logo

24 Mayıs 2015

SUMOCU ROBOTLAR ÜSKÜDAR’DA KAPIŞTI

8Üsküdar Belediyesi ile İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliği ile Şehir Oyunları Robot Yarışması düzenlendi. Yarışmada teknolojiye meraklı gençlerin robotları kıyasıya mücadele etti.

İstanbul Şehir Üniversitesi Batı Kampüsü’ndeki yarışma için Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversite ve liselerden 170 robotun kaydı yapıldı.

Yarışmaya katılan ekipler, iki gün sürecek etkinlikte, çizgi izleyen, serbest, sumo ve mini sumo kategorilerinde dereceye girmek için çaba gösterecek.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’NİN GURURU ÜROTAM

Üsküdar Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren  Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezlerine bağlı Üsküdar Robot ve Teknoloji Araştırmaları Merkezi (ÜROTAM) tarafından yapılan robotlarda yarışmaya katıldı.

BAŞKAN TÜRKMEN ROBOTLARIN YARIŞLARINI İZLEDİ
Teknolojiye meraklı gençlerin yaptıkları robotlarında sergilendiği ve görücüye çıktığı etkinlikte, Çizgi İzleyen Robot, Sumo Robot, Labirent Robot  kategorilerinde yarışmalar yapıldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’inde izlediği robot yarışlarında robotlar kıyasıya mücadele etti.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Üsküdar Belediyesi ile İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliği ile yapılan bu yarışma aslında ülkemiz adına da Türkiye adına da önemli bir yarışma. Çünkü robot yarışması Türkiye’de ilk defa yapıldı.

Biz Türkiye olarak bilgi teknolojisi, bilgi çağı, internet çağı noktasında henüz daha işin başındayız. İşte üniversiteler ve yerel yönetimler işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bizim gençlerimiz maşallah fırsat verildiğinde bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirebilecek kapasiteleri var. Biraz önce gençlerimizin hazırlamış olduğu gösteriyi izledik. Doğrusu çok mutlu olduk. Biz her zaman diyoruz ya hani okuyan, düşünen üreten gençlik. Gerçektende gençlerimiz okuduklarını, düşündüklerini tatbik etme noktasında maşallah baya becerikliler. İnşallah bu yarışma bu şenlik yeni açılımlara, teknolojideki bu sahada ki açığımızı kapatma anlamında önemli bir etkinlik olacaktır. Artık uluslararası yarışmalarda bizi birincilikten başka sonuç kesmez. Ben bu gençlerimize güveniyorum” diye konuştu.

Başkan Türkmen ziyaret sonrası etkinliği düzenleyen ekiple okul kapısında hatıra fotoğrafı çektirdi.

Share
288 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2