logo

18 Şubat 2016

Suriyeli iş kadınları Hallak, Alfares ve Zaloukh, tecrübelerini paylaştı….

Kalkınmada Girişimci Kadınlar ve Sosyal 

    Etkileşim Konferansı,büyük ilgi gördü…….suriyeli kadınlarr

Halim UTLU

Ülkemizde kendi işini kuran, hem ekonomik hem de sosyal hayatta sosyal etkileşim yaklaşımını benimseyen kadın girişimciler, başarılı rol model örnekler olarak bilgi ve deneyimlerini paylaştı. 16 Şubat 2016 tarihinde Ankara Meyra Palace Otel’de gerçekleşen “Kalkınmada Girişimci Kadınlar ve Sosyal Etkileşim Konferansı”na, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve özel sektörden çok sayıda temsilci ilgi gösterdi.

Mülteci sayısı 2,5 milyonu aştı

Ankara Kalkınma Ajansı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Suriye Dostluk Derneği işbirliğiyle “Kalkınmada Girişimci Kadınlar ve Sosyal Etkileşim Konferansı”nda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu, misafir olarak ağırlanan Suriyeli mültecilerin sayısının 2,5 milyonu aştığını, Suriye’deki savaşın devam etmesinden dolayı,mültecilerin yakın zamanda ülkelerine dönme ihtimallerinin bulunmadığını. politikaların bu gerçek üzerine kurulması gerektiğini anlattı..

Kadın Girişimciliği Yol Haritası Kitabı

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ise kadın girişimcilerin nitelik ve nicelik olarak güçlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirterek ” Ajansımız, Orta Doğu Teknik ve Başkent Üniversitesi işbirliği ile Kadın Girişimciliği Yol Haritası Kitabı’nı hazırladık. Ankara merkez ve çevre ilçelerinde 41 kadın girişimci ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilerek, kadın girişimciliğinin sosyal, kültürel ve ekonomik yönleri ortaya kondu. Proje kapsamında farkındalığı arttırmak amacıyla, kadın girişimciliği çalıştayı düzenlendi.” dedi.

Alo Kadın Girişimci Danışma Merkezi çalışmalara başladı

Ajans tarafından 2014 yılında, Polatlı’da kadınlara yönelik İş Kurma Merkezi Projesi’nin

hayata geçirildiğine dikkat çeken Şayık, “2015 yılı programı kapsamında, Ankara Sanayi Odası ile birlikte, iş fikrini eyleme dönüştürmek isteyen kadınlara doğru bilgi sunmayı hedefleyen “Alo Kadın Girişimci Danışma Merkezi”, ajans tarafından desteklendi” bilgisini verdi.

Sitelerde,Suriyelilere yönelik  meslek edindirme merkezi kuruldu

Suriyeli mültecilere yönelik projeler konusunda da,Şayık, “Esnaf ve Sanatkarlar Derneği ile birlikte Sitelerde, bu kardeşlerimize yönelik meslek edindirme merkezini kurduk. İnşallah yakın bir gelecekte, bu merkezin ekonomik bir katma değer oluşturmada nasıl kilit bir rol oynayacağına hep birlikte şahit olacağız” dedi.

Kadının;bilgi, yetenek ve tecrübesinden

 yararlanmamak, dünya için kayıptır

“İnsan kaynağı açısından potansiyel iş gücünü oluşturan kadın nüfusunun, bilgi, yetenek ve tecrübelerinden yeteri kadar yararlanmamak, dünya için ciddi bir kayıptır” sözleri ile konuşmasına başlayan Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu ise “Kadınların ekonomik hayatta, gerek çalışan ve gerekse işveren girişimci statüsünde yer almaları,

ülkelerin ekonomik refahına sunacağı katkılar noktasında son derece değerlidir.

Suriye Derneği Başkanı Aygün,kadınların

 olmadığı gelişmeler, dengeden yoksun

Kadınların çalışma hayatına büyük oranda katılması ve daha aktif girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaları, gelişen ekonomiler için stratejik öneme sahiptir. Ülkemizin sosyal, ekonomik gelişmesine katkı sağlamak için, ekonomik değer yaratan kadın girişimci sayısını arttırmak, var olan kadın girişimcileri güçlendirmek ve onları dünya ile bütünleştirmek amacıyla, daha fazla gayret sarf etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün de, kadınların içinde bulunmadığı ekonomik ve sosyal gelişme sürecinin, eksik ve dengeden yoksun olacağını ifade etti..

Suriyeli Göçmen Girişimci Kadınların Sosyal Etkileşimi paneli

Konferansta, girişimcilikte bireylerin ve grupların birlikte ve ortak amaçlar doğrultusunda hareket etme becerilerinin yükseltilmesi, sürdürülebilir ağ ilişkilerinin geliştirilmesi hedeflendi. Bu çerçevede, tecrübe paylaşımları anlatıldı ve ortaklıklar geliştirilmesi için, görüş alışverişinde bulunuldu. Güral Yapı Grubu Başkanı Sevim Güral Olgun’un da konuk konuşmacı olarak katıldığı konferans, “Suriyeli Göçmen Girişimci Kadınların Sosyal Etkileşimi” ve “Türkiye’de Girişimci Kadınların Sosyal Etkileşimi” olmak üzere iki ayrı panelde gerçekleşti.

Suriyeli iş kadınları Hallak, Alfares ve Zaloukh, tecrübelerini paylaştı

Moderatör Doç. Dr. Murat Erdoğan (Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyasal Araştırmalar Merkezi Müdürü), ilk oturumda yaptığı konuşmada,Suriyeli göçmenler konusunda yapılan yasal düzenlemeler ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.Daha sonra  sosyal ve ekonomik hayata katılım sağlayan ve halen İstanbul’da çalışmalarını sürdüren Suriyeli girişimci kadınlar,Ranim Hallak (Yüksek lisanslı biyolog), Abeer Alfares (Yüksek lisanslı biyolog) ve Ola Zaloukh (İş kadını), tecrübe paylaşımında bulundu.

Nuran Özyılmaz (Kars Kaz Evi kurucusu ve 

sahibi) nasıl kurduğunu ve başarısını anlattı

Sunucu ve gazeteci Pelin Çift’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen ikinci oturumda ise Türkiye’deki farklı illerden girişimci kadınlar Yasemin Kalya (Mardin Taş ve Madencilik firması sahibi),Nuran Özyılmaz (Kars Kaz Evi kurucusu ve sahibi),Sibel Kancaoğlu (Otizmli çocuklara yönelik okul ve spor kulübü kurucusu) ve Sema Demir (Yaşayan Müze,Açık Hava Müzesi(Yaşayan köy),Türk Hamamı Müzesi kurucusu-Beypazarı) bilgi ve deneyimlerini aktardı.

Share
417 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2