logo

reklam
07 Ağustos 2015

SORUMLULUK BİLİNCİ


facebook
Hatice ERTÜRK
eflatunyagmur@hotmail.com

Çoğumuzun en büyük hatalarından biri de kendi görev ve sorumluluklarımızı layığıyla yerine getirmediğimiz halde başkalarının bize karşı görev ve sorumluluklarını dört dörtlük hatta mümkünse dört beşlik yapmalarını beklememizdir. Yani biz ne yaparsak yapalım karşımızdaki insan yine de en iyi şekilde yapması gerekeni yapsın, vazifesini yerine getirsin yaklaşımıdır.

 
Bu başkalarının hatalarını, yanlışlarını gayet net bir şekilde görme lakin kendi hata ve yanlışlarımızı görmememizin bir sonucudur. İğneyi de çuvaldızı da başkalarına batırma kendimizi ise kusursuz görme, sanma ve saymamızın sonucudur. Özeleştiri yetimizin olmamasının ve hatalı algılarımızın bir sonucudur. Aşırı gelişmiş, hormonlu egolarımızın görüşümüzü perdelemesinin sonucudur. Bifiil gelişen bilim ve ilime olan kayıtsızlığımızın ve öğrenme yönündeki ataletimizin apaçık göstergesidir.

 
Bu durum ister öğrenci öğretmen, işçi patron, anne çocuk olsun ister eş, akraba, arkadaş, sevgili olsun tüm ilişkilerde geçerlidir.

 
Örn: Hoca bana kafayı taktı diyen bir öğrenci kendi hatasını görmez öğretmenin her davranışını kendine kastı olduğu fikri yönünde değerlendirir acaba ben öğrenci olarak üzerime düşeni yapıyor muyum? Öğretmenimi dinliyor muyum? Derslerimi doğru düzgün çalışıyor muyum? demez. Eşim çok ilgisiz diyen bir kadın ya da erkek acaba ben onunla yeteri kadar ilgileniyor muyum? Ona değerli ve özel olduğunu hissettirebiliyor muyum? Ya da çok mu üstüne düşüyor ve sıkıyorum? diye düşünmez. İşçi sürekli patronundan şikayet eder fakat ben vazifemi suistimal etmeden yapıyor muyum acaba diye düşünmez. Çocuğu sorumsuz olan bir ebeveyn ben nerde yanlış yaptım bu çocuk böyle oldu, nasıl telafi edebilirim demek yerine çocuğunu suçlar ve eleştirir. Arkadaşının kendisini kötü alışkanlıklara sevk ettiğini düşünen bir genç neden aklımı kullanmadım o bana kötü alışkanlıklar kazandıracağına ben ona iyi alışkanlıklar kazandıramadım ya da neden bunları başından göremedim ve ondan uzaklaşmadım diye düşünmez.

 
Görüldüğü üzre ilişki çift taraflı olmasına rağmen hep tek taraflı değerlendirme ve kendini aklama söz konusudur. Halbuki tüm ilişkilerde bir oluşum, gelişim yahut gerileme ve bir sonuç vardır ve bunda tüm tarafların katkısı vardır. İnsan yaptığı şeylerden olduğu kadar yapmadıkları şeylerden yani eksikliklerinden de sorumludur. Bunların farkında olmamak malesef beklentilere, yorucu ve dengesiz ilişkilere, içinden çıkılamaz durumlara yol açar. Çözüm kapısını kilitler. Kişiler arası suistimale sevgisizliğe, saygısızlığa sebep olur. Olumsuz duygu ve davranışları tetikler.

 
Sizlere tavsiyem lütfen sorumluluklarınızın bilincinde olun onları sahiplenin, vazifeniz ne olursa olsun hakkıyla yerine getirin, insanları suçlamadan önce kendi hatalarınızı görün ve değerlerdirin, Siz evvela kendi üzerinize düşeni yapın zaten yapıyorum demeyin olur ya doğru bildiğiniz yanlışlar vardır araştırın öğrenin yanlışlarınızı düzeltin ve çok çok iyi olsanız dahi anlayışlı olmaya özen gösterin karşınızdakininde insan olduğunu psikolojik duygusal yapısını, yetisme tarzı ve hayat görüşünü göz önünde bulundurun böylece ilişkileriniz daha güzel daha geliştirici, beklentileriniz daha düşük olur stres ve üzüntü de buna bağlı olarak düşer ve sizin kendinizi gercekleştirme, olma, pişme, yanma olasılığınız artar. Sağlıklı psikolojiler.

 

Hatice Ertürk

Share
442 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DURDURAMADINIZ BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜ!

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  BÜTÜN DÜMENLRİNİZİ BİLİYORUZ. Bu ülke 35 yıldır sadece terörle mücadele etmiyor, bu ülke 35 yıldır terörün bataklığında üreyen işte bu kirli zihniyetle de mücadele ediyor. Terörü bir geçim kapısı haline getirmiş, yoksul çocukların ölümünü kendisine bir rant haline getirmiş kan baronlarıyla da bu ülke mücadele ediyor. İnanın, bunlar için en iyi Kürt ölü Kürt’tür, bunlar için en iyi Alevi ölü Alevidir. Vatanına ihanet eden, ama mütedeyyin maskesi takan örgütlerin dizinin dibine çökerler, ama gerçek mütedeyyinden korkar, onu yok etmek için her şe...
 • Ahlak ilmi çok mühimdir

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ahlak ilmi çok mühimdir Edirne’de medfun bulunan büyük Velilerden Şücaeddin-i Karamani hazretleri ”rahmetullahi aleyh“, bir gün sohbetinde; - Ahlak ilmi, kalb ve ruh temizliği bilgisi demektir, buyurdu. Tıp ilminin, beden sağlığı bilgisi olmasına benzer. Çünkü fena huylar, kalbin ve ruhun hastalıkları, zararlı işler de bu hastalıkların alametleridir. Şöyle devam etti: - Ahlak ilmi, çok şerefli, pek kıymetli, en lüzumlu bir ilimdir. - Neden efendim? dediler. - Çünkü, kalbin ve ruhun kötülükleri bu ilimle tem...
 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
UA-36507442-2