logo

reklam

ŞÜKÜR


facebooktwitter
Mustafa ÇİÇEKLİ
ciceklireklam@hotmail.com
 1. Olaylara karşı tercihi elimizde olan iki bakış seçeneğimiz var.
  .
  Birincisi : şükrederek. (olumlu)
  İkincisi: “neden böyle” diyerek .(olumsuz)
  .
  Bizler bir imtihan ile karşılaştığımızda derhal senaristliğe soyunur ve türlü türlü felaket senaryoları yazarız. Ve buna bayılırız.
  .
  Ayrılık mı oldu,iftira mı yapıldı,hak mı yenildi,paramız mı bitti,hasta mı olduk,rezil mi olduk bize göre her ne olduysa o an o imtihanı dünyanın sonu zannetmeye kendimizi zorlamaya bayılırız.
  .
  Çünkü kendimizi hatasız,kusursuz zannettiğimiz gibi,herkesten de mükemmel olmasını ve bizim istediğimiz gibi davranmalarını isteriz..
  .
  Biz dünyanın merkeziyizdir ve etrafımızda döner.
  Her şey bize bağlıdır,olmazsak yarım kalır ya da ölür.
  Kısaca helaya gitmeden duramayan,uyumadan uyanamayan,nefes almadan yaşayamayan , susuzluğa sayılı günler dayanabilecek zavallı kişi olduğumuzu unutur ve kulluk bilincimize ters bir pozisyona geçeriz.
  Sonrası zaten kısır döngüdür.
  Olumsuzluk ve felaket hissi.
  .
  Ağrıyan bir baş elbette keyif vermez. Lakin ağrıyan bir başının olduğuna ve çektiği o ağrının kimden geldiği,sabrederse hangi günahlarına kefaret olunacağını düşünmek de var.
  .
  Veya bir iflas yaşamamız. Bu da sevinecek bir durum değil. Burda da şöyle düşünebiliriz.Param vardı ve battım. Milyonlarca aç insandan biri de olabilirdim. Belki ilerde zengin olsam sapıtacaktım.Haram kazanca gidecektim.Ahirette ahını alacağım onca kişi ile uğraşacaktım. Sağlığım şükür yerinde.Ya çalışacak sağlığım olmasaydı…diye düşünmek te var.
  .
  İftiraya uğradın günahlara kefaret oldu,hastaydın isyan etmedin temizlendin vesaire…
  .
  Hâsılı;gelin biraz da şükredelim.
  Vardır bir hayr bu işte…demeyi unutmayalım.
  .
  Selametle.

Share
102 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÖYLEMELİ SÖYLENMEMELİ

  28 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Sızlanma, sızıltı, yakınma, hoşnutsuzluk belirten söz veya yazıların tümüne şikayet diyoruz. Şikayet, ilgili yetkililere duyurulup takip edilirse giderilebilir. Yoksa birey şikayetini kendi kendine yapar veya dedikodusunu yaparsa bu söylenmek olur, şikayetin giderilmesine de katkısı olmaz.        Millet olarak ne hikmetse çoğumuz şikayeti sevmediğimiz gibi, yapanı da hoş karşılamayız. Bazen kınayanlarımız bile olur. Şikayetlerimizi ilgili yetkililere iletip giderilmesine çalışmak yerine, söylenmeyi tercih ederiz. Hele o gün için ucu bize d...
 • Hanımların işi kolay

  27 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Hanımların işi kolay İstanbul Evliyasından Seyyid Ahmet Mekki Efendi hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir sohbetinde; - Ahirette Müslüman hanımların işi kolay, buyurdu. - Neden efendim? dediler. - Çünkü onların hesabı, beylerinden sorulacak ahirette. - Her hanımın mı efendim? - Hayır. Sadece beş vakit namazını kılan, orucunu tutan, kocasına itaat eden ve tesettüre riayet eden hanımların hesabını kocaları verecek. - Hikmeti ne acaba efendim? - Çünkü erkekler, hanımlarından mesuldür. Ama hanımlar, erkeğin g...
 • Muteber olan, sondur

  26 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Muteber olan, sondur Fas Evliyasından Muhammed bin Ömer hazretleri “rahmetullahi aleyh”, bir gün bazı ahbabına; - Ölüm ne genç dinliyor, ne ihtiyar. Hepimiz, adım adım bu son noktaya yaklaşıyoruz. Muteber olan da, sondur, buyurdu. Ve izah etti: - Yani mühim olan, “imanla ölmek”tir. İnsan son nefesinde, “Allah!” diyeceği yerde, “Aman doktor, kurtar beni!” derse, imansız gidebilir mâzallah. Bir kişiyi kurtarmak Sohbetin devamında; - Bir kişiyi Cehennemden kurtarmak, Peygamberlik görevi yapmaktır, buyurdu. Ama “Allah için” yapmalıdır ...
 • Kıbrıs’ta Rum olmayana yer yoktur

  25 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Genelde Kıbrıs’ın yakın tarihi, özellikle de 1950-1974 arası beni çok ilgilendiriyor. Kıbrıslı Rumların sapıttığı ve asırlardır adada yaşamlarını sürdüren Kıbrıslı Türklere rağmen, Türkiye’yi de yokmuş gibi farz ederek adayı Yunanistan’a bağlamak için yaptıkları çılgınlıklarla doludur bu çeyrek asırlık dönem.  Bunların içinde en dikkatimi çeken Polikarpos Yorgacis’dir. 38 yıllık kısacık hayatı, 15 Mart 1970 tarihinde Yunanistan’dan gelen suikast timinin kendisini Haspolat ovalarında infaz etmesi ile sonra ermişti.  Sağlam bir EOKA’cıydı Yor...
UA-36507442-2