sırada yanlarına başka bir kadın gelmişti . O kadının da yanında bir çocuğu vardı . Çocuklar hemen hemen aynı yaştalardı . Kadınlar tanıştılar . Sonradan gelen kadın diğer kadına nazaran yaşça büyüktü ve onun ablası konumundaydı . Aralarında konuşurlarken çocuklar da önlerinde oynuyorlardı . Bu sırada büyük kadının çocuğu çalılıkların arkasına girip gözden kaybolmuştu . Annesi bunun far...
 • Günaydın!!!

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70' i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba... Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya'da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor. Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz'in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor. Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleşt...
 • TERÖR SİVİLLERİ VURMAKTADIR

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TERÖR     SİVİLLERİ   VURMAKTADIR Dünya üzerinde, terör olayları alabildiğine, devam etmektedir. Dünyayı yöneten güçler; sözde, kınamalar, yapsalar da; terörün devam etmesinden, mutlu gibi gözükmektedirler. Şu an Güney sınırımızdaki, tüm olaylar bunun en güzel delilidir. O coğrafyaya, kilometrelerce uzakta olan tüm güçler; sahne alabilmek için; bir birleri ile yarışmaktadırlar. Sonuçta; tüm Dünyaya silah satan ve o, satıştan yüklü bir miktarda para kazanan devletler; Dünyayı yönetmeye talip olan, devletlerdir. Üstelik, o bölgenin yer altı ze...
 • ÇANAKKALE RUHU CANLI TUTULMALI

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Papatya Yayınlarından Mustafa Turan’ın "Destanlaşan Çanakkale"  kitabında anlatılanlara göre, yıllar önce eğitim sistemimizi incelemek üzere Japonya’dan bir heyet Türkiye’ye gelir. İnceleme tamamlandıktan sonra MEB yetkilileri, Japon heyetinden hiç beklemedikleri bir tepki almıştır. Konuk heyetin, dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal’ın huzurunda dile getirdikleri acı gerçek şöyledir: “Türk eğitim sisteminde milli ruh yok...” Sonra şöyle devam etmişler: “Biz, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı gid...
UA-36507442-2