logo

reklam

Sokaklarda yatıyor ama gururundan ödün vermiyor!

isimsiz-kahraman-1

İstanbul’un Pendik ilçesine bağlı Esenyalı Semti’ni Kavakpınar Mahallesi’ne bağlayan, Sabiha Gökçen Hava Limanı üzerindeki yaya üst geçidinin altını kendine mesken tutan adam üst geçidi kullananların dikkatini çekmektedir. Haftalardır burada yatıp-kalkan gariban adam, yardımsever vatandaşların  getirdiği yiyeceklerle karnını doyurmaya çalışıyor.

Soğuk havaların hakim olduğu gün ve gecelerde yanında bulundurduğu eski bir battaniyeyi üzerine örterek atlatmaya çalışıyor. Etrafı ve üstü,başı pislik içerisinde olan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olarak yaşayan ‘isimsiz ‘ vatandaş ayrıca çok önemli bir sağlık sorunuyla da mücadele etmek durumunda. İki ayağı, damar tıkanıklığı nedeniyle şiş.

İsimsiz kahramanımız ifadesini bilinçli olarak kullandık. Çünkü görenlerin içini sızlatan ‘sokak adamı’ tüm ısrara rağmen adını söylemekten kaçındı. Üst geçitten geçerken tesadüfen mağdur vatandaşı fark eden Mercekhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmenimiz Mehmet Zengin kendisi ile bir süre sohbet etti.

“Kendisine yapılan (maddi,manevi) tüm yardım tekliflerini geri çeviren ‘mağdur’ adam sadece sıcak bir çorba getirmemiz halinde kabul edebileceğini ifade etti. Oldukça ilginç bir kişiliğe sahip olan bu adamın ruh sağlığı hakkında sağlıklı değerlendirme yapamadığını ifade eden Genel Yayın Yönetmenimiz şunları söyledi:” Konuşması oldukça düzgün. Sakin bir kişiliği var. İçinde bulunduğu kötü duruma rağmen oldukça rahat ve sakin görünmesi beni çok şaşırttı. Tüm ısrarıma rağmen adını söylemedi. Kendisine teklif ettiğim maddi ve manevi tüm yardım tekliflerimi ısrarla reddetmesi beni daha da şaşırttı.”

Mehmet Zengin sözlerini şöyle sürdürdü:” Yardıma muhtaç durumda bulunduğunu ısrarla belirtmeme rağmen aksini ifade etmeye devam etti! Kendisinin dilenci olmadığını ısrarla vurguladı.”

“Çoluk-çocuğu olup olmadığı yönündeki soruya ‘var’ yanıtını verdi. Peki sana bakmıyorlar mı şeklindeki soruya şaşırtıcı bir şekildi ‘bakıyorlar’ yanıtını verdi.”

“Beni en fazla şaşırtan ise; ‘hayatımdan memnunum. Hiç bir şikayetim yok. Yardımınıza da ihtiyaç duymuyorum. Çok teşekkür ederim.’ şeklindeki sözleri oldu.” 

“Her yönüyle garip bu isimsiz sokak adamı ‘ işin rast gelsin’ temennisiyle beni uğurladı. ” Hayatım boyunca bu durumda olup ta gururu nedeniyle tüm yardım tekliflerine olumsuz yaklaşan birini görmedim. Duymadım!

Kendisi ile ilgili fazla ayrıntı vermeyen ve çok kötü durumda olmasına rağmen tüm yardım tekliflerini reddeden ‘gurur abidesi’! isimsiz kahramanımıza; yetkililerin sahip çıkması gerekiyor. Acil olarak hastaneye yatırılıp tedavi altına alınmalı ve akabinde bakımı için bir huzur evine yerleştirilmelidir.

Yetkililere duyurulur…

NOT: Kişilik haklarına saygımız gereği vatandaşı tanınacak şekilde görüntülemedik.

Etiketler:
Share
881 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2