logo

16 Nisan 2015

TKDK eğitimlere başladı…

1IPARD Programı kapsamında desteklenen süt, kırmızı ve beyaz et üreten tarımsal işletmeler ile arıcılık ve tıbbi aromatik bitkiler alt tedbirleri kapsamında hibe desteği alan veya alacak olan işletmelerin sürdürülebilirliğine katkı sağlanması amacıyla planlanan bilgilendirme toplantıları başladı..
Faydalancı ve potansiyel faydalanıcılara yönelik “İşletmelerin sürdürülebilirliği”
eğitimleri için, daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ile TKDK ile yapılan işbirliği protokolü  kapsamında planlanan eğitimler,Konya İl Koordinatörlüğü tarafından 14 Nisan 2015’de Konya’da yapılan açılışla başlatıldı.
Hibe alan işletmeler, 5 yıl kontrol ve takip ediliyor
TKDK tarafından verilen hibelerin Türkiye ve Konya ekonomisine katkısına anlatan Proje Hizmetleri Genel Koordinatörü Adnan Uzunpınar, AB’den gelen yıllık bütçelerin tamamını kullanan tek kurum olduklarını belirterek,IPARD 1 ve çıkılacak olan son çağrı dönemi ve IPARD 2 Programı hakkında bilgi verdi.
Uzunpınar, “Hibe alarak kurulan işletmeler, 5 yıl boyunca kontrol ve takip ediliyor.
“İşletmelerin sürdürülebilirliği” konusu, kurum açısından oldukça büyük.Anlık yatırım ve istihdamlar değil kalıcı, karşılığı olan, ekonomiye katkı sağlayan sürdürülebilirliği olan işletmeler hedefliyoruz.” dedi.
2733 adet makine-ekipman ile 295 traktör teslim edildi
Hibelernin Konya ekonomisine katkısına yönelik bir sunum gerçekleştiren Konya İl Koordinatörü Huriye Karahan Özdemir de, “12 çağrı ilanı ile 362 proje ile sözleşme imzalandı.Yatırım tutarları yaklaşık 200 milyon TL. Bu 362 projeden, 2733 adet makine -ekipman ile 295 adet traktör teslimi gerçekleştirildi. Bu projeler kapsamında 2216 kişi istihdam edildi.” şeklinde konuştu.
Özdemir, tarımsal işletmelere sadece finansal destek sağlamadıklarını, başladıkları “İşletmelerin sürdürülebilirliği” gibi eğitim programları ile faydalanıcıların yaptıkları işleri daha kaliteli hale getirebilmeleri için, yardımcı olduklarına da dikkat çekti.

 

Share
411 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2