logo

“Spor, piknik, terapi” hepsi bir arada…

Pony Clup Binicilik Kulübü’ne ailece gelen vatandaşlar hem piknik yapıyor hem de atlara binerek stres atıyorlar.

Uğur Aktürk / ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da hizmete açılan Pony Club Binicilik Kulübü, vatandaşların en gözde mekanlarından biri oldu. Pony Clup Binicilik Kulübü’ne ailece gelen vatandaşlar hem piknik yapıyor hem de atlara binerek stres atıyorlar. İlk defa ata binen çocuklar da oldukça keyifli vakit geçiriyorlar.

Mardin yolu üzeri TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu yanında hizmet vermekte olan işletme sahibi Hasan Dildaş, babadan gelen atçılık mesleğinde şuan Türkiye’nin her tarafında koşan yarış atlarına menajerlik yaptığını, Pony Club Binicilik Kulübünü ise bir yıl önce hizmete sunduğunu söyledi. Pony Clup Binicilik Kulübünde, binicilik faaliyetlerinin yansıra çay bahçelerinde serpme kahvaltı ve ocak başı kebap çeşitleriyle bir sosyal tesis olarak faaliyet gösterdiklerini vurgulayan Hasan Dildaş, şöyle devam etti:

“Kulübümüzde yarışlara katılmış ve birincilikler elde etmiş iki tane arap atımız, bir rahvan iki tane de çocukların rahatlıkla bineceği eğitimli pony atlarımız vardır. Hafta içinde küçüklere ve büyüklere binicilik dersi veriyoruz. Hafta sonu ise gezinti yapıyoruz. Pony atlarımız çocuklar için hem hipoterapi (atlı terapi ) hem de gezintiler yapmak için uygun olan atlardır.

ÇOCUKLARA ÖZ GÜVEN AŞILIYOR

Atlar özgürlüğü sembolize ettiği için stres atmaya yardımcı oluyorlar. Bu nedenle psikoloji sorunları olan çocuklara ve yetişkinlere at binmelerini tavsiye ediyorum. Atlar özellikle engelliler, iletişim güçlüğü çekenler, içe kapanıklar veya öz güven sorunu olan insanlar üzerinde çok etkililer. Duyguları birebir iletme özelliğine sahip olduğu için hissettiğiniz duyguların aynısını hissedebilir ve sizlere iletebilir. Bu nedenle rehabilitasyon açısından çok etkilidir. Özellikle bedensel engellilerin at binerek kas ve eklem yapısında önemli gelişmeler sağladıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Dildaş, atları seven, at binmeye ilgi duyan herkesi ve özellikle rehabilite edilmeye ihtiyacı olan çocukları kulüplerine beklediklerini sözlerine ekledi.

Etiketler: » » » »
Share
190 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2