logo

reklam

Selahaddin Eyyubi: Yeryüzünde Düşmanın Dahi İnsanlık Dersi Aldığı Komutan


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

Selahaddin-i Eyyubi, yeryüzünde düşmanın dahi insanlık dersi aldığı komutandır.

 

Selahaddin-i Eyyubi anlayışlı, zeki, alicenap, merhametli, muttaki ve affediciydi. Tamah, bencillik, hırs, kibir namına kalbinde hiçbir şey bulunmayan, yeryüzüne  İslam’ı yayan ve dünyaya meyletmeyen bir halk sevdalısıydı. İnsanların korkulardan dehşetlere düştüklerinde ve akli meleklerini yitirdiği zamanlarda dimdik ayakta durmayı bilen ve durabilen, isabetli kararlar alabilen ve korkmayan büyük bir komutandı.

 

Dostları düşmanları, müslim gayri-müslim olanlardan yüzlerce binlerce yazılar yazıldı çizildi, konuşmalar yaptı ve tüm dünya da kendisini hayranlıkla yad etti.

 

En büyük düşmanı olan Kral Richard’ı (1377-1399) DÖNEMİNDE İNGİLTERE KRALI “Ben Selahaddin-i Eyyubi’den insanlık öğrendim” dedirtmek zorunda bırakmıştır.

 

 İslam tarihinin en parlak devirlerinden biri hiç şüphesiz ki Selahaddin-i Eyyubi’nin hüküm sürdüğü dönemdir. Selahaddin-i Eyyubi, Revvadiye Kürt’lerinden olup 1137 yılında Tikrit’te dünyaya gözlerini açmıştı.

 

Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi’nin şahsiyetinin oluşmasında ki en önemli kişi ve kişiler babası Eyyub, amcası Şirkuh ve arkadaşı Sultan Nureddin’in tesirleri olmuştur. Hepsinden bir şeyler almıştır. Amcasından kahramanlık, savaş taktiklerini ve cesaret almıştır, babasından siyasi basiret, vakar ve sükunet görmüştür. Gençliğinin en önemli dönemlerinde Sultan Nureddin den sultanlık tecrübeleri almış ve Selahaddin-i Eyyubi tarihinin en büyük devlet adamlarından biri olmuştur.

 

Selahaddin-i Eyyubi, askeri başarılarıyla ve Kudüs’ün fatihi olarak bilinse de aslında El-kürdi çok yönlü bir insandır. Kurduğu sosyal hizmet müesseseleri, medreseler, imar faaliyetleri onun ne denli bir idareci olduğunu da göstermektedir. Şam ve Mısır’da çok sayıda medreseler inşa etti. Kurduğu medreselerde Kuzey Afrika’dan ve Endülüs’ten birçok alim buralara gelerek ilmi faaliyetlerde bulunuyordular. Selahaddin-i Eyyubi çeşitli ilmi dallarında kendisini yetiştirmişti.

 

El-kürdi Şam, Mısır ve el-Cezire gibi önemli bölgelerinde hastaneler inşa etti. İnşa ettiği bu hastanelerde zaman içerisinde tıp merkezi haline getirilip burada da tabipler uzmanlar yetiştirdi. Bu hastanelerde yapılan tıbbi araştırmalar ile verilen tıp eğitimi sayesinde klinik tıp ortaya çıkmıştır.

 

En önemli tarihçiler arasında bulunan Kadı Bahaeddin Ibn Şeddad(Arap Yazar ve Devlet adamı) Selahaddin-i Eyyubi için şöyle der; Cihat aşkı, cihat muhabbeti onun damarlarında çağlıyordu ve kalbini, kafasını kaplamıştı.

 

Selahaddin-i Eyyubi 1193 yılında 56 yaşında Suriye’nin Şam kentinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Ölüm döşeğindeyken, kendisinin emri gereğince bulunduğu şehre dağıtılan münadiler, mızrağın başına geçirilmiş olan kefenini göstererek tüm insanların bundan ibret alarak şu sözlerini haykırmışlardır: Şarkın hakimi Sultan Selahaddin-i Eyyubi ölmek üzeredir. Ahret’e ancak şu bez parçasını götürebilecektir.

 

Öyleyse,

 

“ALLAH’A KULLUKTA GEVŞEKLİK GÖSTERMEYİN !”

 

“ Mehmet KIZILKAYA “

Share
739 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR

  29 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ey İman Edenler Zina Etmeyin, Gençligini Zinadan Koruyana Cennet Vardır (Kaynak Beyheki) .. GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR Süleyman bin Yesâr, bir arkadaşıyla “Ebva” denen yerde konaklamışlardı. Arkadaşı yakındaki alışveriş yerinden bir şeyler almak üzere çadırdan ayrıldığı sırada Süleyman’ı geriden gözetleyen bir bedevi kadını hemen çadırın kapısına gelerek: – Buraya kadar gelir misin? diye seslendi. Süleyman, serili sofradan yiyecek isteyeceğini düşünerek bazı şeyleri alıp da kadına doğru yürürken kadının ikazı farklı oldu: – Ben yiyecek fa...
 • ÇOCUĞU ORTADAN KESİN

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " ÇOCUĞU ORTADAN KESİN Hz. Davud zamanında genç bir kadın , çocuğunu alıp gezmeye çıkarmıştı . Dinlenmek amacıyla yeşillik bir yer bulup oraya oturdular. Bu sırada yanlarına başka bir kadın gelmişti . O kadının da yanında bir çocuğu vardı . Çocuklar hemen hemen aynı yaştalardı . Kadınlar tanıştılar . Sonradan gelen kadın diğer kadına nazaran yaşça büyüktü ve onun ablası konumundaydı . Aralarında konuşurlarken çocuklar da önlerinde oynuyorlardı . Bu sırada büyük kadının çocuğu çalılıkların arkasına girip gözden kaybolmuştu . Annesi bunun far...
 • Günaydın!!!

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70' i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba... Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya'da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor. Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz'in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor. Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleşt...
 • TERÖR SİVİLLERİ VURMAKTADIR

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TERÖR     SİVİLLERİ   VURMAKTADIR Dünya üzerinde, terör olayları alabildiğine, devam etmektedir. Dünyayı yöneten güçler; sözde, kınamalar, yapsalar da; terörün devam etmesinden, mutlu gibi gözükmektedirler. Şu an Güney sınırımızdaki, tüm olaylar bunun en güzel delilidir. O coğrafyaya, kilometrelerce uzakta olan tüm güçler; sahne alabilmek için; bir birleri ile yarışmaktadırlar. Sonuçta; tüm Dünyaya silah satan ve o, satıştan yüklü bir miktarda para kazanan devletler; Dünyayı yönetmeye talip olan, devletlerdir. Üstelik, o bölgenin yer altı ze...
UA-36507442-2