logo

reklam
08 Haziran 2016

TARİH DEĞİL, HATALAR TEKERRÜR EDİYOR.!


facebook
Ahmet AL
alahmet53@hotmail.com

 Herero savaşçılarını, savaş mahkemesinde yargıladım ve astım. Tüm kadın ve çocukları çöldeki halka geri gönderdim. Bunlar ya kum denizinde ölmeli veya Botsvana sınırına hareket etmeliler. Bu bir Irk Savaşının başlangıcıdır. Öylede olacaktır. (Alman General Lotharvon Trotha- 27 Ekim 1904  )

 

          İşte bu bize kendilerini sütten çıkma kaşık gibi gösteren Alman generalin 1904’de NAMİBYA’da  on binlerce Herero ve Nama yerlisini su kuyuları bile kapatılmış çöllere sürerek, susuzluktan ve açlıktan ölmelerine sebep olan ALMAN generalin hükümetine verdiği bir rapordan bir paragraftır.

 

        Almanlar utanmadan, sıkılmadan, Yahudilere, Hererolara, Namalılara  yaptıkları katliamları, soykırımları unutmuş, ülkesinde yaşayan 60 Bin Ermeni’nin sözde haklarını savunmaya kalkmıştır. Hem de yanlış yerde ve de farklı şartlarda.

 

        Soykırım tarihi ve sosyal bir vakadır. Buda tarihçilerin sosyologların işidir. Peki nedir; bu Ermeni soykırımı ?

 

         Tarih 1915 I.Dünya Savaşı Ruslar, Erzurum’a girmiş. Türk vatandaşı olan Ermeni ve Ermeni çeteleri, Ruslarla bir olup Türklerin köylerini basıp çoluk, çocuk demeden, beşikteki bebeye kadar süngüden geçiyor ve katlediyor. Yani Türk milletini arkadan vuruyor, bir başka ifade ile ihanet yapıyor, ekmeğini yediği Türk milletine….

 

       Türkler ne yapmış, bunlardan kurtulmak için tehcire başvurmuş. Ermenileri kilometrelerce yollara salarak kovmuş. Ermenilerde yollarda telef olmuş.

 

        Biz bu kadarını biliyoruz, daha detayını kim bilebilir. Tarihçiler ve sosyologlar o zaman bunun çözüm yeri siyasi arena değil, Ermeni lobileri değil, Alman parlamentosu değil bunun çözüm yeri tarihi arşivlerdir. İncelenir haklı haksızdan hakkını alır.

 

      Devletlerin tarihi içinde yanlışlar, doğrular hep olmuştur. Bu sadece Türk tarihinde değil, mesela Amerika II.Dünya Savaşında Kalifomiya eyaletinde yaşayan Japonları bir meydana toplamış etraflarını tel örgü ile örmüş başlarına da silahlı askerlerini dikmiş aylarca esir muamelesi yapmıştır. Çünkü Japonları bıraktıkların da onlarda Ermeniler gibi Amerika’yı arkadan vuracaklarını tahmin etmişler ve önlem almışlardır. Bugün ne Japonlar bunun hesabını soruyor, ne de Amerikan başkanı özür diliyor. Çünkü tarihi ve savaşları o gün ki zaman ve mekân içerisinde ( o günkü koşullarda) değerlendirmek gerekmektedir. Hülasa Almanya aldığı bu kararla gerçekleri ortaya çıkarmadığı gibi Türkiye’de yaşayan Ermeni vatandaşlarımızı da rahatsız etmiştir. Ama bir uyanışa da sebep olmuştur. Nasıl ki Alman Parlamentosu, Alman – Ermeni Diasporası’nın etkisinde kalmış, yanlışta olsa soykırım kararını çıkartmış ise Türklerinde – Almanya’da bir Türk Diasporası ( Türk gençlerinin ülkesi ile bağlarının kuvvetlenmesi ) hatta nerede Türk varsa orada bir Türk Diasporası’nın olma gereği ortaya çıkmıştır. 3 milyon Türk, Almanya’da olmasına rağmen Alman Parlamentosunda 10 milletvekilini bile etkileyemezken 60 bin Ermeni oluşturdukları Ermeni lobisi ve Ermeni Diasporası ile tüm parlamentoyu etkiliyorsa bu gösteriyor ki; Almanya’daki 3 milyon Türk’ü gerekli yasal düzenlemeleri de yaparak örgütleyip yaşadıkları ülkelerde baskı gücü haline  getirip, gerektiğinde etkisini gösterir hale gelmelidir.

 

        Bu karar ilk değil, sonda olmayacak. Artık Dünya savaşları siyasi, ( Almanların ve batının yaptığı gibi) politik ve taşaronlar üzerinden yapıldığına göre bu gibi menfi, haksız ve yersiz küstahça kararlarla hep karşılaşacağız. Hırsızı, yolsuzu, haksızı ve ihaneti yok edemeyiz. Önemli olan bizim ne yaptığımızdır.” Köpekler istedi diye atlar ölmez.” Türk milleti ölmez, haksız yere öldürmez.

  

     Ahmet AL

Share
947 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batı’nın uzun vadeli Orta Doğu Planları

  28 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Bu hafta peş peşe ve eş zamanlı olarak iki kitap okuyorum. Benim ilgi alanıma, okuma zevkime ve kültürüme göre her ikisi de müthiş kitaplar. Adeta birer hazine değerindeler. Herhalde birkaç kez daha okur ve içlerindeki püf noktalarını yakalarım. Birinci kitabım, Garbiyat Enstitüsü’nün kitabı. Yazarı benim aynı zamanda kıymetli bir dostum olan Dr. Yalçın Koçak. Yalçın kardeşim benim gibi bir İnşaat Mühendisi ve olayları, mühendislerin alışık oldukları şekilde dört bir tarafından bakarak ve iyice inceleyerek değerlendiriyor. Gözünde at gözlüğü...
 • VEYSEL KARANİDEN DUA İSTEMEK

  27 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Veysel Karani'den Dua isteyen Hz. Ömer ve Hz. Ali benim örneğim. .................................................. ................................ Ebu Hureyre’nin naklettiğine göre, Allah’ın Resulü ashabıyla birlikte iken kendisine şöyle dedi: “Yarın cennet ehlinden biri seninle birlikte namaz kılacak.” Ebu Hureyre şöyle anlatıyor: Bu kişiyi görmek için büyük bir istek duydum. Böylece gidip Resulallah’ın (sav) arkasında namaz kıldım ve herkes çıkıncaya kadar mescidde bekledim. O sırada kara bir adam öne doğru geldi. Tek parça bir giysi...
 • MÜRİDLERİN TAYİN ETMESİYLE (MÜRŞİD- ĞAVS) Gibi Makamlara Gelinebilir mi?

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kişilerin derece ve makamlarını bilen Allah Teala olduğu için mensup olduğu zatın makamını tayin etmek ve tahmîni olarak Falan zat kutb–ı zamandır veya gavsdır demek doğru değildir Bir şey hakkında âyet, hadîs vârid olmamış ve icmâ-ı ümmet de yoksa onun hakkında hüküm yürütmek hele “Falan zât hâlimizi ve kalbimizden geçeni biliyor” demek asla câiz değildir. Bunun küfür olduğunu söyleyenler de vardır. Müridlerin Şeyhlerini Tayin Etmesi Tasavvufta her şey izinle olur. Tasavvufta, postta oturmak, ancak ve ancak bir mürşid-i kâmilin izniy...
 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
UA-36507442-2