logo

reklam

SİYASETTE İFRAT VE TEFRİT


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Nedir ifrat ve tefrit önce genç nesil için onu yazalım. İfrat, bir şeyde aşırı ileri gitme. Tefrit ise onun zıddıdır. Mesela savurganlık ifrat ise, cimrilik tefrittir. Dinimiz ikisinden de kaçınmamızı emreder, orta yolu bulmamızı öğütler.

“ O, her şeyi yaratıp, bir ölçüye göre düzenleyerek takdir etmiştir. Furkan-2

“ O’nun katında her şey bir ölçü iledir” Rad-8 ayetlerinde görüldüğü gibi kâinatta her şey bir ölçü ile yaratılmıştır.

Siyaset, uzaktan baktığınız gibi değildir. Bir siyasetçi bazen hiç inanmadığı bir şeyi söyleyebilir. Hatta şahsi olarak çok karşı olduğu fikri bile söyleyebilir. Bize düşen ne maksatla söylendiğini anlamaktır. Çünkü siyasette çok kanattan oy almak esastır.

Geçen yazımızda demiştik doğru olduğuna inanılan bir politika uygulanır. Bir lider için doğru nedir peki? Özellikle en tepede olan bir yönetici her şeyi eliyle yapamaz. Bir konuda karar verecek olduğunda danışmanları hazırlar ve o da karar verir. Danışman bilir diye düşünür.

Peki, danışman yanlış biri ise ne olacak? Danışman yanlış biri olur mu demeyin. Paralel danışmanların ülkeye ne hale getirdiğini hepimiz gördük. Her dönem yanlış bir danışman ihtimali vardır.

Sosyal medyada uygulanacak politika veya fikrin kabul ettirilmesi için görevliler olabilir. Onlar ne diyorsa doğru kabul edilmesi, bizim aklımız işe yaramaz demek değil midir?

Başkanlık sistemi denildi, sosyal medyada her fert başkancı oldu. Büyük ihtimalle nasıl bir başkanlık olduğunu, içinde ne olduğunu kimse bilmiyor. Muhalefet, iktidar ne söylediyse karşı olmaya devam etsin. Biz ise ülke için faydalı olacaksa neden olmasın deriz. Ama bunun içinde ne var, nasıl bir başkanlık olacak diye de sormalıyız.

Göreve gelen bir makam sahibine paralı çete övgüler diziyor, bütün sosyal medya aynı nakarat. Bir sebeple uzaklaştırılınca hep bir ağızdan aleyhinde söylemediğimiz kalmıyor.

Yeni Genelkurmay Başkanı göreve geliyor “işte komutan” diye başlayan mesajlar. Hâlbuki herkes görevini yapıyor. Hakan Fidan görevden alınınca bakalım neler yazacaksınız.

Ahmet Hoca başbakan olduğunda yazılanları hatırlamıyor insanlar sanırım. Bir de şimdi yazılanlara bakın. Vatan haini, paralel ve pkk’lı olmadı sadece. Bakalım onları ne zaman söyleyecekler. Gerçek manada Ahmet Hoca ile neden ters düşüldü bilen var mı? Uydurup, size anlatılandan başka. İsterseniz Binali Yıldırım için şimdi dizilen övgüleri not alın bir kenara, süresi dolduğunda bakarsınız.

Çalıştığımız insanlarla ters düşemez miyiz peki? Düşersiniz elbet. Ama saydığım bu üç özellik yok ise, uygun bir şeklide yolları ayırırsınız.

Dava adamları vardır, heybeciler vardır. Heybeci, bir dava içinde yer aldığında menfaatine halel geldiğinde çirkefleşir. Hemen karşı cenahta yer alır. Ama dava adamı, heybesi olmadığından haksızlığa uğrasa bile asla asaletini bozmaz. Çünkü aslolan davasıdır. Hatta kendisine “insan geldiği yeri bilmeli ki, nereye gideceğini bilsin” dense bile yine bozmaz. Onlar “benim ağzımdan aleyhte tek kelime duymayacaksınız” diyecek kadar asildir.

Yanlışları dile getirmeye Erdoğan karşıtlığı diye tepki verenler, destek vermekle tapınmak arasındaki farkı bilmeyenlerdir. Destek vermek orta yol ise, tapınmak ifrattır. Davalar kişilerle kaim değildir. Ahmet gider Mehmet gelir, Mehmet gider Ali gelir. Önemli olan bunu kırmadan, dökmeden yapmaktır.

Dün çalıştığımız insanların hepsi kötü ise iyi kim peki? Vazgeçilmez sandığımız insanların yokluğunda işlerin aksamadan devam ettiğini tarih göstermiştir.

Tarihimizde ülke için bir şeyler yapan insanlar iyi veya kötü bir şekilde yer almıştır. Hiç birinin arkasından sövmeye hakkımız yoktur. İyi yapan da kötü yapan da bizim insanımızdır. Mehmet Akif “ Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem” diyor. Geçmişte bizimdir çünkü.

Dün bir dostum şöyle diyordu. “ Geleni sahiplenmek, gidene küfretmek değildir. Kralın düşmanlarını çoğaltan hep soytarılar olmuştur” Bilmiyorum bu söz, sizin için bir anlam ifade ediyor mu?

23.5.2016

 

 

Share
623 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
 • Anne Cennet Kapısıdır

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ANNE . .. Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı Onu kimseye muhtaç etmeden oku...tabilmekti arzusu Bu hayallerle geçirdi günlerini Gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbirşeye muhtaç etmedi Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti Bu hayallerle geçti yıllar, bu hayalle bitti yıllar Nihayet oğlu hu...
 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
UA-36507442-2