logo

Semazenlikten Televizyon sunuculuğuna geçiş

220 Yıllık bir Semazen olarak Semazenlikten sunuculuk hayatına geçişiniz nasıl oldu?

Özellikle son iki yıl içerisinde semazenliğin bozulması, üstü çıplak vaziyette insanların çıkıp sema ediyoruz demeleri, kadın erkek karışık gruplarının oluşması ve semazenliğin düğün salonlarında 30 TL karşılığında bir animasyon olarak kullanılır hale gelmesi yüzünden iki yıl önce sema etmeme kararı aldım.

karşımızda oluşan bu hatalar zincirini düzeltmek adına edinmiş olduğum 20 yıllık Tasavvuf birikimi ve tecrübeler ile Televizyon programı yapmaya karar verdim ve ilk televizyon programım olan Aşka Uyananlar ile sunuculuk hayatıma başlamış oldum.

Ne zamandan beri sunuculuk yapıyorsunuz?

Sunuculuk yapmaya başlayalı 7 ay oldu. İlk olarak Aşka Uyananlar isminde bir Tasavvuf sohbetleri programı ile başladım. Hemen peşinden Ramazan ayının başlaması ile birlikte Rahmet Vakti isimli ikinci programım başladı ve inşallah Rahmet Vakti Ramazan sonrası aynı formatta devam edecek.

Programlarınız ne üzerine?

İslam medeniyeti, Kültür ve Tasavvuf konuları üzerine programlar yapıyorum. Tasavvuf’un hayatımızdaki ince dokunuşlarını, hassas yapısını, İslam nezaketini yansıtmaya çalıştığımız eğitici sohbet programları yapıyorum.

 Tekrar Semazenlik yapmayı düşünüyor musunuz?

Mevlevilik hayatımın tamamı. Kopmam mümkün değil. Mevlevihanelerde aslına uygun şekilde bu kültürü devam ettirmeye gayret ediyorum. Eğitimler vermeye ve  doğru şekilde insanlar yetiştirmeye çalışarak Tasavvuf yoluna hizmet vermeye devam ediyorum. Ama kendi evimin dışında sema etmem.

Bundan sonra yapmayı düşündükleriniz nelerdir?

Bir yandan Tasavvuf araştırmalarım devam ederken her gün daha iyisini yapmaya gayret ederek Televizyon programları sunmaya devam edeceğim. Dilden Yare ismi ile çıkartmış olduğum ilk şiir kitabımın ikincisini çıkararak Tasavvuf araştırmacısı, yazar ve sunucu olarak hayatıma devam edeceğim.

Röportaj: Ferit Sergin

Share
461 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2