logo

28 Mayıs 2015

Tarihi Anadoluhisarı Namazgâhı 29 Mayıs’ta İbadete Açılıyor

DSC_1152 [1600x1200]

İstanbul’u fethetmek için Anadolu’nun içlerinden gelen Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Anadoluhisarı’ndaki tarihi namazgâh 29 Mayıs Fetih Kutlamaları öncesinde ibadete açılıyor.

Beykoz Belediyesi sınırları içinde bulunan Anadoluhisarı’ndaki namazgâh, Sultan Yıldırım Beyazıt’ın  İstanbul’un fethi için 1396’da yaptırdığı Anadoluhisarı Kalesi bitişiğinde yer alıyor.

Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih hazırlıkları kapsamında güçlendirilip genişletilen kalede topların bulunduğu kısım yükseltilirken askerlerin ibadet edebilmesi için bir de namazgâh yaptırıldı.

29 Mayıs 2015 Cuma namazı öncesinde düzenlenecek  törenle yaz ayları için yeniden ibadete açılacak olan tarihi namazgâhta fetih ruhunu anımsatan mehteran gösterisi sunulacak, namazgâhın yapımında görev alan atalarımız için dualar edilecek, vatandaşlara ikramlarda bulunulacak.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ecdadımızın emaneti olan mekânlara sahip çıkmanın gelecek kuşaklara karşı önemli bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak, bu bilinci tarih ve kültür gezileri ile de genç nesillere aktardıklarını söyledi.

Namazgâh Nedir?

Açık havada namaz kılmak amacıyla yapılmış ibadet yeri.

Namazgâhlar şehirlerde ve yakın çevredeki mesire yerlerinde daha çok yaz mevsiminde hizmet vermek amacıyla kurulurdu. Buralarda cuma ve bayram namazlarıyla ramazanda teravih namazları kılınırdı. Şehir namazgâhlar ise yolculuk sırasında ibadet ve dinlenme ihtiyacını gidermek amacıyla menzil yerlerinde inşa edilirdi.

 

29 Mayıs Cuma günü saat: 13: 00’ te gerçekleşecek  açılış programına  siz değerli basın mensuplarının da teşrifini bekleriz.

Bilgi/İletişim: Abdurrahman Cüneyd Fidancı/Basın Danışmanı

0533 927 63 81

Share
584 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2