logo

24 Ağustos 2015

Sırçasaray Sulama Göleti yapımına başlanıyor

Sakarya Meydan Muharebelerinin yapıldığı tarihi topraklar üzerinde kurulan Haymana’nın 7 bölgesinin, Bakanlar Kurulu’nun 29.12.2014 tarihinde aldığı kararla, “Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı” olarak belirlenmesinden sonra, tarihi turizminin gelişmesi için her türlü proje,yatırım, lojistik destek çalışmaları sürerken, bir müjdeli haber de,Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan geldi.20

Kamulaştırma işlemlerine başlanıyor

DSİ 5. Bölge Müdürlüğü tarafından 03.4.2015 tarihinde ihalesi yapılan Ankara–Haymana Sırçasaray Göleti yapım sözleşmesinin, 27.7.2015 tarihinde DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar ile yüklenici Karaca İnşaat ve Tic. Ltd. Şti. firması arasında imzalanmasından sonra, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla, Sırçasaray Göleti Projesi’nin kamulaştırma işlemlerine başlanacağı açıklandıı.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu imzaladı

Sırçasaray Göleti Projesi’nin kamulaştırma işlemlerinin yapılabilmesi maksadıyla, gerekli

kamu yararı kararı için düzenlenen “olur”, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu

tarafından da imzalandı.Bakan Eroğlu’nun “oluru” ile kamulaştırma  işlemleriyle ilgili mezuat

çalışmalarrına hemen başlandığı bildirildi.21

900 takvim gününde bitirilecek 

Temelden yüksekliği 59,50 m. kret uzunluğu  471,85 m. ve 1.483.421 m³ gövde dolgu

hacmine sahip olan kil çekirdekli, kaya dolgu tipinde inşa edilecek göletin yer teslimi de, sözleşme yapılan Karaca İnşaat ve Tic. Ltd. Şti. ile yapıldı.

Haymana’nın batısı ve Acıöz Deresi üzerinde 900 takvim gününde bitirilecek Sırçasaray Göleti’nin hizmete açılması ile brüt 19 bin 450 dekar tarımsal arazi sulanabilecek.
 1,5 milyon metrekarelik dev rekreasyon alanı 
Öte yandan Haymana Belediye Başkanı Turgut Özdemir de,sosyal yaşam alanlarının genişletilmesi için de, dev bir rekreasyon alanı oluşturma girişimlerinin devam ettiğini hatırlatarak Ankara Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü ile şözleşme imzaladık. Konuyu, alanda bulunan arazilerin sahiplerini de mağdur etmeden çözmeye çalışıyoruz. Rekreasyon alanımız, yaklaşık 1,5 milyon metrekareyi kapsıyor.” dedi.

Kaplıca turizmi de yükselen yıldız

Kaplıca turizminin de giderek daha fazla tanınmaya başlandığı ve uzun yıllar kaderine terk edilen, zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahip Haymana,kalkınmada iddialı adımlar atmayı sürdürüyor.Ankara-Haymana yolu genişletme çalışmalarının da tamamlanmasıyla, ilçe cazibe merkezi haline gelecek. 22

Tarım ve hayvancılık

Türkiye’nin belli başlı platoları içerisinde yer alan Haymana, verimli tarım alanlarının yanı sıra, geniş tabii meraları nedeniyle, tarla ziraatı ve hayvancılık için elverişli özelliklere sahip. Karasal ikliminin hüküm sürdüğü ilçe,denizden 1259 metre yüksekte bulunuyor. Ormanlık alanların az olması ve konumu nedeniyle, yıllık yağış miktarı yeterli olmuyor.. 

Sulanabilir alanlarda, şeker pancarı ekiliyor

Sulanabilir alanların az olması nedeniyle, kuru tarım ağırlıklı ziraat yapılıyor.Nüfusunun büyük çoğunluğu, geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyor. Tarla ziraatı içerisinde buğday, arpa ve yulaf önemli bir yer tutuyor. Son yıllarda yağlık ve çerezlik ayçiçeği ile yem bitkileri üretiminde artış görülüyor.Sulanabilir alanlarda, daha çok şeker pancarı üretimi yapılıyor.

12.440 büyük, 96.760 küçükbaş,102.691 kanatlı hayvan var 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Haymana İlçe Müdürlüğü kayıtlarına göre;12.440 büyükbaş, 96.760 küçükbaş,102.691 kanatlı, 245 at-katır-eşek, 552 adet arı kovanına sahip Haymana’da, meşelik alan 500, tabii çayır ve mera 80.000, tarımda kullanılan arazi 26.858 ve tarım dışı arazi de 182.122 hektar olarak görünüyor.

 

Share
2216 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

Sırçasaray Sulama Göleti yapımına başlanıyor” için 1 yorum

  1. mehmet sari : diyor ki:

    haymana tarımla iç andolunun parlayan yıldızı olcak özdemir turgut bu potansiyali gördü sulama yatırımlarını hızlandırma girişiminde bulunuyor bu arada kaplıca turizimini geliştirme hususunda çalışmaları şayani takdirdir mangal dağı ormanlaştırılması milli park yapılması yerinde bir karar belediye başkanını kutlarım

UA-36507442-2