logo

06 Mart 2016

Suriyelilere bir okul daha

Uluslararası Şefkat Derneği, ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler için açtığı okul sayısı 6’ya yükseldi.

suriyeliler

Uluslararası Şefkat Derneği, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli çocuklar için bir okul daha açtı. Avcılar’da eğitime açılan Geçici Eğitim Merkezi’nde 125 öğrenci öğrenim görüyor.

Uluslararası Şefkat Derneği Başkanı Mehmet Mazi, Bahçelievler, Bahçeşehir, Küçükçekmece, Beylikdüzü ve Avcılar merkezdeki okullarında 2500’e yakın öğrencinin öğrenim gördüğünü, ihtiyaç olduğu için Avcılar’la Esenyurt sınırında yer alan Yeşilkent Mahallesi’ne de bir okul kurduklarını söyledi. Prefabrik okulda ilk etapta 125 öğrencinin öğrenime başladığını vurgulayan Mehmet mazi, yeni kayıtlarla bu sayının artacağını bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararına göre Suriyeliler için açılan okullarda kayıtların açık tutulduğunu, yeni gelen Suriyeli her çocuğun kaydının alınacağını hatırlatan Mazi, şöyle devam etti:

“Yeşilkent Geçici Eğitim Merkezi’mizde şu an 6’sını sınıf, 3’ü branş olmak üzere 9 öğretmen ve 3’te idare bölümünde olmak üzere 12 personel görev yapıyor. Bu okulumuzda iki dönem halinde öğrenim gören Suriyeli çocuklara çeşitli yardımda da bulunuyoruz. Önceliğimiz öğrencilerimize tek tip kıyafet almak oldu. Sonra, kış mevsimi dolayısıyla kazak aldık. Suriye’de yaşadıkları acıları hafifletmek ve onları mutlu etmek için elimizden geleni esirgemiyoruz. Devletimiz de bu konuda bize yardımcı oluyor.”süriyeli

AİLELERE TÜRKÇE KURSU

Uluslararası Şefkat Derneği Başkanı Mehmet Mazi, sadece çocuklara değil yetişkinlere de çeşitli branşlarda kurs verdiklerini söyledi. Bahçelievler’deki merkezlerinde “Meslek Edindirme” kursları açtıklarını belirten Mazi, bu kurstan mezun olan yaklaşık 2500 Suriyeli genç kızın istihdam edildiğini anlattı. Mazi, Halk Eğitim Merkezlerinde Suriyeli yetişkinler için ayrıca Türkçe kursu açıldığını ve daha iyi iletişim sağlanabilmesi için Suriyelilere Türkçe öğretildiğini kaydetti.

Mehmet Mazi, ihtiyaç sahibi Suriyelilere giyim, sağlık, gıda ve nakdi yardımda bulunmak isteyen yardımseverlerin kendilerine başvurabileceklerini müracaat edebileceklerini  sözlerine ekledi.

Share
414 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2