logo

reklam
13 Kasım 2016

TİROİD HASTALIKLARINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

1Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Ertuğrul Gür, Küçükçekmece Belediyesi’nin Avrupa Şafak Hastanesi katkılarıyla düzenlediği ‘Tiroid Hastalıkları’ konulu söyleşide, Küçükçekmecelilerle bir araya geldi.

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide, Dr. Gür katılımcılara tiroid hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi. Hormonların metabolizma, kalp atımı, kan basıncı, beyin fonksiyonları, kilo, sindirim sistemi, ürogenital sistem üzerinde etkili olduğunu ifade eden Gür, tiroid hastalığının tiroid bezlerinin yapısı ve çalışması bozulduğunda ortaya çıktığını dile getirdi.

Op. Dr. Gür, tiroid hastalıklarının fizik muayene, kan tetkikleri, radyoloji, sintigrafi ve biyopsi ile teşhis edildiğini söyleyerek, ultrason olmadan guatr teşhisi konamayacağını belirtti.

TİROİD HASTALIKLARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tiroid kanserlerinin genel olarak çok saldırgan ve ölümcül kanserler olmayıp tiroid kanserine bağlı ölüm oranları son derece düşük olduğunu söyleyen Gür, tedavi yöntemlerini şöyle sıraladı:
“Tiroid hastalıklarında ilaç tedavisi, cerrahi ve radyoizotop yöntemlerini kullanıyoruz. Tiroidin çalışması ile ilgili bir problem söz konusuysa ilaç tedavisi, tiroidin yapısı ile ilgili bir sorun varsa cerrahi yöntem kullanılır. Radyoizotop ise zehirli guatrlarda ömür boyu ilaç kullanımının yan etkilerinden dolayı tercih edilir. İzotop ile doku öldürülür.”

Uzman Doktor Gür, hashimoto tiroiditinin ise belirli bir sebebi olmadığını söyleyerek, normal bir tiroid hastalığına göre daha fazla kanser riski taşıdığını fakat bunun illaki kansere dönüşür anlamına gelmediğini ifade etti. Söyleşi sonunda katılımcılara ücretsiz check-up hediye edildi.

Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2