logo

03 Kasım 2015

TEXWORLD ISTANBUL FUARI ZİYARETÇİLERE KAPILARINI AÇTI

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 3-5 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Texworld Istanbul fuarı tekstil sektörünün öncü aktörlerini ağırlıyor

FUAR

Messe Frankfurt tarafından organize edilen Texworld Istanbul fuarı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda kapılarını ziyaretçilere açtı. 3. kez düzenlenen Texworld Istanbul fuarına sektör profesyonelleri ilk günden itibaren yoğun ilgi gösterdi.

FUAR.

Messe Frankfurt Tekstil Fuarlarından Sorumlu Başkan Vekili Olaf Schmidt ; fuarın tüm katılımcılar için yararlı olması dileklerini ileterek ‘’Özellikle son on yılda şirketimiz dünya genelinde yeni ve yüksek kaliteli tekstil fuarları düzenleyerek Türkiye’den pek çok sektör profesyoneline uluslararası pazarlara açılmaları için yol gösterdi. Geçen yıl ilk olarak uluslararası hazır giyim kumaşları üretim merkezini İstanbul’a taşıdık. 3. kez düzenlenen Texworld Istanbul fuarına ilk günden gösterilen yoğun ilgi, lokasyon olarak İstanbul’u seçmemizin ne kadar doğru bir karar olduğunun kanıtıdır.’’ açıklamasını yaptı.

 

Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım ise yaptığı konuşmada ; 8 ülkeden 127 katılımcıyı fuarda ağırladıklarını belirtti. Tayfun Yardım şöyle konuştu: “Yarattığımız bu uluslararası platformda; katılımcıları, ziyaretçileri ve satın almacıları aynı çatı altında buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Türk moda ve hazır giyim markaları artan iç talebi karşılamak için çok çeşitli ve farklı kalitede kumaş arayışında. Türkiye’nin dünyada en önemli tekstil merkezlerinden biri olduğunu göz önüne alacak olursak 3. Texworld Istanbul, sektörü bir kez daha bir araya getirmektedir. Bu yıl ilk kez fuara, hazır giyim ve konfeksiyon ürün grubu da eklendi. Bir başka yenilik ise; 3. Texworld Istanbul’a ilk defa DGTIA (Daegu Gyeongbuk Tekstil Endüstrileri Birliği) ve KOTRA (Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı) ‘nın katılmasıdır. İpekyolu, Daegu şehrinde başlayıp, İstanbul’da sona ererdi. Bildiğiniz gibi, tarihte İpek Yolu sadece tüccarların değil, aynı zamanda doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olmuştur. Fuarda bu yıl gerçekleşen bir diğer yenilik ise  Vietnam’ın katılımcı ülkeler arasında yer almasıdır. Kore, Pakistan ve Hindistan ise pavilyon düzenleyen ülkeler arasında yer alıyor.”

 

Texworld Istanbul, Messe Frankfurt’un dünya çapındaki hazır giyim kumaşları marka etkinliklerinin parçası olan tüm ürün gruplarını kapsıyor. Katılımcılar; pamuklu, denim, brode ve dantel, örme kumaş, gömleklik, yün ve yünlü karışımlı kumaşlar, fonksiyonel kumaşlar, keten ve kenevir dokuma, baskı, ipek, ipek görünümlü kumaşlar, iplik ve elyaf, aksesuar, organik kumaşlar, şal ve eşarp, konfeksiyon ve hazır giyim ürünlerini sergileme fırsatı yakalıyor.

 

Türkiye, dünyada tekstil ihracatında en büyük ilk 10 ülke arasında yer alıyor ve hazır giyim ihracatında 7. sırada bulunuyor. Resmi verilere göre Türkiye’den yapılan hazır giyim ihracatı 2013 yılına göre %8 oranında bir büyüme göstererek 2014 yılında 18.7 milyar Amerikan Dolarına ulaşmıştır. Ayrıca, Türkiye ve özellikle İstanbul, coğrafi konumundan dolayı katılımcı firmalara bölge ülkelerinden gelen müşteriler ile iletişime geçmek için çok çeşitli fırsatlar sunuyor.

 

TREND FORUMU KEŞFEDİN

Texworld Istanbul süresince ziyaretçiler Texworld Sanat Direktörleri Louis Gérin & Grégory Lamaud tarafından tasarlanan Trend Forumu’u keşfetme olanağı bulacaklar. Trend Forum‘da katılımcı firmalara ait seçilmiş kumaş ve aksesuarlar sergileniyor. Bu sezonun trendleri “Prelude /Başlangıç” teması ile sektöre sunuluyor.

 

AYDIN ÜNİVERSİTESİ ETKİNLİĞİ

Texworld Istanbul süresince ziyaretçileri bekleyen bir diğer ilgi çekici etkinlik ise, Türkiye’nin tek Keçe Merkezi’ne sahip Aydın Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü’nün tepme keçe, ünlü kübist ressamların tabloları ve çeşitli şapkaların Texworld Istanbul standında sergilenecek olması.

Ayrıca 4 Kasım 2015 Çarşamba günü Öğretim Görevlisi Gülgün Tekin’in önderliğinde öğrenciler ıslak tepme keçe uygulamaları ile keçe şallar üretecekler.

 

‘’GELECEKTE MODA’’ MASAYA YATIRILDI

www.stilkolik.com kurucusu Elif Tuğba Aydınlıyurt’un moderatörlüğünde gerçekleşen ‘’Gelecekte Moda’’ etkinliğine Türkiye’nin ünlü moda bloggerları konuşmacı olarak katıldı. Aralarında Aslı Güvenç, Buket Güler, Simla Canpolat ve Nihan Çumralıgil’in bulunduğu etkinlikte moda trendleri, gelecek senaryo analizleri, moda ve teknoloji, teknolojik gelişmelerin moda sektörüne etkisi, lüks moda yönetimi ve trendlerin oluşumu gibi konular konuşuldu.

“VİTRİN TASARIMI ve STYLING” SEMİNERİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Görsel sunumun bir parçası olan ‘’Styling’’ üzerine özel projeler hazırlamakta olan Ümit Temurçin moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Tchibo Türkiye-Staratejik Planlama vwe Pazarlama Yöneticisi Ceyda Kaptan, Gap-Banana Republic ve Aeropostale Markalarının Görsel Sunum Yöneticisi Burcu Cansız, All Dergisi yayın yönetmeni Pınar Çelikel, Moda tasarımcısı Tuba Ergin ve ünlü moda tasarımcısı Emre Erdemoğlu ve Stil Blogger’ı ve Marie Antoinette Chcolatier Kurucu Ortağı Ruken Demirer konuk olarak yer aldılar. ‘’Görsel Sunum, Vitrin Tasarımı ve Styling’’ konulu etkinlikte  marka ve moda tasarımcılarının koleksiyon hikayeleri yoğun ilgi gördü.

 

04 KASIM 2015 ÖZEL ETKİNLİKLER

 

CEYLAN ATINÇ İLE FASHION TALK

2005 yılından bu yana moda sektöründe adını sıklıkla duyduğumuz moda editörü ve kreatif direktör Ceylan Atınç, Texworld Istanbul fuarında özel bir etkinlik düzenliyor. Ceylan Atınç’ın moderatörlüğünde moda tasarımcısı Tuvana Büyükçınar, model ve marka danışmanı Didem Soydan, moda blogger’ı Meriç Küçük ve saç stilisti Önder Tiryaki’nin katılımı ile gerçekleşecek olan ‘’Ceylan Atınç ile Fashion Talk’’ seminerinde hazır giyim markalarının ülkemizdeki durumu, moda sektörünün geleceği, Türk modasının dünyadaki yeri, Türkiye ve dünyada moda bloggerlarının çalışmaları gibi moda, tasarım ve stil dünyasına yön veren özel konular masaya yatırılacak.

 

INTERNATIONAL FASHION ACADEMY (IFA) FUARDA YERİNİ ALIYOR

Case Study: Lüks Deri Ürünleri

Perakende eğitim modülleri ve tedarik zinciri stratejilerinden sorumlu üst düzey danışman Nicolas Gand hammaddeden nihai ürüne kadar olan süreçte tedarik zinciri organizasyonu ve üretim teknikleri hakkında bilgi birikimini dinleyiciler ile paylaşacak.

 

05 KASIM 2015 ÖZEL ETKİNLİKLER

 

VAKKO ESMOD MODA AKADEMİSİ SEMİNER ve WORKSHOP DÜZENLİYOR

Vakko Esmod Moda Akademisi Texworld Istanbul fuarında seminer ve workshop düzenliyor. Moda tasarım eğitmeni Dominique Boillot tarafından verilecek olan seminerin konuları arasında moda tasarımı, yaratıcılık ve uygulama süreci yer alıyor. Vakko Esmod Moda Akademisi eğitmeni Nadia Haouach ve öğrencileri tarafından gerçekleştirilecek atölye çalışmasında ise üç boyutlu kalıp çıkarma teknikleri kullanılarak manken üzerinde tayyör ceket tasarımı uygulaması yapılacaktır.

 

Fuarla ilgili detaylı bilgi için:  www.texworld.com.tr

 

Messe Frankfurt tarafından tüm dünyada düzenlenen tekstil fuarları hakkında detaylı bilgi için: www.texpertise-network.com

 

Messe Frankfurt hakkında

 

Messe Frankfurt, dünya çapında 2,134 çalışanı ve yıllık 554 milyon Euro‘luk cirosu ile dünyanın lider fuar organizatörü firmalarından biridir. Messe Frankfurt’un 160’dan fazla ülkeye hizmet veren 29 iştirakleri ve 57 uluslararası satış ofisi bulunmaktadır. Günümüzde Messe Frankfurt tarafından dünyanın 30’dan fazla şehrinde fuarlar organize edilmektedir. Messe Frankfurt 2014 yılında yarısından çoğu Almanya dışında olmak üzere 121 fuar organize etti. Frankfurt fuar merkezi, 10 fuar salonu ve birleşik kongre merkeziyle birlikte toplam 592,127 metrekarelik alana kuruludur. Messe Frankfurt, yüzde 60 hissesi Frankfurt belediyesine, yüzde 40 hissesi ise Hessen eyaletine ait olan bir kamu firmasıdır.

Daha fazla bilgi için lütfen  www.messefrankfurt.com adresini ziyaret ediniz.

Share
684 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2