logo

14 Ekim 2015

Tarihçi-Yazar Uğurluel: “İslam medeniyeti mabet medeniyetidir”

Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, mabetlerin Allah`a (c.c)  yaklaşma ve yakınlaşma mekanı olduğunu belirterek,  “Mabetler İslam şehirlerinde en önemli mimari yapı olarak dikkat çekiyor. İslam medeniyeti mabet medeniyetidir.” dedi.

1Bağcılar Belediyesi’nin Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda düzenlediği, İslam Medeniyeti Mabet Medeniyetidir, konulu söyleşiye katılan Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, görüntüler eşliğinde Emevilerden Abbasilere, Memlükler ve Büyük Selçuklular`dan Osmanlıya kadar inşa edilen cami, mescit, tekke ve külliye hakkında bilgi verdi.

Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye cami ve mescitlerin İslam medeniyetinden Osmanlı medeniyetine kadar her dönem özenle inşa edildiğini belirterek başlayan Uğurluel, “İslam ülkelerinde ibadethaneler, Allah’a(c.c) yaklaşma ve yakınlaşma mekanı olarak inşa edilmiştir. Bunun yanı sıra en önemli mimari yapı olarak da dikkat çekmektedirler.” diye konuştu.

“HİÇBİR YAPI, MABETLERİN VE CAMİLERİN ÜZERİNE ÇIKMAMIŞTIR”

Osmanlı ile Selçuklu medeniyetinin yanı sıra diğer İslam coğrafyalarındaki mabetlerden daha ihtişamlı mimari bir yapı inşa edilmediğinin de altını çizen Uğurluel, “Hiçbir yapının mabetlerin ve camilerin üzerine çıkmasına izin verilmemiştir.” şeklinde konuştu. Uğurluel, İslam dininde mabetlerin ayrı bir yeri olduğunu belirterek, “İslam medeniyeti mabet medeniyetidir.” dedi

Share
476 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2