logo

reklam

Silahların ve Gücün En Kuvvetlisi Gerçek Olan Kardeşlik ve de Dostlukta Saklıdır


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

Silahların ve gücün en kuvvetlisi en kudretlisi gerçek olan kardeşlik ve de dostlukta saklıdır.

 

Cenabı Allah kullarını yaratırken, özgür olan iradeleri ile onları baş başa bırakmış, gönderdiği elçiler ve uyarılarla da onların tamamını doğru yolda tutmaya çalışmıştır.

 

Yaratan insanları öyle bir özellikle yaratmıştır ki, sadece bir ben var bende, benden de içeri dizelerinin anlatmaya çalıştığı, nefsiyle aklı birbirine adeta hasımdır. Nefislerin istediğine genel olarak akıl karşı çıkmış olup, aklın da önerilerine nefisler pak yaklaşma eğilimini göstermemiştir.

 

İşte tam da bu dünyada ki imtihanlarımızın özü budur ki neticeleri de buna bağlıdır.

 

Bizim nefislerimiz mi yoksa akıllarımız mı daha ağır basacaktır?

 

Zorlu olan bir sınavın içinde oluşumuzun, bizler farkında olmadan sürekli olarak yaşamaya devam ediyoruz. Cenabı Allah, bizlere gönderdiği o kutsal olan kitabında aklı ön planda çıkardığı halde bizler, sen ondan anlamazsın diyenlere inanacak kadar da nefislerimizin adeta birer esiri olmuş vaziyetteyiz.  Çünkü Cenabı Allah gerçeklerini nefislerimiz ile değil, akıllarımızla anlaşılacaktır. Bizler insanoğlu olarak kendi çıkarlarımızı, kendi menfaatlerimizi, hem inancımızın hem de aklımızın önünde tuttuğumuz sürece, asla ama asla doğru, gerçek ve de mutlu yaşayan bir toplum olmayacağımızın bilincinde olmamız gerekir.

 

Bizler insanoğlu olarak, Cenabı Allah’ın yarattığı o mükemmel olan insanı, sevmesini öğrenemediğimiz sürece, kardeşçe yaşamayı öğrenemediğimiz sürece, onun ne şefaatine ne de onun rızasına nail olamayacağımızın farkında olmalıyız.

 

Bizler birbirimize katlanmasını bilmiyorsak, birbirimize güvenmeyip sürekli olarak birbirimizin arkasında kuyular kazar isek, toplum içerisinde zıt kutuplar yaratıyorsak, bunların kötü olacak olan sonuçlarına da katlanmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

 

Bizler hepimiz Cenabı Allah’ın yarattığı kullar olarak dostça, kardeşçe, arkadaşça yaşamamız gerekir. Dostlarımız arkadaş gibi olması gerekir. Arkadaşlarımız kardeşlerimiz gibi.

 

Eğer ki birbirimize saygımızı, güvenimizi, kardeşliğimizi, dostluğumuzu yitirmişsek, o toplumun içerisinde ne bir mutluluk ne bir huzur ne de bir ferahlık kalır.

 

Gerçek dostluğumuzu, kardeşliğimizi, arkadaşlığımızı bütün bölgeler olarak birbirimizi anlamamız ve görüşmemiz gerektiğini bilmemiz ve de öğrenmemiz gerekir.  Karadeniz’den Güneydoğu’ya, Güneydoğu’dan Ege’ye, Ege’den Doğu Anadolu’ya ve bütün bölge insanları olarak birbirimize güvenip hep beraber tek yürek olup ülkemizi sevindirmemiz ve de kalkındırmamız gerekir.

 

Günümüzde bütün dünya ülkeleri artık silahlarla, toplarla, tüfeklerle değil, adeta toplumları birbirine düşürmekle yıkmaya çalışıyorlar. Bu yüzden bizler öncelikli olarak kardeşçe, dostça, birbirimize güvenerek ve de saygı duyarak yaşamayı öğrenmeliyiz ki, en büyük, en güçlü ve de en kudretli silaha sahip olalım.

 

Unutmayın ki;

 

Silahların ve gücün en kuvvetlisi, en büyüğü, en kudretlisi gerçek olan kardeşlik ve de dostlukta saklıdır.

 

Kardeşçe yaşanılan bir ülke olması dileğiyle…

 

Kardeşlik dolu günler dilerim.

 

“ Mehmet KIZILKAYA”

 

 

 

 

 

Share
540 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Allah İçin..

  21 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Aşağıdaki iki hadise dikkat edelim. Çok mühim! (İyi işe vesile olan, hayatında ve öldükten sonra da o işi yapanlar kadar sevap kazanır. Kötü işe ön ayak olana da, bu iş terk edilinceye kadar, bunun günahı yazılır.) (Bütün ibadetlere verilen sevab, Allah yolunda gazaya verilen sevaba göre, deniz yanında bir damla su gibidir. Gazanın sevabı da, Emr-i maruf ve nehy-i anilmünker sevabı yanında, denize göre bir damla su gibidir.) Şu halde, günah olan işlere yardımcı olmak, o günaha ortak olmak demektir. İnsanlığın dünya ve ahiret saadeti ...
 • NEREDE DEVLET – BURADA DEVLET

  21 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Gururlanmamak mümkün mü? Pazartesi gecesi (16.01.2017) saat 23:40 Reina katliamı sanığını Türk polisi, tek kurşun atmadan kimsenin burnunu kanatmadan, 20 dakikalık bir operasyonla dünyanın en iyi yetiştirilmiş 4 dil bilen DEAŞ’lı terörist (adına kurban ola) Abdülkadir Maşharipov’u hücre evinde, hemde suç ortaklarıyla canlı olarak yakalamıştır. Olaya, bir katil yakalama diye bakarsak gerçekten basit bir vakadır. Ama burda bir katil değil, dünya’yı rahatsız eden ve binlerce insanı katleden, yurdundan, yuvasından eden, dünya’yı yeniden dizayn etm...
 • Allahım..! İşlerin Hepsi Güzel.

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Adamın biri bir gün bahçesinde otururken Hayvan dışkısından top yapan bir böceği görmüş, böcek pisliği ayakları ile yuvarlayarak giderken içinden şöyle geçirmiş: - Ey Allahım! Her şeyi çok güzel çok hoş yaratmışsın da, şu böceği sırf pislikle uğraşsın diye mi yarattın? Aradan bir kaç ay geçmiş adam umarsız bir hastalığa yakalanmış. Derdine kimseler çare bulamamış. En sonunda bilge bir doktor ''Bak demiş bazen bahçelerde gezen bir böcek olur ayakları ile pislik yuvarlar işte o yuvarladığı pisliklerden 40 gün boyunca aralıksız yiye...
 • “ VƏTƏNÇİN ÖLƏNƏ ÖLÜ DEYİLMƏZ! ”

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

        Yenicə ATA olmuşdu. Valideyn olmağın sevincini yaşayırdı. SƏNGƏRDƏKİ dostları ilə bölüşdü, çin olmuş arzusunun səadətini. Həyata ilk qədəmlərini atan oğlunu görmək, onu qucağına almaq, cənnət ətirli qoxusunu duymaq üçün günləri sayırdı. Qəlbi ümidlər, arzular, xəyallar ümmanına çevrilmişdi... Amma düşmən gülləsi aman vermədi, oğlunun şirin qığıltısını eşitməyə. Onun beşiyi başında səngərdən, hərbdən, qanlı döyüşlərdən, qolları üstündə gözlərini yuman şəhid igidlərdən bəhs edən hekayətlərini birər-birər nəql etməyə. Ömrü qə...
UA-36507442-2