logo

03 Ekim 2015

TKDK ile Bosna Hersek arasında, kırsal kalkınmada iş birliği protokolü imzalandı….

1.Halim UTLU
Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylık sürecinde tarım ve kırsal kalkınma alanında edindiği bilgi ve tecrübeler, Bosna Hersek’e aktarılacak.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun(TKDK), AB kırsal kalkınma uygulamalarıyla ilgili proje döngüsü ve yönetimi, proje hazırlama, proje değerlendirme, proje uygulamalarının yerinde kontrolü ve izlenmesi, ödeme ve muhasebeleştirme işlemleriyle ilgili deneyimleri, Bosna Hersek yetkilileri ile paylaşılarak, kırsal kalkınma uygulamalarına ve alt yapısına katkı sağlanacak.

Nazlı ve Civic imzaladı

Bosna Hersek Tarım Gıda ve Kırsal Kalkınma Uyum ve Ödeme Sistemi Koordinasyon Ofisi ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) arasındaki iş birliği protokolü, 30.9.2015 tarihinde TKDK merkez bina Dursun Çolak Toplantı Salonunda

imzalandı.İmza törenine TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı ve Bosna Hersek Tarım Gıda ve Kırsal Kalkınma Uyum ve Ödeme Sistemi Koordinasyon Ofisi Başkanı Hamdija Civic’in yanı sıra, iki kurumun yöneticileri ve ilgili personel katıldı.

Tarım fonlarını tam kullanan tek kurum TKDK 

Avrupa Birliğine aday ülkelere tarım alanında ayrılan fonları tam ve eksiksiz kullanan, ekstradan bütçe talebinde bulunan tek kurumun TKDK olduğunu, Avrupa Komisyonunun Bosna Hersek’e TKDK yapısı ve organizasyonunun örnek alınması tavsiyesi üzerine

iletişime geçildiğini anlatan Nazlı, “Bosna Hersek Tarım Gıda ve Kırsal Kalkınma Uyum ve Ödeme Sistemi Koordinasyon Ofisi Başkanı Hamdija Civic, birkaç ay önce bana gönderdiği mektupta, Komisyonun kendilerine tavsiyesinden bahsetmiş ve işbirliği teklifinde bulunmuştu.

Kardeş ülke Bosna Hersek’e olumlu cevap vererek,her türlü katkıyı yapabileceğimizi, kırsal kalkınma alanında edindiğimiz bilgi ve tecrübelerimizi kendileri ile paylaşabileceğimizi belirtmiştim. Bugün bu protokolü imzalıyoruz.” dedi.

Kardeşliğimizi artırmak için fırsat olacak

İki ülke arasındaki yakın ilişkilere dikkati çeken Bosna Hersek Tarım Gıda ve Kırsal Kalkınma Uyum ve Ödeme Sistemi Koordinasyon Ofisi Başkanı Hamdija Civic de “Protokolün iş birliğimizi geliştirmek ve kardeşliğimizi artırmak için bir fırsat olacağına inanıyorum. Burada olmak büyük bir onurdur.” şeklinde konuştu.

AB kırsal kalkınma uygulama bilgi ve tecrübeleri paylaşılacak

2 ülke arasında imzalanan işbirliği protokol ile Türkiye’nin AB adaylık sürecinde tarım ve kırsal kalkınma alanında edindiği bilgi ve tecrübeler, Bosna Hersek ile paylaşılacak.

TKDK’nın, AB kırsal kalkınma uygulamalarıyla ilgili proje döngüsü ve yönetimi,proje hazırlama, değerlendirme ve uygulamalarının yerinde kontrolü ve izlenmesi, ödeme ve muhasebeleştirme deneyimleri, kırsal kalkınma uygulamalarına ve alt yapıya katkı sağlanacak ve bunlarala ilgili eğitimler düzenlenecek.

Share
434 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2