logo

10 Haziran 2015

Sertifikası olmayan pet-shopların ruhsatları iptal ediliyor !…

125199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği,ev ve süs hayvanı satan dükkan (pet-shop) sahiplerine ruhsat alabilmeleri için, eğitim sertifikası zorunluluğu getirmesi, evcil hayvan ticareti yapan firma sahiplerinin de sıkıntı yaşaması üzerine, Büyükşehir Belediye Meclisi, pet-shop sahipleri ve yerel hayvan görevlilerine, özel sertifika eğitimi verilmesine ilişkin karar alarak, uygulamaya geçti ve 22-26 Haziran 2015 tarihleri arasında eğitim programı düzenledi.

Eğitim, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nca düzenlendi 

Evcil hayvan ticareti yapan pet-shop sahipleri için 22-26 Haziran tarihlerinde düzenlenen eğitim programına katılarak, programı başarıyla tamamlayanlara sertifika verilecek. Sertifikası olmayan iş yerlerinin ruhsatları iptal edilecek.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına dair Uygulama Yönetmeliği,

ev ve süs hayvanı dükkan (pet-shop) sahiplerinin ruhsat alabilmeleri için, eğitim sertifikasını

zorunlu kılıyor.Evcil hayvan ticaretine yasa ile sertifika zorunluluğu gelmesi sonucu, Büyükşehir Belediye Meclisi, Ankara’daki pet-shop sahipleri ve yerel hayvan görevlilerine özel sertifika eğitimi verilmesine ilişkin karar almıştı.

Bu işle uğraşan dernek ve vakıflar da, kursa katılabiliyor

Hayvanların korunması, bakımı ile ilgili herhangi bir dernek, vakıf gibi tüzel kişilik bünyesinde faaliyette bulunan hayvan severler de, bu kursa katılabilecekler. Yerel hayvan görevlileri,katılacakları kurs sonunda girecekleri sınavda başarılı olmaları halinde, alacakları belge ile yerel sınırlar dahilinde hayvan hakları konusunda tasarruflarda bulunabilmek için, özel yetki sahibi olacak.

Satıcılara 24, hayvan koruma görevlilerine 13 saat teorik eğitim

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nca düzenlenen sertifika eğitim programında, Ankara’daki ev ve süs hayvanı satıcılarına 24 saat, yerel hayvan koruma görevlilerine ise 13 saat teorik eğitim verilecek. Eğitim programının tamamlanmasının ardından, daha önce geçici ruhsat almış olsalar bile, sertifika sahibi olmayan pet-shop sahiplerinin ruhsatları iptal edilecek. Ev ve süs hayvanları satış yeri açmak isteyenlere, sertifikaları yoksa ruhsat verilmeyecek.

Süs ve ev hayvanı satıcı eğitimi için istenilen belgeler

Nüfus sureti (Nüfus kağıdının önlü arkalı fotokopisi),ikametgah belgesi, 4 adet fotoğraf,eğitim durumlarını gösterir belge,Ankara Büyükşehir Belediyesi veznesine yatırılan 165 TL’nin makbuzu,

Yerel hayvan koruma görevlisi eğitimi için istenilen belgeler

4 adet fotoğraf, eğitim belgesi (en az lise mezunu olmak), ikametgah belgesi,sabıka kaydı (Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak). Eğitim programı, 22-26 Haziran tarihleri arasında, Belediye binası konferans salonunda gerçekleştirilecek.Kayıt için başvurular; Hipodrom Caddesi No:5 teki Büyükşehir Belediyesi hizmet binası 8. katta bulunan Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na yapılacak.

 

 

Share
700 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2