logo

19 Şubat 2016

Sigara dünyada en büyük sağlık sorunu

SİGARA VE KALP DAMAR HASTALIKLARI

01Sigaranın dünyada en büyük sağlık sorunu olduğu dünya sağlık örgütü tarafından kabul edilmiştir ve ortalama her yıl 4-5milyon insanın sigaraya bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybettiği bilinmektedir. Bununla beraber sigaranın kalp ve damar hastalıklarına basit bir göğüs ağrısından ani kalp ölümüne neden olabilecek kadar geniş bir yelpazede sebep olduğu gerçeği bugün artık tartışılamaz.

Kalp ve damar hastalıkları gelişmiş ve gelişmekte olan ölümlerin büyük çoğunluğundan sorumludur. Geçtiğimiz yüzyılın başlarında en önemli ölüm nedeni olan enfeksiyon hastalıklarını geride bırakarak çağımızda maalesef en önemli ölüm nedeni olmuştur.

Peki sigara ile kalp damar hastalıklarının ilişkisi nedir?

Bilinen gerçek şu ki sigara kalp damar hastalıklarının önlenebilir ve bağımsız bir risk faktörüdür. Sigara tüketimi ile kalp damar hastalıkları arasında ciddi bir doğrusal ilişki vardır. Şöyle ki tüketilen sigara miktarı ve tüketim süresi arttıkça kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski de aynı oranda artmaktadır. Sigara damar duvarında ki bir çok fonksiyona öncülük eden damarların iç yüzünü kaplayan ve  endotel hücresi olarak bilinen yapılara direk etki ederek bu hücrelerinin yüzeylerini pürüzlü hale gelmesine dolayısıyla kayganlığını yitirmesine dolaylı olarak ise kan kolesterol düzeylerinde yaptığı istenmeyen etkiler nedeni ile örneğin; iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL düzeylerini azaltıp kötü huylu kolesterol olarak bilinen LDL düzeylerini arttırarak damar lümeninde daralma, ve bazen de ani pıhtı oluşumunu tetikleyerek ya da damar duvarında kasılma olarak tanımlanan spazm  sebebi ile kalp krizlerine neden olabilmektedir.

Sigaranın neden olduğu bu etkilerle damar duvarında sertleşme ve bu sertleşmeninde büyük katkı sağlaması ile ortaya çıkan hipertansiyon dokuların özelliklede beyin ve kalbin besleyici damarlarında sorunlar oluşturmakta ki bu da hayat kalitesini düşürebilecek kalp yetmezliği, beyin felci(inme) gibi can sıkıcı sağlık sorunlarından ani ölümlere varabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Sigara içmenin kalp krizi riskini içmeyen bir bireye göre 6 ila 7 kat arttırdığı ve sigara içmeyi bırakmanın bu riski kademeli olarak azaltıp birkaç yılda yarı yarıya, yaklaşık 10 yıl gibi bir sürede neredeyse sigara içmeyen bir insanla aynı seviyelere indirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tüm bu gerçekler ve sigaranın bireye olan zararlarının yanı sıra sigara kullanmadığı halde sigara içilen ortamlarda bulunan ve pasif içicilik olarak tanımlanan durum ülkemizde ve dünya genelinde ayrı bir sorun olarak devam etmektedir. Pasif bir içicide kalp ve damar hastalıklarının %25 oranında arttığı saptanmıştır.

Ülkemizde tüm nüfusun yaklaşık %40 ‘ı sigara içmektedir. Ki bu oran doğrusal bir şekilde sigaranın önemli bir etken olduğu hipertansiyonda yaklaşık %50 ve kalp damar hastalıklarında da benzer düzeydedir.

PEKİ SİGARAYI NEDEN HALA İÇİYORUZ? HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Sigarayı bırakmak sizin için çok mu zor?

Sigarayı azaltarak bırakmanın daha iyi bir yöntem olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Sigarayı az içmenin sizi zararlarından uzak tutacağını mı düşünüyorsunuz?

Sigaranın sizi rahatlattığını mı düşünüyorsunuz?

Bunca zamandır zaten sigara içiyorum bıraksam ne faydası olacak diye mi düşünüyorsunuz?

Daha önce bıraktınız ancak başaramadınız ve bırakmanın imkansız olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Unutmayınız ki her deneme yeni bir öğrenmedir. Ve sigarayı bırakmanız kolaylaşacaktır, sigara kalp atışlarınızı hızlandıracak, tansiyonunuzu yükseltecek ve rahatlamanıza asla şans tanımayacaktır. Ve bilimsel çalışmalar sigarayı bırakma anından itibaren fizyolojik yararlarının başladığını ve bunun geçen zamanla birlikte kat kat arttığını göstermiştir. Nikotinin her miktarının tehlike arz ettiği bir gerçektir. Azaltarak bırakmak yerine belirlenmiş bir tarih sigarayı bırakmanın en etkili yoludur.  Ve sonuç olarak bilmelisiniz ki sigara içerek kalp ve damar hastalıklarına ya da hipertansiyona duçar olup ve  bunların devamında gelişebilecek kalp yetmezliği  ya da beyin felci (inme) gibi rahatsızlıklarla mücadele etmek, kalitesiz bir hayat sürmek, sigarayı bırakmaktan daha mı kolay?

Sigara ve neden olabileceği hastalıklar mı, yoksa sağlıklı ve huzurlu bir yaşam mı?

     Uzm. Dr. Abdulkadir USLU

         Kardiyoloji Kliniği                

Share
377 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2