logo

reklam

Silahların ve Gücün En Kuvvetlisi Gerçek Olan Kardeşlik ve de Dostlukta Saklıdır


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

Silahların ve gücün en kuvvetlisi en kudretlisi gerçek olan kardeşlik ve de dostlukta saklıdır.

 

Cenabı Allah kullarını yaratırken, özgür olan iradeleri ile onları baş başa bırakmış, gönderdiği elçiler ve uyarılarla da onların tamamını doğru yolda tutmaya çalışmıştır.

 

Yaratan insanları öyle bir özellikle yaratmıştır ki, sadece bir ben var bende, benden de içeri dizelerinin anlatmaya çalıştığı, nefsiyle aklı birbirine adeta hasımdır. Nefislerin istediğine genel olarak akıl karşı çıkmış olup, aklın da önerilerine nefisler pak yaklaşma eğilimini göstermemiştir.

 

İşte tam da bu dünyada ki imtihanlarımızın özü budur ki neticeleri de buna bağlıdır.

 

Bizim nefislerimiz mi yoksa akıllarımız mı daha ağır basacaktır?

 

Zorlu olan bir sınavın içinde oluşumuzun, bizler farkında olmadan sürekli olarak yaşamaya devam ediyoruz. Cenabı Allah, bizlere gönderdiği o kutsal olan kitabında aklı ön planda çıkardığı halde bizler, sen ondan anlamazsın diyenlere inanacak kadar da nefislerimizin adeta birer esiri olmuş vaziyetteyiz.  Çünkü Cenabı Allah gerçeklerini nefislerimiz ile değil, akıllarımızla anlaşılacaktır. Bizler insanoğlu olarak kendi çıkarlarımızı, kendi menfaatlerimizi, hem inancımızın hem de aklımızın önünde tuttuğumuz sürece, asla ama asla doğru, gerçek ve de mutlu yaşayan bir toplum olmayacağımızın bilincinde olmamız gerekir.

 

Bizler insanoğlu olarak, Cenabı Allah’ın yarattığı o mükemmel olan insanı, sevmesini öğrenemediğimiz sürece, kardeşçe yaşamayı öğrenemediğimiz sürece, onun ne şefaatine ne de onun rızasına nail olamayacağımızın farkında olmalıyız.

 

Bizler birbirimize katlanmasını bilmiyorsak, birbirimize güvenmeyip sürekli olarak birbirimizin arkasında kuyular kazar isek, toplum içerisinde zıt kutuplar yaratıyorsak, bunların kötü olacak olan sonuçlarına da katlanmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

 

Bizler hepimiz Cenabı Allah’ın yarattığı kullar olarak dostça, kardeşçe, arkadaşça yaşamamız gerekir. Dostlarımız arkadaş gibi olması gerekir. Arkadaşlarımız kardeşlerimiz gibi.

 

Eğer ki birbirimize saygımızı, güvenimizi, kardeşliğimizi, dostluğumuzu yitirmişsek, o toplumun içerisinde ne bir mutluluk ne bir huzur ne de bir ferahlık kalır.

 

Gerçek dostluğumuzu, kardeşliğimizi, arkadaşlığımızı bütün bölgeler olarak birbirimizi anlamamız ve görüşmemiz gerektiğini bilmemiz ve de öğrenmemiz gerekir.  Karadeniz’den Güneydoğu’ya, Güneydoğu’dan Ege’ye, Ege’den Doğu Anadolu’ya ve bütün bölge insanları olarak birbirimize güvenip hep beraber tek yürek olup ülkemizi sevindirmemiz ve de kalkındırmamız gerekir.

 

Günümüzde bütün dünya ülkeleri artık silahlarla, toplarla, tüfeklerle değil, adeta toplumları birbirine düşürmekle yıkmaya çalışıyorlar. Bu yüzden bizler öncelikli olarak kardeşçe, dostça, birbirimize güvenerek ve de saygı duyarak yaşamayı öğrenmeliyiz ki, en büyük, en güçlü ve de en kudretli silaha sahip olalım.

 

Unutmayın ki;

 

Silahların ve gücün en kuvvetlisi, en büyüğü, en kudretlisi gerçek olan kardeşlik ve de dostlukta saklıdır.

 

Kardeşçe yaşanılan bir ülke olması dileğiyle…

 

Kardeşlik dolu günler dilerim.

 

“ Mehmet KIZILKAYA”

 

 

 

 

 

Share
454 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
 • DAEŞ yolun sonuna geliyor

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır. IŞİD’in açılımı “Irak Şam İslam Devleti” veya da Arapça okunuşu ile DAİŞ (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham”, İngilizce kısaltılmış adı ISIS olup açılımı da “Islamic State of Iraq and al-Sham”dır. Bu kısaltılmış isimlerin tümü de terör örgütü DAEŞ’i tanımlar. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan DAEŞ’in geçmişi Y...
 • İSLAM TARİHİNDE SALTANAT

  20 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yezidle beraber, İslâm tarihinde saltanat başladı. Saltanat, belirli ailelerin ve dolayısıyla kişilerin halkı yönetmeleridir. Bu yönetimlerde gerçekten çok âdil kişilerin iş başına geldikleri görüldü. Ömer bin Abdülaziz hazretleri, Harun Reşîd, Gazneli Sultan Mahmud Han, Salahaddin Eyyûbî, Beyâzid-i Veli hazretleri, Fatih Sultan Mehmed Han, Dördüncü Ahmed Han hazretleri, Sultan İkinci Abdülhamid Han hazretleri gibi idareciler geldiler. Tarihte zaman zaman, halkın idarecilerden hoşnut olmadığı da görüldü. Halkı kendilerine karşı ayak...
UA-36507442-2