logo

07 Aralık 2015

Stone:”Erdoğan’ın imparatorluk hayalleri çok tehlikeli”

erdoğan-the guardin

Guardian’da Bilkent Üniversitesi Rusya Çalışmaları Merkezi Direktörü Norman Stone, kaleme aldığı makalede Türkiye’nin Rusya’ya meydan okumasının çok büyük bir hata olduğunu belirtti.

Stone yazısında özetli şunları ifade ediyor:” Türkiye’nin dış politikasındaki agresiflik yeni bir tavırdır.Bu tavır değişikliği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2009’da Davos’ta o dönemki İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez’e yaptığı çıkışla başlamıştır.” 

” ‘Erdoğan’ın imparatorluk hayalleri kurması çok tehlikeli bir durumdur’.Bu anlayış kendisine Türk iç siyasetinde ve Arap dünyasında büyük bir destek getirdi.Bu desteğe dayanarak  Suriye’ye değişim getirmek istedi, sonunda Rusya’nın savaş uçağını düşürerek daha önce hiç benzerini yaşamadığı bir durumla karşı karşıya kaldı.”

“Türkiye uzun yıllar boyu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ sözüyle paralel olarak sağduyulu bir dış politika izlemişti. Modern Türkiye’nin en önemli şahsiyetlerinden Turgut Özal da bu geleneği sürdürdü. Özal dindar bir geçmişe sahipti, ama din üzerine fazla gitmenin gerçek bir sorun yaratacağını biliyordu. (…) Özal öldüğünde ardında bu politikasını sürdürebilecek muhafazakar bir blok bırakmadı. Onun yerine şu an, tüm gücü elinde tutan Erdoğan’ın lideri olduğu, dindar nesiller yetiştirmeyi görev edinmiş, dindar bir AKP var.”

 

Share
357 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2