logo

05 Mayıs 2016

TOFD ADINA GÖKHAN TEPE KOŞUYOR

Dünyanın en büyük koşu etkinliklerinden biri olan Wings For Life Word Run 8 Mayıs saat:14:00’de İzmir’de  koşulacak. 33 Ülkeden 34 farklı lokasyonda yapılacak olan koşunun Türkiye ayağında, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) adına Gökhan Tepe yarışacak.412d7006-75a3-48e0-bec6-a143f217ea13

Tüm gelirler omurilik araştırmalarına

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Wings for Life World Run, bu sene 8 Mayıs’ta İzmir’de koşulacak. Koşu, üçüncü yılında 33 ülke ve 100 binden fazla koşucu  hedefiyle dünyanın en büyük yardım koşularından biri haline geliyor. 8 Mayıs’taki koşu için start İzmir’de Gün doğdu Meydanı’nda saat 14.00’de verilecek. 2015 koşusunda 3500 kişinin kayıt olduğu yarışta bu sene hedef 5000 koşucunun üstüne çıkarak  33 ülke içindeki en kalabalık koşulardan birini düzenlemek. Herkesin katılabileceği yarışta tekerlekli sandalye sporcuları da aynı anda yarışa başlayacak.

 

Bir çok ünlü isim bu koşuda yer alıyor

Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek koşuya spor ve sanat dünyasından birçok isim destek veriyor. Türkiye Basketbol Ligi’nde geçtiğimiz yıl şampiyonluğa ulaşan Pınar Karşıyaka basketbol takımı sezon başından beri tüm maçlarda yaptığı çalışmalar ve oyuncularının katılımıyla omurilik araştırmaları için yapılan Wings For Life’ın yanında yer alıyor. Galatasaray futbol takımı da geçtiğimiz hafta oynanan Bursaspor maçına “Koşamayanlar için Koşuyoruz” pankartıyla çıkarak bu konuda farkındalık yaratılması için katkıda bulundu. Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen’le birlikte Barcelona’da oynayan milli futbolcu Arda Turan, Beşiktaşlı Mario Gomez ve Red Bull Leipzig oyuncu Atınç Nukan da Wings For Life World Run’a destek veren isimler arasında yer alıyor. Gazeteci Yonca Tokbaş, sanatçı Gökhan Tepe ve oyuncu Ayşe Tolga da İzmir ve İstanbul’daki tanıtım koşularıyla takipçilerini bu büyük koşuda yer almaya davet ediyorlar.  

Benzersiz bir koşu deneyimi

Wings for Life World Run farklı formatı da koşucular için ayrı bir deneyim yaratıyor. Koşucuların tüm dünyada aynı anda koşmaya başlamasından tam 30 dakika sonra, sabit bir hızla ilerleyen yakalama aracı, sporcuları takip etmeye başlıyor. Yakalama aracının yanından geçtiği sporcu için yarış sona eriyor. Yakalama aracının en son yanından geçtiği sporcu, global şampiyon ilan ediliyor. Her yıl yükselen rekor mesafede de bu seneki yarışın hedefi 80 kilometre barajının üzerine çıkmak. Üst üste dünya şampiyonu olan Etiyopyalı Lemawork Ketema 2014’te 78 kilometre, 2015’te 79 kilometre koşmuştu

Yarışın benzersiz bitiş çizgisi olan yakalama araçlarının direksiyonunda aralarında F1 pilotları David Coulthard, Max Verstappen ve Carlos Sainz, motosiklet efsanesi Ricky Johnson, Stock Car Brasil ikonu Caca Bueno ve 28 tanınmış sima daha bulunacak. Türkiye’de ise ralli pilotu Yağız Avcı, İzmir’de yakalama aracının direksiyonunda oturacak. 8 Mayıs’ta yakalama aracı sürücüleri yarışın başlamasından yarım saat sonra TSİ 14:30’da sürücülerin arkasından çok düşük bir hızla, ne kadar süre ve nereye kadar süreceklerini bilmeden kovalamaya başlayacak.

2004’te kurulan Wings For Life Vakfı’nın tek amacı omurilik felciyle ilgili araştırmalara kaynak sağlamak. Vakfın topladığı bağışların tamamı, omurilik tedavisi projelerine aktarılıyor. Wings For Life World Run’da ilk  iki yılda 7 milyon Euro gelir toplanarak rekor bağışa ulaşıldı. 2016 koşusunun hedefi bu çıtayı daha da yukarı çekmek.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 33 ülkede gerçekleşecek Wings For Life World Run’ın tamamı 8 Mayıs 2016 Pazar günü Red Bull TV üzerinden izlenebilir.

TOFD NEDİR

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği 1998 yılından bu yana; öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm ortapedik engellilerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmalar yapmaktadır. TOFD başarılı ve yaygın çalışmaları nedeniyle 03.05.2004 tarih ve 2004/7252 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsünde hizmetlerini sürdürmektedir.

 

Derneğimiz, engellilerin sosyal yaşama tam ve etkin katılımı amacıyla çok sayıda projeyi başlatmış ve sonuçlandırmıştır. Derneğimizin birincil hedeflerinden biri yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesi ve toplumun bu alanda bilgilenmesini sağlamaktır.

 

Share
327 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2