logo

reklam

“Son Darbe, E-Muhtıra”


facebooktwittergoogle plus
Mehmet Zengin
Mehmetzengin16@hotmail.com

Bugün 27 Nisan. 27 Nisan E-Muhtırasının 9. Yıldönümü.

27 Mayıs,12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat Post Modern Darbesi, siyasi tarihimiz için bir kara leke olarak tarih sayfalarında yerini aldı. 27 Nisan’da yaşanan ve ‘ e-muhtıra’ olarak bilinen darbe girişimi dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu sayesinde başarıya ulaşamayan bu son askeri darbe girişimi  tarihin çöplüğüne atıldı!

O gün eğer Recep Tayyip Erdoğan’da geçmişteki siyasetçilerin yaptığı gibi şapkasını alıp gitseydi, bugün darbeler dönemi kapanmamış olacaktı.

Peki, 27 Nisan E-Muhtıra sürecinde neler yaşandı?

Her darbe öncesi olduğu gibi, bu süreçte de faili meçhul cinayetler işlendi. İnsanlar sokaklara çıkartıldı. Milli iradenin temsilcisi olan hükümete yönelik kara propaganda furyası başlatıldı. Bu operasyona bazı ‘sözde’ yargıçlar, sözde profesörler, malum siyasetçiler ve Merkez Medya olarak bilinen malum medya yöneticileri ve yazarları… Derken, darbelerin asli unsuru olan askerler devreye girdi!

Tıpkı 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat olduğu gibi milli iradeye haddini bildirmek üzere kendine vazife çıkarttı…

Cumhuriyet Gazetesi’nin başyazarı İlhan Selçuk (8 Mayıs 2006 yılında) ve bir gün sonra, yani (9 Mayıs 2006’da)  aynı yazının bu kez de Hürriyet Gazetesi’nde Ertuğrul Özkök’ün köşesinde yayınlanması, darbenin ayak sesiydi adeta!

“Cumhurbaşkanı Sezer ile İlhan Selçuk’un baş başa görüşmesinde nelerin konuşulduğunu doğrusu çok merak ediyorum. AKP kanadına tavsiyem şu; İlhan Selçuk’un dünkü yazısını ve benim bugünkü yazımı kesip bir kenara koysunlar. O üstü kapalı sözlerin şifreleri 2007 Mayıs’ına yaklaştıkça tek tek açılacak.” Ertuğrul Özkök’ün tavsiyelerine uymuş ve her iki yazıdaki bu ifadeleri bir kenara not etmiştim.

İlhan Selçuk ve Ertuğrul Özkök’ün bildiğini başka bazı gazetecileri de biliyordu elbette!  Yine bir başka yazar köşesinden darbenin gelmekte olduğunu şöyle haber veriyordu; “Bir kez daha bir İslamcı iktidarda. Bir kez daha generaller, hükümetin modern Türkiye’nin temeli olan laikliği yıprattığını konuşuyor, homurdanıyorlar. Tahminime göre, 2007’de darbe olma olasılığı % 50” .

İlhan Selçuk ve Özkök darbeye zemin hazırlamak için bu kadar gayret gösterirken, dönemin hızlı darbe sevicilerinden olan Hürriyet Yazarı Bekir Coşkun onlardan geri kalır mı? Kalmaz elbet! Kalmadı da! O da darbe çığırtkanları kervanına katıldı.

6 Nisan 2007 tarihli makalesinde şu talihsiz ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye’de bundan böyle darbe olmaması için şu üç şeyin mutlaka var olması gerekli;

Demokrasi, hukuk ve örgütlü toplum. Bu üçü var mı? yok. Darbe olması içinse şu üçünün olması gerekiyor;  Devrim yasalarına hakaret, rejime karşı hareket, Cumhuriyet’e ihanet. Bu üçü var mı? var.Kendini Atatürk devrimlerinin ebedi bekçisi sayan ve elinde silahlı güç olanların tüm bu olanlar karşısında sessiz ve seyirci kalmalarına ihtimal veriyor musunuz? Hayır. Önümüzdeki günler büyük olaylara gebe.”

Bir taraftan malum medya ve bu medyanın malum yazarları darbeye giden yolda üstüne düşen görevlerini yapmışken devreye Sabih Kanadoğlu çıktı. Kanadoğlu, darbeye ‘hukuki’ kılıf hazırlamakla görevlendirilmişti. O da kılıfı bu ülkenin başına çok da başarılı bir biçimde geçirdi! Hakkını yememek gerek! Ülkenin başına 367 diye bir garabet hediye etti.

Böylece aranan hukuki kılıf da bulunmuş oldu. Türk siyasi hayatımızın yüzkarası olan 367 garabetine başta dönemin Cumhurbaşkanı Sezer olmak üzere, askerler, muhalefet partisi CHP ve anayasa mahkemesi destek vererek darbeye zemin hazırlamış oldular.

Burada anlatmadığımı başka etkenler ve oluşturulan algının sonunda görev elinde silahı olan askere gelmişti. Son noktayı onlar koyacaktı. TSK,Türk siyaset tarihinde emsali olmayan bir yöntem kullanılarak ve tarihimize “ E- Muhtıra” olarak geçen bildiriyi internetten yayınladı.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, “bizzat kaleme aldım” dediği E-Muhtıra; “Türkiye Cumhuriyeti devletinin, başta laiklik olmak üzere, temel değerlerini aşındırmak için bitmez tükenmez bir çaba içinde olan bir kısım çevrelerin (burada kastedilen AK Parti Hükümetidir), bu gayretlerini son dönemde artırdıkları müşahede edilmektedir” ifadeleriyle başlıyor ve “Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’ün, “Ne mutlu Türküm diyene!” anlayışına karşı çıkan herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin düşmanıdır ( AK Parti kastedilerek) ve öyle kalacaktır” diyerek bitiriyordu.

Halkın oylarıyla iktidara gelen hükümeti bir kez daha hedefine koyan ve alaşağı etmek isteyen silahlı ve silahsız unsurlar, dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın, tıpkı Demirel’in birçok kez yaptığı gibi şapkasını alıp gideceğini umut etmişlerdi. Ama bu kez fena yanılmışlardı. Zira, bu ülkenin geleceğini bir kez daha mutlu azınlığın ve milli iradeye saygısı olmayan darbecilerin kaderine terk etmeyeceğini haykıran bir lider vardı.

Erdoğan direnme kararı aldı. Türk siyasi tarihinde, silahlı güce karşı ilk defa yaşanan bir dik duruşa şahit olduk. Askerin E-Muhtırasına karşı Hükümet karşı muhtıra ile cevap verdi.

Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek’in ağzından, “Öncelikle söylemek isteriz ki, Başbakan’a bağlı bir kurum olan Genelkurmay Başkanlığı’nın herhangi bir konuda hükümete karşı bir ifade kullanması demokratik bir hukuk devletinde düşünülemez” ifadeleri dökülürken Türkiye’nin geleceğinin kurtulduğunun farkında değildik belki ama o gün mealen “ Ben egemenliği temsil eden amir, sen ise emrimde olan bir memurumsun” karşı bildirisi verilmeseydi bugün ‘Yeni Türkiye’, ‘ Süper Güç’ yolunda Türkiye ve her alanda kalkınmış bir Türkiye’yi göremeyecek, üçüncü dünya ülkesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyecektik.

27 Nisan muhtırası, Erdoğan’ı siyaset dışı bırakma projesiydi. Başarıya ulaşamadı. Ancak Erdoğan, karşılaştığı tüm entrika ve operasyonları tek tek alt etmeyi başardı. ‘Başkan’ olma yolunda ilerleyen Erdoğan’ın bu başarısında E-Muhtıra’ya karşı dik duruşunun katkısı anımsanmayacak kadar büyük olmuştur.

E-Muhtıranın etkisiz hale getirilmesi Türkiye’de darbeler döneminin de kapanmasına neden oldu.

Saygılarımla

MEHMET ZENGİN

27/04/2016

Share
1058 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

“Son Darbe, E-Muhtıra”” için 1 yorum

 1. hasan : diyor ki:

  Her darbenin,operasyonun arkasında ve yanında hep o malum medya ve sözde gazetecilerin olması gözlerden kaçmıyor!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bugünün işini, yarına bırakma!

  23 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bugünün işini, yarına bırakma! Buhara’da yetişen Evliyadan Seyyid Emir Burhan hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün bir gence; - Ey kıymetli oğlum! Bugün, her istediğini kolayca yapabilecek bir haldesin. Gençliğin, sıhhatin, gücün, kuvvetin, malın ve rahatlığın bir arada bulunduğu bir zamandasın, buyurdu. Sonsuz saadete kavuşturacak sebeplere yapışmayı, yarar işleri yapmayı yarına bırakma, hemen yap. Delikanlı sordu. - Ne yapmamı tavsiye edersiniz efendim? - İnsan ömrünün en iyi zamanı olan bu gençlik gün...
 • DURDURAMADINIZ BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜ!

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  BÜTÜN DÜMENLRİNİZİ BİLİYORUZ. Bu ülke 35 yıldır sadece terörle mücadele etmiyor, bu ülke 35 yıldır terörün bataklığında üreyen işte bu kirli zihniyetle de mücadele ediyor. Terörü bir geçim kapısı haline getirmiş, yoksul çocukların ölümünü kendisine bir rant haline getirmiş kan baronlarıyla da bu ülke mücadele ediyor. İnanın, bunlar için en iyi Kürt ölü Kürt’tür, bunlar için en iyi Alevi ölü Alevidir. Vatanına ihanet eden, ama mütedeyyin maskesi takan örgütlerin dizinin dibine çökerler, ama gerçek mütedeyyinden korkar, onu yok etmek için her şe...
 • Ahlak ilmi çok mühimdir

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ahlak ilmi çok mühimdir Edirne’de medfun bulunan büyük Velilerden Şücaeddin-i Karamani hazretleri ”rahmetullahi aleyh“, bir gün sohbetinde; - Ahlak ilmi, kalb ve ruh temizliği bilgisi demektir, buyurdu. Tıp ilminin, beden sağlığı bilgisi olmasına benzer. Çünkü fena huylar, kalbin ve ruhun hastalıkları, zararlı işler de bu hastalıkların alametleridir. Şöyle devam etti: - Ahlak ilmi, çok şerefli, pek kıymetli, en lüzumlu bir ilimdir. - Neden efendim? dediler. - Çünkü, kalbin ve ruhun kötülükleri bu ilimle tem...
 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
UA-36507442-2