logo

reklam

SREBRENİCA SOYKIRIM ANITI 30 NİSAN’DA KARTAL’DA AÇILACAK

SREBRENİCA’DA KATLEDİLEN 8372 BOŞNAK KARTAL’DA ÖLÜMSÜZLEŞECEK

 

11Temmuz 1995’de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu’nun Srebrenica’yı işgal ederek katlettiği 8372 Boşnak’ın anısına eserleştirilen ‘Srebrenica Soykırım Anıtı’ 30 Nisan’da Kartal Meydanı’nda açılacak.

 

Gürcü heykel sanatçısı Jhon Gogaberishvili’nin, Kartal Belediyesi 4. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’nda eserleştirdiği ‘Srebrenica Soykırım Anıtı’, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı işbirliğiyle 30 Nisan Pazar günü saat 14.00’te Kartal Meydanı’nda ölümsüzleşecek. 1991-1995 yılları arasında Sırplar tarafından, Birleşmiş Milletler, Avrupa ve tüm insanlığın gözleri önünde gerçekleştirilen soykırım, Kartal Meydanı’nda açılacak anıtta vücut bulacak. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün açılışını yapacağı ‘Srebrenica Soykırım Anıtı’nın en önemli özelliği ise Türkiye’de “Srebrenica” ve “Soykırım” sözcüklerinin yan yana geldiği ilk anıt olması.

 

Soykırımın Baş Tanıklarından Hasan Nuhanoviç 29 Nisan’da Kartal’da

 

1991-95 yılları arasında Srebrenica’da BM ve Hollanda Birliği’nin tercümanlığını yapan ve soykırımın bir numaralı tanıklarından olan Hasan Nuhanoviç, Srebrenica Soykırım Anıtı’nın açılışına katılmak üzere geleceği Kartal’da bir konferans verecek. Soykırımın basın aracılığıyla dünyaya duyurulmasında önemli rol oynayan ve Lahey Savaş Suçları Mahkemesi’nin en önemli tanıklarından biri olan Nuhanoviç’in konuşmacı olarak yer alacağı ‘BM Bayrağı Altında Srebrenica Soykırımı Konferansı’, 29 Nisan Cumartesi saat 19.30’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

“Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” Fotoğraf Sergisi

 

‘Srebrenica Soykırım Anıtı’ açılışı öncesinde Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi, anlamlı bir fotoğraf sergisine de ev sahipliği yapacak. Boşnak soykırımı, 29 Nisan Cumartesi günü saat 19.30’dan itibaren Aylin Telef ve Ayşegül Çetinkalp’in objektifinden Kartallılara yansıyacak. ‘Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler’ başlıklı fotoğraf sergisi, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin ardından ikinci gün, ‘Srebrenica Soykırım Anıtı’nın açılacağı 30 Nisan Pazar günü Kartal Meydanı’nda da yerini alacak.  

 

‘Srebrenica Soykırım Anıtı’ Açılış Programı:

 

29 Nisan 2017 Cumartesi

 

‘BM Bayrağı Altında Srebrenica Soykırımı Konferansı’ ve

‘Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler’ Fotoğraf Sergisi

 

Saat 19.30

Yer: Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi

 

30 Nisan 2017 Pazar

 

‘Srebrenica Soykırım Anıtı’ açılışı ve

‘Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler’ Fotoğraf Sergisi

 

Saat: 14.00

Yer: Kartal Meydanı

 

Share
138 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2