logo

“Sizde Çölyak hastası olabilirsiniz”

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde Çölyak konulu hasta okulu semineri Prof.Dr.Deniz Duman ve Prof.Dr.Deniz Ertem tarafından gerçekleşti.

IMG_0014

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşen Çölyak konulu hasta okulu seminerine vatandaş, hasta ve yakınları ile Çölyak Yaşam Derneği katıldı.

IMG_0018
Prof.Dr.Deniz Duman ve Prof. Dr. Deniz Ertem sunumlarıyla Çölyak konulu hastalık anlatıldı:
Çölyak hastalığı en çok buğdayda bulunan gluten isimli proteine karşı vücudun antikor geliştirmesi sonucu ortaya çıkan, başta bağırsak emilim fonksiyonlarında bozulma olmak üzere pek çok organı olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Ülkemizde yapılan çalışmaların sonucunda toplumda çölyak hastalığı sıklığı % 1 kadardır. Bu da 75.000.000’luk nüfusumuzda 750.000 kişiye karşılık gelir ancak bu sayının büyük kısmı henüz daha teşhis edilememiştir. Çölyak hastalığı tanısı konulanlar ise, tek tedavi seçenekleri glütensiz beslenme olmasına karşın, bu gıdalara ulaşmakta önemli sorunlar yaşamakta ve sosyal yaşantıları büyük ölçüde kısıtlı kalmaktadır. Oysaki hiçbir ilaç gereksinimi olmadan sadece diyetlerini düzenlemek şartıyla, bu bireyler de toplumun geri kalanı ile benzer eğitim, iş ve yaşam şartlarına kavuşabilir ve aynı verimliliği gösterebilirler.IMG_0026

Mayıs ayı tüm dünyada Çölyak hastalığı farkındalık ayı olarak kabul edilmiştir. Biz de, Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Hastanemizde, Mayıs ayı içerisinde halkımızı bilgilendirmek amacıyla bir toplantı planladık. Bu toplantının hedef kitlesi sadece Çölyak hastaları olmayıp, onların aileleri, arkadaşları, öğretmenleri, komşuları, kısacası tüm çevreleri olacaktır.

IMG_0085

Marmara Üniversitesi, Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Deniz Güney Duman Çölyak hastalığını, bu konudaki doğruları, yanlışları ve sıkça sorulan soruların cevaplarını anlattı. Halkı bilinçlendirmek ve tüm dünya ile beraber Türkiye’de Çölyak hastalığı farkındalığını artırmak için görüntülü ve yazılı medyanında desteği olmalı diyen Duman”Her on kişiden biri Çölyak hastasıdır.Muhakkak tetkik yaptırmalısınız”dedi.

IMG_0052

Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Oya Özden’inde katıldığı seminer sonrası kokteyl’de japon usülü makarna ile özel hazırlanmış bardakta çorba, Çay,Kahve ikram edildi. Biri basın mensubu,diğeri çölyak hastası olmak kaydıyla toplam 4 vatandaşa tetkik yapıldı.

IMG_0072

IMG_0045

Share
1004 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2