logo

reklam

SİYASETTE İFRAT VE TEFRİT


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Nedir ifrat ve tefrit önce genç nesil için onu yazalım. İfrat, bir şeyde aşırı ileri gitme. Tefrit ise onun zıddıdır. Mesela savurganlık ifrat ise, cimrilik tefrittir. Dinimiz ikisinden de kaçınmamızı emreder, orta yolu bulmamızı öğütler.

“ O, her şeyi yaratıp, bir ölçüye göre düzenleyerek takdir etmiştir. Furkan-2

“ O’nun katında her şey bir ölçü iledir” Rad-8 ayetlerinde görüldüğü gibi kâinatta her şey bir ölçü ile yaratılmıştır.

Siyaset, uzaktan baktığınız gibi değildir. Bir siyasetçi bazen hiç inanmadığı bir şeyi söyleyebilir. Hatta şahsi olarak çok karşı olduğu fikri bile söyleyebilir. Bize düşen ne maksatla söylendiğini anlamaktır. Çünkü siyasette çok kanattan oy almak esastır.

Geçen yazımızda demiştik doğru olduğuna inanılan bir politika uygulanır. Bir lider için doğru nedir peki? Özellikle en tepede olan bir yönetici her şeyi eliyle yapamaz. Bir konuda karar verecek olduğunda danışmanları hazırlar ve o da karar verir. Danışman bilir diye düşünür.

Peki, danışman yanlış biri ise ne olacak? Danışman yanlış biri olur mu demeyin. Paralel danışmanların ülkeye ne hale getirdiğini hepimiz gördük. Her dönem yanlış bir danışman ihtimali vardır.

Sosyal medyada uygulanacak politika veya fikrin kabul ettirilmesi için görevliler olabilir. Onlar ne diyorsa doğru kabul edilmesi, bizim aklımız işe yaramaz demek değil midir?

Başkanlık sistemi denildi, sosyal medyada her fert başkancı oldu. Büyük ihtimalle nasıl bir başkanlık olduğunu, içinde ne olduğunu kimse bilmiyor. Muhalefet, iktidar ne söylediyse karşı olmaya devam etsin. Biz ise ülke için faydalı olacaksa neden olmasın deriz. Ama bunun içinde ne var, nasıl bir başkanlık olacak diye de sormalıyız.

Göreve gelen bir makam sahibine paralı çete övgüler diziyor, bütün sosyal medya aynı nakarat. Bir sebeple uzaklaştırılınca hep bir ağızdan aleyhinde söylemediğimiz kalmıyor.

Yeni Genelkurmay Başkanı göreve geliyor “işte komutan” diye başlayan mesajlar. Hâlbuki herkes görevini yapıyor. Hakan Fidan görevden alınınca bakalım neler yazacaksınız.

Ahmet Hoca başbakan olduğunda yazılanları hatırlamıyor insanlar sanırım. Bir de şimdi yazılanlara bakın. Vatan haini, paralel ve pkk’lı olmadı sadece. Bakalım onları ne zaman söyleyecekler. Gerçek manada Ahmet Hoca ile neden ters düşüldü bilen var mı? Uydurup, size anlatılandan başka. İsterseniz Binali Yıldırım için şimdi dizilen övgüleri not alın bir kenara, süresi dolduğunda bakarsınız.

Çalıştığımız insanlarla ters düşemez miyiz peki? Düşersiniz elbet. Ama saydığım bu üç özellik yok ise, uygun bir şeklide yolları ayırırsınız.

Dava adamları vardır, heybeciler vardır. Heybeci, bir dava içinde yer aldığında menfaatine halel geldiğinde çirkefleşir. Hemen karşı cenahta yer alır. Ama dava adamı, heybesi olmadığından haksızlığa uğrasa bile asla asaletini bozmaz. Çünkü aslolan davasıdır. Hatta kendisine “insan geldiği yeri bilmeli ki, nereye gideceğini bilsin” dense bile yine bozmaz. Onlar “benim ağzımdan aleyhte tek kelime duymayacaksınız” diyecek kadar asildir.

Yanlışları dile getirmeye Erdoğan karşıtlığı diye tepki verenler, destek vermekle tapınmak arasındaki farkı bilmeyenlerdir. Destek vermek orta yol ise, tapınmak ifrattır. Davalar kişilerle kaim değildir. Ahmet gider Mehmet gelir, Mehmet gider Ali gelir. Önemli olan bunu kırmadan, dökmeden yapmaktır.

Dün çalıştığımız insanların hepsi kötü ise iyi kim peki? Vazgeçilmez sandığımız insanların yokluğunda işlerin aksamadan devam ettiğini tarih göstermiştir.

Tarihimizde ülke için bir şeyler yapan insanlar iyi veya kötü bir şekilde yer almıştır. Hiç birinin arkasından sövmeye hakkımız yoktur. İyi yapan da kötü yapan da bizim insanımızdır. Mehmet Akif “ Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem” diyor. Geçmişte bizimdir çünkü.

Dün bir dostum şöyle diyordu. “ Geleni sahiplenmek, gidene küfretmek değildir. Kralın düşmanlarını çoğaltan hep soytarılar olmuştur” Bilmiyorum bu söz, sizin için bir anlam ifade ediyor mu?

23.5.2016

 

 

Share
732 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR

  29 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ey İman Edenler Zina Etmeyin, Gençligini Zinadan Koruyana Cennet Vardır (Kaynak Beyheki) .. GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR Süleyman bin Yesâr, bir arkadaşıyla “Ebva” denen yerde konaklamışlardı. Arkadaşı yakındaki alışveriş yerinden bir şeyler almak üzere çadırdan ayrıldığı sırada Süleyman’ı geriden gözetleyen bir bedevi kadını hemen çadırın kapısına gelerek: – Buraya kadar gelir misin? diye seslendi. Süleyman, serili sofradan yiyecek isteyeceğini düşünerek bazı şeyleri alıp da kadına doğru yürürken kadının ikazı farklı oldu: – Ben yiyecek fa...
 • ÇOCUĞU ORTADAN KESİN

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " ÇOCUĞU ORTADAN KESİN Hz. Davud zamanında genç bir kadın , çocuğunu alıp gezmeye çıkarmıştı . Dinlenmek amacıyla yeşillik bir yer bulup oraya oturdular. Bu sırada yanlarına başka bir kadın gelmişti . O kadının da yanında bir çocuğu vardı . Çocuklar hemen hemen aynı yaştalardı . Kadınlar tanıştılar . Sonradan gelen kadın diğer kadına nazaran yaşça büyüktü ve onun ablası konumundaydı . Aralarında konuşurlarken çocuklar da önlerinde oynuyorlardı . Bu sırada büyük kadının çocuğu çalılıkların arkasına girip gözden kaybolmuştu . Annesi bunun far...
 • Günaydın!!!

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70' i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba... Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya'da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor. Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz'in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor. Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleşt...
 • TERÖR SİVİLLERİ VURMAKTADIR

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TERÖR     SİVİLLERİ   VURMAKTADIR Dünya üzerinde, terör olayları alabildiğine, devam etmektedir. Dünyayı yöneten güçler; sözde, kınamalar, yapsalar da; terörün devam etmesinden, mutlu gibi gözükmektedirler. Şu an Güney sınırımızdaki, tüm olaylar bunun en güzel delilidir. O coğrafyaya, kilometrelerce uzakta olan tüm güçler; sahne alabilmek için; bir birleri ile yarışmaktadırlar. Sonuçta; tüm Dünyaya silah satan ve o, satıştan yüklü bir miktarda para kazanan devletler; Dünyayı yönetmeye talip olan, devletlerdir. Üstelik, o bölgenin yer altı ze...
UA-36507442-2