logo

29 Mayıs 2016

ŞİİRİN ÜSTADLARI ‘GÖL SAATLERİ’NDE BULUŞTU

2Küçükçekmece Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği ‘5. Göl Saatleri Şiir Akşamı’ programı edebiyat dünyasından önemli isimleri bir araya getirdi.
Küçükçekmece Göl Kenarı Mavran Adası’nda Hüseyin Köroğlu’nun sunumuyla gerçekleşen etkinliğe, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz de pek çok Küçükçekmeceli sanatseverle birlikte katıldı.

“ŞİİRE CAN SUYU OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Programda söz alan Başkan Temel Karadeniz, Küçükçekmece’de şiir akşamlarının devam edeceğine değinerek, “Biz popüler olanın peşinden koşmak yerine şiirle uğraşmayı ve bu programı yapmayı seçiyoruz. Şiire can suyu olmaya devam edeceğiz. Şiirle konuşan bu topluluk karşısında uzun konuşmayacağım. Şiir dostlarına buraya geldikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“HAYATIMIN EN ANLAMLI ÖDÜLÜ”

Onur konuğu olarak şiir akşamlarına katılan Ali Akbaş’a da teşekkür eden Başkan Temel Karadeniz, Akbaş’a plaket verdi. Bu ödülü ‘hayatımın en anlamlı ödülü’ diyerek 75 yaş ödülü olarak değerlendiren Ali Akbaş ise Başkan Temel Karadeniz’e teşekkür ederek, ‘Göygöl’ isimli şiirini okudu.

Uluslararası bir kimlik taşıyan ve yurt içi ve yurt dışından 21 şair ile şiir tutkunlarını buluşturan programda şiirler okuyan usta şairler katılımcılara duygu dolu bir akşam yaşattı. Ayrıca program dolayısıyla Küçükçekmece Mavran Adası’ndaki ağaçlar şiir kitaplarıyla süslendi. Program sonunda ise Temel Karadeniz şiir okuyan şairlere plaket takdim etti. Göl kenarında gün batımıyla başlayan şiir dinletilerinin ardından Türk Halk Müziği Sanatçısı Ayfer Vardar türküleriyle geceyi taçlandırdı.

HER YÖNÜYLE ALİ AKBAŞ KONUŞULDU

Prof. Dr. Yakup Çelik’in yönetiminde, Türk Edebiyat Vakfı’nda gerçekleşen panelde ise, Bayram Bilge Tokel, Yakup Ömeroğlu ve Hüseyin Özbay, Ali Akbaş’ ın sanatını ve şiir anlayışını değerlendirdi. Panelde söz alan Ali Akbaş tüm katılımcılara teşekkür ederek, “Benim en büyük zenginliğim arkadaşlarımdır. Onlara bakarak kendi iyi ve kötü yönlerimi görüyorum” dedi.

“HAYATINI ŞİİRE ADAMIŞ BİRİ”

Akbaş’ın son dönem usta Türk şairlerinden olduğunu kaydeden Bayram Bilge Tokel, “Ali Akbaş’ı tek cümleyle anlatacak olsam hayatını şiire adayan insan derim. Çok kolay yazılmış izlenimi veren çok zor yazılan bir şiirdir onun şiiri” dedi.

“İNCİ VEREN BİR MİDYE GİBİ”

Yakup Ömeroğlu ise Aktaş’ ın şiirini inci veren bir midyeye benzeterek, “Izdırapla, sevgiyle derlenerek yazıyor şiirini. Onların arkasında büyük bir ızdırap ve samimiyet var” diye konuştu. Hüseyin Özbay ise sanatın bir araç olmadığını Ali Akbaş’ tan öğrendiğini belirterek, “Sanat bir araç değildir. Çünkü araç kullanıldıktan sonra bir kenara atılır” dedi.

Geceye katılan şairler ise şunlar oldu: Cengizhan Orakçı, Ayşe Sevim, Cevdet Karal, Hayriye Ünal, Mehmet Aycı, Mehmet Baş, Mehmet Can Doğan, Mehmet S. Fidancı, Murat Koparan, Mustafa Aydoğan, Mustafa Özçelik, Mustafa Uçurum, Nurettin Durman, Sıtkı Caney, Şadi Kocabaş ve Ünsal Ünlü, Bosna Hersek, İtalya, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suriye gibi ülkelerden Domenico Brancale, Elvedin Neziroviç, Hulud El Mualla, Mahmoud Al Tawail, Naida Mujkiç ve Ricardo Bellveser.

Share
278 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2