logo

reklam

Silahların ve Gücün En Kuvvetlisi Gerçek Olan Kardeşlik ve de Dostlukta Saklıdır


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

Silahların ve gücün en kuvvetlisi en kudretlisi gerçek olan kardeşlik ve de dostlukta saklıdır.

 

Cenabı Allah kullarını yaratırken, özgür olan iradeleri ile onları baş başa bırakmış, gönderdiği elçiler ve uyarılarla da onların tamamını doğru yolda tutmaya çalışmıştır.

 

Yaratan insanları öyle bir özellikle yaratmıştır ki, sadece bir ben var bende, benden de içeri dizelerinin anlatmaya çalıştığı, nefsiyle aklı birbirine adeta hasımdır. Nefislerin istediğine genel olarak akıl karşı çıkmış olup, aklın da önerilerine nefisler pak yaklaşma eğilimini göstermemiştir.

 

İşte tam da bu dünyada ki imtihanlarımızın özü budur ki neticeleri de buna bağlıdır.

 

Bizim nefislerimiz mi yoksa akıllarımız mı daha ağır basacaktır?

 

Zorlu olan bir sınavın içinde oluşumuzun, bizler farkında olmadan sürekli olarak yaşamaya devam ediyoruz. Cenabı Allah, bizlere gönderdiği o kutsal olan kitabında aklı ön planda çıkardığı halde bizler, sen ondan anlamazsın diyenlere inanacak kadar da nefislerimizin adeta birer esiri olmuş vaziyetteyiz.  Çünkü Cenabı Allah gerçeklerini nefislerimiz ile değil, akıllarımızla anlaşılacaktır. Bizler insanoğlu olarak kendi çıkarlarımızı, kendi menfaatlerimizi, hem inancımızın hem de aklımızın önünde tuttuğumuz sürece, asla ama asla doğru, gerçek ve de mutlu yaşayan bir toplum olmayacağımızın bilincinde olmamız gerekir.

 

Bizler insanoğlu olarak, Cenabı Allah’ın yarattığı o mükemmel olan insanı, sevmesini öğrenemediğimiz sürece, kardeşçe yaşamayı öğrenemediğimiz sürece, onun ne şefaatine ne de onun rızasına nail olamayacağımızın farkında olmalıyız.

 

Bizler birbirimize katlanmasını bilmiyorsak, birbirimize güvenmeyip sürekli olarak birbirimizin arkasında kuyular kazar isek, toplum içerisinde zıt kutuplar yaratıyorsak, bunların kötü olacak olan sonuçlarına da katlanmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

 

Bizler hepimiz Cenabı Allah’ın yarattığı kullar olarak dostça, kardeşçe, arkadaşça yaşamamız gerekir. Dostlarımız arkadaş gibi olması gerekir. Arkadaşlarımız kardeşlerimiz gibi.

 

Eğer ki birbirimize saygımızı, güvenimizi, kardeşliğimizi, dostluğumuzu yitirmişsek, o toplumun içerisinde ne bir mutluluk ne bir huzur ne de bir ferahlık kalır.

 

Gerçek dostluğumuzu, kardeşliğimizi, arkadaşlığımızı bütün bölgeler olarak birbirimizi anlamamız ve görüşmemiz gerektiğini bilmemiz ve de öğrenmemiz gerekir.  Karadeniz’den Güneydoğu’ya, Güneydoğu’dan Ege’ye, Ege’den Doğu Anadolu’ya ve bütün bölge insanları olarak birbirimize güvenip hep beraber tek yürek olup ülkemizi sevindirmemiz ve de kalkındırmamız gerekir.

 

Günümüzde bütün dünya ülkeleri artık silahlarla, toplarla, tüfeklerle değil, adeta toplumları birbirine düşürmekle yıkmaya çalışıyorlar. Bu yüzden bizler öncelikli olarak kardeşçe, dostça, birbirimize güvenerek ve de saygı duyarak yaşamayı öğrenmeliyiz ki, en büyük, en güçlü ve de en kudretli silaha sahip olalım.

 

Unutmayın ki;

 

Silahların ve gücün en kuvvetlisi, en büyüğü, en kudretlisi gerçek olan kardeşlik ve de dostlukta saklıdır.

 

Kardeşçe yaşanılan bir ülke olması dileğiyle…

 

Kardeşlik dolu günler dilerim.

 

“ Mehmet KIZILKAYA”

 

 

 

 

 

Share
590 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
 • ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ

  16 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ İstanbul Yeni Kapı'da 11-14 Mayıs günleri, ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ etkinlikleri düzenlenmiştir. Bu festivalin yapılmasını amaçlayan, kurum; hedeflerini şöyle açıklamaktadır, Dünya Etnospor Konfederasyonu, geleneksel sporların günümüzde yaşatılması ve uzmanlaşması için her türlü spor faaliyetini destekler. Geleneksel sporları var eden kültürel mirası, toplumun zenginliği olarak görür ve bu mirası korumayı görev bilir. Dünya Etnospor Konfederasyonu, çocukların eğitiminde önemli bir yere sahip olması hasebiyle sportif o...
 • Kemiğe yazılan yazı

  15 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kemiğe yazılan yazı Sa’d bin Ebi Vakkas, Kûfe vilayetine, Vali olup, ev yapmak arzu etti kendine. Arsa bulup, istedi onu satın almayı, Lakin bir mecusiye aitti yarı payı. Çağırıp buyurdu ki: (Bu hisseni bana sat!) Cevaben; (Satmam) dedi mecusi ona fakat. Para verdi ise de değerinden pek fazla, Yanaşmadı mecusi satmaya yine asla. Dediler ki: (Efendim bir mecusi kimseye, Ne lüzum var bu kadar fazla ısrar etmeye. Siz bugün valisiniz, o, mecusi bir kişi, Parasını vererek, bitirin hemen işi.) Mecusi bunu duyup, evine gitti h...
UA-36507442-2