logo

Silahların ve Gücün En Kuvvetlisi Gerçek Olan Kardeşlik ve de Dostlukta Saklıdır


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

Silahların ve gücün en kuvvetlisi en kudretlisi gerçek olan kardeşlik ve de dostlukta saklıdır.

 

Cenabı Allah kullarını yaratırken, özgür olan iradeleri ile onları baş başa bırakmış, gönderdiği elçiler ve uyarılarla da onların tamamını doğru yolda tutmaya çalışmıştır.

 

Yaratan insanları öyle bir özellikle yaratmıştır ki, sadece bir ben var bende, benden de içeri dizelerinin anlatmaya çalıştığı, nefsiyle aklı birbirine adeta hasımdır. Nefislerin istediğine genel olarak akıl karşı çıkmış olup, aklın da önerilerine nefisler pak yaklaşma eğilimini göstermemiştir.

 

İşte tam da bu dünyada ki imtihanlarımızın özü budur ki neticeleri de buna bağlıdır.

 

Bizim nefislerimiz mi yoksa akıllarımız mı daha ağır basacaktır?

 

Zorlu olan bir sınavın içinde oluşumuzun, bizler farkında olmadan sürekli olarak yaşamaya devam ediyoruz. Cenabı Allah, bizlere gönderdiği o kutsal olan kitabında aklı ön planda çıkardığı halde bizler, sen ondan anlamazsın diyenlere inanacak kadar da nefislerimizin adeta birer esiri olmuş vaziyetteyiz.  Çünkü Cenabı Allah gerçeklerini nefislerimiz ile değil, akıllarımızla anlaşılacaktır. Bizler insanoğlu olarak kendi çıkarlarımızı, kendi menfaatlerimizi, hem inancımızın hem de aklımızın önünde tuttuğumuz sürece, asla ama asla doğru, gerçek ve de mutlu yaşayan bir toplum olmayacağımızın bilincinde olmamız gerekir.

 

Bizler insanoğlu olarak, Cenabı Allah’ın yarattığı o mükemmel olan insanı, sevmesini öğrenemediğimiz sürece, kardeşçe yaşamayı öğrenemediğimiz sürece, onun ne şefaatine ne de onun rızasına nail olamayacağımızın farkında olmalıyız.

 

Bizler birbirimize katlanmasını bilmiyorsak, birbirimize güvenmeyip sürekli olarak birbirimizin arkasında kuyular kazar isek, toplum içerisinde zıt kutuplar yaratıyorsak, bunların kötü olacak olan sonuçlarına da katlanmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

 

Bizler hepimiz Cenabı Allah’ın yarattığı kullar olarak dostça, kardeşçe, arkadaşça yaşamamız gerekir. Dostlarımız arkadaş gibi olması gerekir. Arkadaşlarımız kardeşlerimiz gibi.

 

Eğer ki birbirimize saygımızı, güvenimizi, kardeşliğimizi, dostluğumuzu yitirmişsek, o toplumun içerisinde ne bir mutluluk ne bir huzur ne de bir ferahlık kalır.

 

Gerçek dostluğumuzu, kardeşliğimizi, arkadaşlığımızı bütün bölgeler olarak birbirimizi anlamamız ve görüşmemiz gerektiğini bilmemiz ve de öğrenmemiz gerekir.  Karadeniz’den Güneydoğu’ya, Güneydoğu’dan Ege’ye, Ege’den Doğu Anadolu’ya ve bütün bölge insanları olarak birbirimize güvenip hep beraber tek yürek olup ülkemizi sevindirmemiz ve de kalkındırmamız gerekir.

 

Günümüzde bütün dünya ülkeleri artık silahlarla, toplarla, tüfeklerle değil, adeta toplumları birbirine düşürmekle yıkmaya çalışıyorlar. Bu yüzden bizler öncelikli olarak kardeşçe, dostça, birbirimize güvenerek ve de saygı duyarak yaşamayı öğrenmeliyiz ki, en büyük, en güçlü ve de en kudretli silaha sahip olalım.

 

Unutmayın ki;

 

Silahların ve gücün en kuvvetlisi, en büyüğü, en kudretlisi gerçek olan kardeşlik ve de dostlukta saklıdır.

 

Kardeşçe yaşanılan bir ülke olması dileğiyle…

 

Kardeşlik dolu günler dilerim.

 

“ Mehmet KIZILKAYA”

 

 

 

 

 

Share
611 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Efendimiz (s.a.v)

  22 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

   Bir gün Resûlüllah (s.a.v) Efendimiz onları abası ile örttü, sonra şöyle buyurdu: “Yarabbi! Bunlar benim Âlim ve Ehli Beytimdir. Bunlara bereket ihsan eyle, bunları benim örttüğüm gibi sen kendilerini rahmetinle mağfiretinle setreyle. Hakikat ben bunları çok seviyorum, sende sev, sevenleri de sev, sevmeyenleri de sevme.” buyurdu. Resûlüllah (s.a.v) Efendimiz’in siyah aba ile örttükleri şunlardır: Hz. Ali (r.a), Hz. Fatımatüzzehra (r.anha), oğulları Hz. Hasan (r.a), Hz. Hüseyin (r.a). (İbn Sa’d, VI, 360, 362.)     Hz.Ali (r.a) Sıffin harbine g...
 • Ümmetin namusu olan Mescid-i Aksa öksüz ve yetim!

  22 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  14 asırdır İslam’ın Haremi, Müslümanların izzeti, onuru ve namusu olan ve içinde Mescid-i Aksa’yı barındıran üç Harem-i Şerifinden birinin de yer aldığı kutsal topraklar Kudüs-ü Şerif; üzerine ölü toprağı atılmış, onur ve haysiyetlerini küresel güçlere satmış rejimlerinin ihanetleri nedeniyle yaklaşık 50 yıldır ‘Siyonist’ eli kanlı İsrail’in işgali altında. İsrail, İslam dünyasının basiretsizliği ve korkaklığından yararlanarak geçtiğimiz Cuma günü 50 yıllık işgalini bir adım daha öteye taşıdı. 50 yıllık işgal tarihinde ilk kez Mescid-i Aksa,...
 • ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇMİŞTİR

  22 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  URFAspor 2017 yılında bir alt lige düşmemiştir. URFAspor 2012 yılında küme düşmüstur. Evet...! Aslında şampiyon olduğu yıl küme düşmüştü. Siyasetin...Spora girdiği yıl...2013 yılında...Herkesin bildiği ama ses çıkarmadığı yıl. Sebeb olanlar kebab oldu ama olan URFAspora oldu. İşte o yıl URFAsporun adı, URFAsiyasetspor olmuştur. 2017 yılı..Şike'nın belgeleri ispatlı... Bizle ilgisi yok denilen adamın malum külübün resmi müdürü ispatlı. Etik..Adalet...Hukuk derken... Reisin meşhur deyimi devreye giriyor... " Atı ala...
 • Ateşin Yakmadığı Peygamber!HZ. İBRAHİM..

  22 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ateşin Yakmadığı Peygamber!HZ. İBRAHİM.. İbrâhim aleyhisselâm putlarını paramparça ettiği cahil kavminin hâlâ putların âcizliğini göremeyip akıllarını kullanmamaları karşısında hayretler içinde kaldı ve onlara, “Size de, Allah'ı bırakıp taptıklarınıza da yuh olsun! Hala aklınızı başınıza almayacak mısınız?” diye seslendi. Buna karşılık kavminin önde gelen zalimleri: “..’Eğer bir şey yapacaksanız, İbrâhim’i ateşe atıp yakın, böylece ilahlarınıza yardım edin!’ dediler.” Böylece zalimler Hz. İbrâhim aleyhisselâm hakkında tuzak kurup plan yaptılar...
UA-36507442-2