logo

Serender’e Mükemmellik Ödülü

Seyid Çolak’ın yazıp yönettiği Serender filmine Endonezya’da düzenlenen Kadın Filmleri Festivali’nde Mükemmellik Ödülü’ne layık bulundu. Jüri filmi ilham verici olarak değerlendirdi.

0

Seyid Çolak’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Serender kısa filmine bir ödül de Endonezya’dan geldi. Jakarta’da düzenlenen ve kadın haklarının anlatıldığı filmlerin yarıştığı İnternational Film Festival for Women, Social Issues, and Zero Discrimination’da Mükemmellik Ödülü’nü kucakladı. Oyun, Kara Kar, ve Soğuk filmleriyle de bir çok festivalden ödüllerle dönen Çolak, yaptığı konuşmada ödülünün anlamlı bulduğunu söyleyerek, “Filmimiz aslında kadın şiddeti üzerinden çocuğun ruh halini sorguluyor. Tepki veremeyen ve kendini hayattan soyutlayan bir çocuğun geleceğini anlatmaya çalıştım. Filmimizdeki kadın ise toplumda bolca karşılaştığımız, kocasından gelen şiddete karşı “aman ailemin huzuru bozulmasın, çocuklarım kötü büyümesin” nedenlerine sığınarak şiddeti kanıksayan bir figür. Ödüle layık bulunması derdimin bir nebze de olsa anlatabildiğimi gösteriyor. Bunun için ekipçe çok mutlu olduk.” dedi.

 

Jüri: İlham veren bir film

Festival jürisi Serender’i Award of Excellence (Mükemmellik Ödülü) vermesinin nedenini şu şekilde açıkladı: “Serender, tüm dünyada ortak acılar yaşayan kadınların derdini hassas bir yoldan ‘çocuk’ figürü üzerinden anlatan farklı üsluba sahip bir film. Bize ilham veren bir havası ve duygusu vardı.” Festival’de ayrıca İspanyol yönetmen Javi Navarro’nun I’ve Just a Dream filmi En İyi Film ödülüne layık bulunurken, ABD’li yönetmen May May Tchao Spilled Water belgeseli de En İyi Belgesel ödülünü aldı. Serender filminin başrolünde çocuk rolünü Deniz Ali Akbaş üstlenirken, Tuğba Çom ve Ayhan Kanal da anne – babayı canlandırıyor.

 

Seyid Çolak kimdir

İstanbul Şişli doğumlu. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon mezunu. 2013 yılında Afrika (Nijer, Mali, Kamerun, Gine, Uganda, Çad, Togo, Benin) gezisi sırasında çektiği fotoğraflarla ‘Benim Afrika’m’ sergisini açtı. Senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Oyun ve Kara Kar filmleri En İyi Film dahil ulusal ve uluslararası festivallerden ödüllerle döndü. 2014 yılında kısa filmi Soğuk, Kültür Bakanlığı ve TÜRSAK’ın ortaklaşa düzenlediği ‘10. Geleceğin Sinemacısı’ ödülünü alarak yapım desteği kazandı. Soğuk Fas’ta düzenlenen Tangier Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazandı. Serender ise son kısa filmidir.

Share
734 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2