logo

reklam

ŞÜKÜR


facebooktwitter
Mustafa ÇİÇEKLİ
ciceklireklam@hotmail.com
 1. Olaylara karşı tercihi elimizde olan iki bakış seçeneğimiz var.
  .
  Birincisi : şükrederek. (olumlu)
  İkincisi: “neden böyle” diyerek .(olumsuz)
  .
  Bizler bir imtihan ile karşılaştığımızda derhal senaristliğe soyunur ve türlü türlü felaket senaryoları yazarız. Ve buna bayılırız.
  .
  Ayrılık mı oldu,iftira mı yapıldı,hak mı yenildi,paramız mı bitti,hasta mı olduk,rezil mi olduk bize göre her ne olduysa o an o imtihanı dünyanın sonu zannetmeye kendimizi zorlamaya bayılırız.
  .
  Çünkü kendimizi hatasız,kusursuz zannettiğimiz gibi,herkesten de mükemmel olmasını ve bizim istediğimiz gibi davranmalarını isteriz..
  .
  Biz dünyanın merkeziyizdir ve etrafımızda döner.
  Her şey bize bağlıdır,olmazsak yarım kalır ya da ölür.
  Kısaca helaya gitmeden duramayan,uyumadan uyanamayan,nefes almadan yaşayamayan , susuzluğa sayılı günler dayanabilecek zavallı kişi olduğumuzu unutur ve kulluk bilincimize ters bir pozisyona geçeriz.
  Sonrası zaten kısır döngüdür.
  Olumsuzluk ve felaket hissi.
  .
  Ağrıyan bir baş elbette keyif vermez. Lakin ağrıyan bir başının olduğuna ve çektiği o ağrının kimden geldiği,sabrederse hangi günahlarına kefaret olunacağını düşünmek de var.
  .
  Veya bir iflas yaşamamız. Bu da sevinecek bir durum değil. Burda da şöyle düşünebiliriz.Param vardı ve battım. Milyonlarca aç insandan biri de olabilirdim. Belki ilerde zengin olsam sapıtacaktım.Haram kazanca gidecektim.Ahirette ahını alacağım onca kişi ile uğraşacaktım. Sağlığım şükür yerinde.Ya çalışacak sağlığım olmasaydı…diye düşünmek te var.
  .
  İftiraya uğradın günahlara kefaret oldu,hastaydın isyan etmedin temizlendin vesaire…
  .
  Hâsılı;gelin biraz da şükredelim.
  Vardır bir hayr bu işte…demeyi unutmayalım.
  .
  Selametle.

Share
130 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEKRAR DÖNME ŞANSIN YOK!

  26 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Sen… Ya karşılaştığın olaylar içinde, RASÛL’ün haber verdiği şekilde, kendi hakikatına yakışan bir biçimde, ilmin gereği olan davranışlar ortaya koyarak, hakikatına bir adım daha yaklaşacak; yakîninin meyvelerini derleyeceksin… Ya da… İlmi ve aklını bir yana koyup; şartlanmaların, ilkel değer yargıların, duyguların istikâmetinde davranışlar ortaya koyacak; sahiplik düşüncesi ve duygusuyla yaşamına yön verip, sonuçta pişmanlıkları oynayacaksın!. Boşa geçen, değerlendiremediğin zamanı, yapman gerekirken yapamadıklarını sonradan asla telâfi edem...
 • HZ.EBUBEKİR’İN VASİYETİ

  25 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Hazret-i Ebu Bekrin vasiyeti Hazret-i Büreyde’den, edilir ki rivayet: O Server, bir gazadan, zaferle etti avdet.Vakta ki Medine’ye, sağ salim döndüğünde, Bir siyahi cariye, gelip durdu önünde. Dedi: (Ya Resulallah, adamış idim ki ben, Eğer sen, bu gazadan döner isen salimen, Avdet eylediğinde, huzuruna geleyim. Eğer izin verirsen, tef çalıp söyliyeyim.) O Server, cariyenin bu arzusunu duydu, (Eğer adadıysan çal, yoksa çalma!) buyurdu. (Adamıştım) diyerek cariye o Servere, Başladı huzurunda, tef çalıp...
 • Rahmetin Yağdığı Ay’ın Bayramı “Ramazan Bayramı”

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Rahmetin yağdığı ay’ın bayramı olan Ramazan Bayramına erişmek bütün Müslüman alemi güzel duygu ve hislerin ortaya çıktığı anın resmidir.   Birlik beraberlik içerisinde toplumun bütün kesimlerinin en güzel noktada kaynaştığı, huzur ve mutlulukla dolu olan bir Ramazan’ı Şerif ayının ardından onun o eşsiz güzelliğe sahip bayramına ulaşmak yüce Allah’ın biz müminlere büyük bir ikramı ve ihsanıdır.   Bayram; güzel duyguların, sevinçlerin, güzelliklerin ortaya çıktığı günün adıdır. Yüce duyguların yüceliğe ulaştığı, duyguların coştuğu, s...
 • “İslam Dünyasında oluk oluk kan akarken biz bayram mı yapacağız?!!”

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Manevi atmosferi yüksek bir Ramazan-ı Şerif'i daha geride bırakıyoruz.Günahlardan arınmış,bağışlanan kullardan olma ümidiyle bayram  hazırlıklarına başladık. Bayramlar; neşe demek,sevinç demek.Peki biz inananlar olarak bu bayramı neşe ve sevinçle karşılayabiliyor  muyuz? Ya da diğer bir ifadeyle sevinçle karşılamalı mıyız? İslam beldelerinin neredeyse tamamında kan ve gözyaşı hüküm sürerken nasıl bayram yapabiliriz? İslam tarihinde daha önce belki de hiç olmadığı kadar büyük acılar yaşanmaktadır! İslam Alemi bu kadar acz içine belki hiç düşm...
UA-36507442-2