logo

06 Kasım 2015

TechAnkara Proje Pazarı 2015, ticarileşme eğitimleri başladı…

Halim UTLU

Kişisel girişimciliğin desteklenmesi amacıyla, TechAnkara Proje Pazarı 2015 etkinliğine kabul edilen firmalar için düzenlenen 32 saatlik “Ticarileşme Eğitimleri”nin ilk bölümü,5-6 Kasım 2015 tarihleri arasında Ankara Sanayi Odası (ASO) Konferans Salonunda yapıldı. 4 gün olarak planlanan eğitimlerin 2. kısma da, 9-10 Kasım’da gerçekeleştirilecek.

0.4Deneyimli eğitimciler,bilgilerini paylaşıyor

Girişimciler tarafından yoğun ilgi gören eğitim çerçevesinde, hem firmalar hem de girişimciler bilgilerini tazeleme ve küreselleşen dünyada girişimciliğin yeni boyutlarıyla ilgili farkındalık kazanma fırsatı yakalıyor.Eğitimler kapsamında, girişimciliğin temellerine ilişkin konular ele alınıyor, alanında deneyimli eğitimciler konu hakkında bilgilerini katılımcılarla paylaşma fırsatı buluyor.

Eğitim konuları

İş Modeli Geliştirme Business Model Canvas veya eşdeğeri bir yöntem ile iş modeli geliştirme, gereklilikleri ve nasıl somutlaştırılacağını içerecek şekilde, takım oluşturma, vb.Gelir Modeli Geliştirme.

İş modeline uygun gelir kanalları oluşturma ve gelir modeli alternatiflerinin tartışılması.Finansman.Gerekli finansmana erişim yolları, vb.Fikri Mülkiyet Hakları ve Koruma. Marka, patent, faydalı model vb. koruma teknikleri ve stratejileri, patent arama, lisanslama ve fikri mülkiyet satış anlaşmaları, vb.

Pazar araştırması ve analizi

Müşterinin Sesi ve Müşteri İhtiyaçlarının Tespiti.Müşteri ile buluşma, geri bildirim alma, ürün ihtiyaç analizi, müşteri beklentilerine göre ürün şekillendirme, değer önerileri (value propositions), vb.Pazara Giriş,Pazar araştırması ve analizi, pazarda tutunma, konumlandırma, değişik pazarlara giriş, müşteri ve pazar segmentasyonu, vb. Şirket ve Ürün Değerleme ve Fiyatlandırma.Şirket, ürün, fikri mülkiyet vb. değerlemesinin yapılması, ürün fiyatlandırma ve fiyat stratejileri, vb.

İletişim ve Sunum Teknikleri

Müzakere Teknikleri. Müşteri, alıcı, yatırımcı ve diğer ortaklar ile yapılacak görüşmelerdeki stratejiler, teknikler, girişimci-yatırımcı ilişkileri vb.İletişim ve Sunum Teknikleri..Ürün, proje ve şirket sunumu. Potansiyel müşteriye sunumlar, yatırımcılara yapılacak sunumlar.

Şayık,ticaret eğilimler de değişiyor

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen eğitimle ilgili olarak, Genel Sekreter Arif Şayık şu bilgileri paylaştı;”Son yıllarda küreselleşen dünyanın bir sonucu olarak, ticari eğilimler de değişiyor. Girişimcilik farklı bir boyut alırken, yerel üreticilerin ve girişimcilerin bundan uzak kalması mümkün değil. Firmalarımızın küresel ölçekte rekabet edebilmeleri için, girişimcilik kavramını, usul ve yöntemini en iyi şekilde bilmeleri ve uygulamaları gerekiyor..”

 

 

Share
252 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2