logo

08 Mayıs 2015

Temizel;”Söz konusu illetse elimizi taşın altına koymamız lazım”

Tuzla Belediyesi ve Tuzla Kaymakamlığının ortak çalışması olan,“Tuzla’da Hep Birlikte Madde Bağımlılığına Hayır” projesi Basın ve medya mensupların katılımıyla devam etti.

madde bağımlıları

Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesislerinde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları Av. Mehmet Çelikel ve Dr. Turgut Özcan, Tuzla Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Pınar Bulut katıldı. Tuzla’nın En Önemli Sosyal Projesi olan Madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında basın mensuplarının da bilgileri alındı.

 

Herkes, Her An Risk Altında

 

Tuzla Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü, Proje koordinatörü Pınar Bulut, toplumun bir bütün olarak risk altında bulunduğunu vurguladı. Risk faktörüne karşı toplumun tamamını bilinçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Bulut, “Hepimiz, her an risk altındayız. Öncelikle gençler risk altında ama bu risk ev hanımını da öğrenciyi de herkesi kapsıyor. Hepimiz risk altında olduğumuza göre, hep birlikte elimizi taşın altına koyalım istiyoruz ve bu nedenle toplumun her kesimini bilinçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

 
Hep Birlikte Hareket Ediyoruz

 
Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Çelikel, madde bağımlılığı ile mücadelenin farkındalık oluşturma, duyarlılığı arttırma ve bilinçli bir toplum hedefi taşıdığını söyledi. Projenin “Siyaset üstü” olduğunu vurgulayan Çelikel, “Bu projeye eğitim ile başladık. Gönüllü eğiticilerle her sokağa, her sokakta da bir bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Eğitimle başlayan süreci, gençlerimizi sosyal, kültürel hizmetlerimizle meşgul etmeyi amaçlıyoruz. Gençlerimizin bu illete bulaşmaması için gayret gösteriyoruz ve bu projede hep birlikte hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

madde-bagimliligi-basin_4

Çelikel, Tuzla’da 3000 sokağın bulunduğunu, bu proje ile her sokağa girerek bilinçli bir toplum yetiştirmek amacında olduğunu söyledi. Çelikel konuşmasına şöyle devam etti: “Tüm Sivil Toplum Örgütleri ile bire bir görüştük, Muhtarlarla bir araya geldik, Okul aile birliklerinin fikirlerini aldık. Basın en önemli ayağımız, basınla ortak çalışma içinde olup bu illetten Tuzla mızı arındırmaya çalışacağız.Toplumda, bağımlılık “aile içi sorunlar ve maddi imkansızlıklardan kaynaklı” düşüncesi hakim, buna katılmıyorum. Zengin aileler de aynı sorunlarla karşılaşıyor. Söz konusu illetse elimizi taşın altına koyacağız. Ticaret haline gelen Bonzai illetinden bu gençlerimizi kurtarmaya hep birlikte çalışacağız.Gençlerimize kültürel ve sanatsal eğitimler vermeyi düşünüyoruz”dedi.

madde bağımlılarıı

Asrın Vebası

 

Madde bağımlılığını “Asrın vebası” şeklinde nitelendiren Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan, “Bu vebanın farkında olmamak, lakayt kalmak, bundan bahsetmemek, ilgilenmemek felaketin daha da büyümesine neden olur” uyarısında bulundu. Öncelikli hedef kitlenin gençler olmasına rağmen toplumun tüm kesimlerinin risk altında olduğunu belirten Özcan, “Madem bu bir savaş, karşımızda bir tehlike var ve bu tehlikenin hepimizi vurma riski yüksek, o zaman toplumsal olarak mücadele etmek zorundayız” ifadesini kullandı.
Özcan, projenin maddeye hiç bulaşmamış olanları bilinçlendirme, kısmen bulaşanlara yönelik ön müdahale, bulaşanların da üst kurullarda tedavisinin koordinasyonunu kapsadığını söyledi.

 

Özcan;”Uzmanlar tarafından hazırlanan eğitim programını halka doğru bilgi vererek mücadeleyi doğru bir şekilde sürdürmek için gönüllü eğiticilerle halka ulaştırıyoruz.Bu işi bilmeyenlerle yola çıkarsak zarar veririz. Her sokakta bir gönüllü olacak.Bu güne kadar yüz bin civarında eğitim vermeye çalıştık.Asrın vebası olan bu illeti engellemeye çalışacak zor bir tedavi sürecinin içindeyiz. Milli eğitim Kurumunun da desteğini alarak ilk, Orta ve Liselerde eğitimler vermeye çalışacağız.” dedi.

 

 

Share
584 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2