logo

reklam

Silahların ve Gücün En Kuvvetlisi Gerçek Olan Kardeşlik ve de Dostlukta Saklıdır


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

Silahların ve gücün en kuvvetlisi en kudretlisi gerçek olan kardeşlik ve de dostlukta saklıdır.

 

Cenabı Allah kullarını yaratırken, özgür olan iradeleri ile onları baş başa bırakmış, gönderdiği elçiler ve uyarılarla da onların tamamını doğru yolda tutmaya çalışmıştır.

 

Yaratan insanları öyle bir özellikle yaratmıştır ki, sadece bir ben var bende, benden de içeri dizelerinin anlatmaya çalıştığı, nefsiyle aklı birbirine adeta hasımdır. Nefislerin istediğine genel olarak akıl karşı çıkmış olup, aklın da önerilerine nefisler pak yaklaşma eğilimini göstermemiştir.

 

İşte tam da bu dünyada ki imtihanlarımızın özü budur ki neticeleri de buna bağlıdır.

 

Bizim nefislerimiz mi yoksa akıllarımız mı daha ağır basacaktır?

 

Zorlu olan bir sınavın içinde oluşumuzun, bizler farkında olmadan sürekli olarak yaşamaya devam ediyoruz. Cenabı Allah, bizlere gönderdiği o kutsal olan kitabında aklı ön planda çıkardığı halde bizler, sen ondan anlamazsın diyenlere inanacak kadar da nefislerimizin adeta birer esiri olmuş vaziyetteyiz.  Çünkü Cenabı Allah gerçeklerini nefislerimiz ile değil, akıllarımızla anlaşılacaktır. Bizler insanoğlu olarak kendi çıkarlarımızı, kendi menfaatlerimizi, hem inancımızın hem de aklımızın önünde tuttuğumuz sürece, asla ama asla doğru, gerçek ve de mutlu yaşayan bir toplum olmayacağımızın bilincinde olmamız gerekir.

 

Bizler insanoğlu olarak, Cenabı Allah’ın yarattığı o mükemmel olan insanı, sevmesini öğrenemediğimiz sürece, kardeşçe yaşamayı öğrenemediğimiz sürece, onun ne şefaatine ne de onun rızasına nail olamayacağımızın farkında olmalıyız.

 

Bizler birbirimize katlanmasını bilmiyorsak, birbirimize güvenmeyip sürekli olarak birbirimizin arkasında kuyular kazar isek, toplum içerisinde zıt kutuplar yaratıyorsak, bunların kötü olacak olan sonuçlarına da katlanmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

 

Bizler hepimiz Cenabı Allah’ın yarattığı kullar olarak dostça, kardeşçe, arkadaşça yaşamamız gerekir. Dostlarımız arkadaş gibi olması gerekir. Arkadaşlarımız kardeşlerimiz gibi.

 

Eğer ki birbirimize saygımızı, güvenimizi, kardeşliğimizi, dostluğumuzu yitirmişsek, o toplumun içerisinde ne bir mutluluk ne bir huzur ne de bir ferahlık kalır.

 

Gerçek dostluğumuzu, kardeşliğimizi, arkadaşlığımızı bütün bölgeler olarak birbirimizi anlamamız ve görüşmemiz gerektiğini bilmemiz ve de öğrenmemiz gerekir.  Karadeniz’den Güneydoğu’ya, Güneydoğu’dan Ege’ye, Ege’den Doğu Anadolu’ya ve bütün bölge insanları olarak birbirimize güvenip hep beraber tek yürek olup ülkemizi sevindirmemiz ve de kalkındırmamız gerekir.

 

Günümüzde bütün dünya ülkeleri artık silahlarla, toplarla, tüfeklerle değil, adeta toplumları birbirine düşürmekle yıkmaya çalışıyorlar. Bu yüzden bizler öncelikli olarak kardeşçe, dostça, birbirimize güvenerek ve de saygı duyarak yaşamayı öğrenmeliyiz ki, en büyük, en güçlü ve de en kudretli silaha sahip olalım.

 

Unutmayın ki;

 

Silahların ve gücün en kuvvetlisi, en büyüğü, en kudretlisi gerçek olan kardeşlik ve de dostlukta saklıdır.

 

Kardeşçe yaşanılan bir ülke olması dileğiyle…

 

Kardeşlik dolu günler dilerim.

 

“ Mehmet KIZILKAYA”

 

 

 

 

 

Share
578 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇOCUĞU ORTADAN KESİN

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " ÇOCUĞU ORTADAN KESİN Hz. Davud zamanında genç bir kadın , çocuğunu alıp gezmeye çıkarmıştı . Dinlenmek amacıyla yeşillik bir yer bulup oraya oturdular. Bu sırada yanlarına başka bir kadın gelmişti . O kadının da yanında bir çocuğu vardı . Çocuklar hemen hemen aynı yaştalardı . Kadınlar tanıştılar . Sonradan gelen kadın diğer kadına nazaran yaşça büyüktü ve onun ablası konumundaydı . Aralarında konuşurlarken çocuklar da önlerinde oynuyorlardı . Bu sırada büyük kadının çocuğu çalılıkların arkasına girip gözden kaybolmuştu . Annesi bunun far...
 • Günaydın!!!

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70' i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba... Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya'da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor. Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz'in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor. Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleşt...
 • TERÖR SİVİLLERİ VURMAKTADIR

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TERÖR     SİVİLLERİ   VURMAKTADIR Dünya üzerinde, terör olayları alabildiğine, devam etmektedir. Dünyayı yöneten güçler; sözde, kınamalar, yapsalar da; terörün devam etmesinden, mutlu gibi gözükmektedirler. Şu an Güney sınırımızdaki, tüm olaylar bunun en güzel delilidir. O coğrafyaya, kilometrelerce uzakta olan tüm güçler; sahne alabilmek için; bir birleri ile yarışmaktadırlar. Sonuçta; tüm Dünyaya silah satan ve o, satıştan yüklü bir miktarda para kazanan devletler; Dünyayı yönetmeye talip olan, devletlerdir. Üstelik, o bölgenin yer altı ze...
 • ÇANAKKALE RUHU CANLI TUTULMALI

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Papatya Yayınlarından Mustafa Turan’ın "Destanlaşan Çanakkale"  kitabında anlatılanlara göre, yıllar önce eğitim sistemimizi incelemek üzere Japonya’dan bir heyet Türkiye’ye gelir. İnceleme tamamlandıktan sonra MEB yetkilileri, Japon heyetinden hiç beklemedikleri bir tepki almıştır. Konuk heyetin, dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal’ın huzurunda dile getirdikleri acı gerçek şöyledir: “Türk eğitim sisteminde milli ruh yok...” Sonra şöyle devam etmişler: “Biz, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı gid...
UA-36507442-2