logo

16 Temmuz 2015

“TARİHİ DEMİRCİLER ÇARŞIMIZA DOKUNMAYIN”

şşşşşyyyyüAya Yorgi ve Aya Analipsiz Rum Ortodoks Kiliseleri ve Mektepleri Vakfı tarafından alınan ; Tarihi Bakırköy Demirciler ve Balıkçılar Çarşısı’nın yıktırılıp yerine otopark yapılması kararı  buruk bir şenlikle protesto edildi.

 

ADD Bakırköy Şubesi, BASAD, Mimarlar Odası Trakya Büyükkent Şubesi, ÇEKÜL Vakfı, Türkiye Yazarlar Sendikası, Troya Folklor Derneği, Bakırköy Kent Savunması, Çamlık Parkı Forumu, Sanatçılar Girişimi tarafından düzenlenen protesto şenliğine Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu da katılarak destek verdi.

 

Çarşının; kültürel, tarihi sosyal geçmişiyle geleceğe taşınacak, yaşanılası bir Bakırköy’ün parçası olduğunu dile getirerek sözlerine  başlayan Başkan Kerimoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi: ” Buradan ben de Rum Vakfı’nın değerli yöneticilerine sesleniyorum, ”Bakırköy’ün tarihi kimliğinin korunması için Sizleri  bir kez daha düşünmeye davet ediyorum” . Bakırköy’ün kültür ve sanat hayatına , tarihi dokusuna  sahip çıkmak için elimizden gayreti göstereceğimizin sözünü veriyorum.”

 

Çarşı esnafı adına konuşan demirci Ahmet Selahattin Özdemir de gözyaşları arasında yaptığı konuşmada 1952 yılından beri Çarşıda esnaflık yaptığını söylerek,”Rum Vakfı: Bu sevdadan vazgeçin ve  Çarşımıza Dokunmayın” dedi.

Tiyatro Sanatçısı Gülsen Tuncer’in sunuculuğunu yaptığı ; 1.Bakırköy Tarihi Demirciler Çarşısı Şenliği, konuşmalar ve  BASAD’lı sanatçıların minik konserleriyle olaysız bir şekilde sona erdi.

Share
318 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2