logo

reklam
14 Mayıs 2015

TARİHİ KENTİN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kent estetiği çalışmaları kapsamında Tekel Caddesi’nde bulunan binaların dış cephesini tek tip olarak düzenlemeye devam ediyor.

1

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığınca yürütülen çalışmalar kapsamında kentin en işlek caddelerinden olan Tekel Caddesinde ve yönü Rabia ve Topçu Meydanı’na bakan binaların dış cephesini giydiriliyor.

 

Çalışmalarda binaların dış cephesi yalıtım sistemi ile kaplanırken binada bulunan levhalar ve renkler tek tip oluyor. Bunun yanında duvara monte edilen klimalar ise özel bir kafesinin içine alınarak çevre kirliliğin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Çalışmaları yerinde inceleyen İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Seyfettin Gencer, Şanlıurfa’nın en eski binalarının Topçu ve Rabia Meydanı çevresinde bulunduğunu söyledi.

 

Kentin en işlek meydanının Rabia ve Topçu olduğunu vurgulayan Gençer, amaçlarının yönü meydana bakan binaların dış cephesini tek tip düzenleyerek meydana ve kente estetik güzellik katmak olduğunu ifade etti.

 

Söz konusu çalışmayı ilerleyen zamanlarda vatandaşla müzakere ettikten sonra kent geneline yaymaya çalışacaklarını aktaran Gencer, şunları söyledi:

 

“Tekel Caddesi’nde şehircilik ilkeleri ve kent estetiği açısından uygun hale getirmek için çalışma yapıyoruz. Bina cephesinde ki eskimiş ve aykırı uygulamaları düzelterek alana uygun siluet oluşturuyoruz. Bu amaçla klimalar, tabelalar, zemin düzenlemeleri, aydınlatma ve dükkanların kepenk ve tabelaları düzenliyoruz. Ayrıca bina cephelerinde yalıtımını içeren EPS, sıva boya yaparak estetik ve uygun bir görünüm elde etmek istiyoruz. Bu çalışma tamamlandıktan sonra yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. ”

 

Gencer, ayrıca çalışmanın yapıldığı bölgede esnafın mağdur olmaması için binanın çevresine branda çektiklerini ve molozların titizlikle tahliye edildiğini sözlerine ekledi.

Mimar Sinan Mahalle Muhtarı İsmail Dağbaşı ise söz konusu çalışmanın mahalle sakinleri ve esnafı tarafından memnuniyetle karşılandığını belirtti.

 

Çalışmanın ilk olarak kendi mahallelerinden başlamasından duyduğu memnuniyetini dile getiren Dağbaşı, “Şanlıurfa’nın bun gerçekten ihtiyacı vardı. Mahalle sakinlerimiz bu durumdan çok memnunlar. Ben başta Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç olmak üzere çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Share
424 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2