logo

30 Mayıs 2015

Tarımsal desteklemeler, üreticinin banka hesabına yatırılıyor…..

K.pamuk, hububat ,ayçiçeği,s.fasulyesi, aspir, kanola,

mısır için 1 milyar 883 bin TL’lik destek ödemesi başladı…

 2

2015 yılı Ocak’tan itibaren çiftçilere toplam 7,1 milyar TL ödenmiş

olacak.Bu ödeme, toplam tarımsal desteklerin %71’ini oluşturuyor…

Halim UTLU

Kütlü pamuk, hububat-baklagil, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, aspir, kanola, dane mısır prim desteklemesi için 1 milyar 883 bin TL, hayvancılık desteklemeleri için buzağı, süt regülasyon, sürü yönetimi ve su ürünleri için 107 milyon TL, kırsal kalkınma destekleri için de10 milyon TL, üreticilerin banka hesaplarına 27.5.2015 tarihinden itibaren aktarılmaya başlandı.

Tarımsal desteklemeler kapsamında, üreticiye yapılan ödemelerle ilgili olarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından bir açıklama yapıldı.Açıklama özetle şöyle;

Buzağı, süt regülasyon, sürü yönetimi 

ve su ürünleri için 107 milyon ödeniyor

3“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarımsal desteklemeleri kapsamında, üreticiye yapılan ödemeler devam ediyor.

27 Mayıs 2015 tarihi itibari ile fark ödemeleri kapsamında, ağırlıklı kütlü pamuk olmak üzere yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, aspir, kanola, dane mısır, hububat-baklagil prim desteklemesi için 1 milyar 883 bin tl; hayvancılık desteklemeleri kapsamında buzağı, süt regülasyon, sürü yönetimi ve su ürünleri için 107 milyon tl; kırsal kalkınma destekleri için 10 milyon tl üreticilerin hesaplarına aktarılmaya başlandı.

Çiftçilere toplam 7,1 milyar TL ödenmiş olacak

Yine aynı tarihten itibaren diğer tarımsal amaçlı desteklemeler kapsamında sertifikalı tohum üretim/kullanım destekleri için 38 milyon tl ve lisanslı depoculuk için 3 milyon tl ödemesi de başladı.Böylece 27 Mayıstan itibaren 2 milyar 41 milyon tl destekleme ödemesi yapılmış olacak.

Böylece tarımsal destekleme kapsamında 2015 yılı Ocak ayı başından itibaren çiftçilerimize toplam 7,1 milyar TL ödenmiş olacaktır. Yapılan bu ödeme toplam tarımsal desteklemelerin %71’ini oluşturmaktadır.”

Share
749 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2