logo

reklam

Selahaddin Eyyubi: Yeryüzünde Düşmanın Dahi İnsanlık Dersi Aldığı Komutan


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

Selahaddin-i Eyyubi, yeryüzünde düşmanın dahi insanlık dersi aldığı komutandır.

 

Selahaddin-i Eyyubi anlayışlı, zeki, alicenap, merhametli, muttaki ve affediciydi. Tamah, bencillik, hırs, kibir namına kalbinde hiçbir şey bulunmayan, yeryüzüne  İslam’ı yayan ve dünyaya meyletmeyen bir halk sevdalısıydı. İnsanların korkulardan dehşetlere düştüklerinde ve akli meleklerini yitirdiği zamanlarda dimdik ayakta durmayı bilen ve durabilen, isabetli kararlar alabilen ve korkmayan büyük bir komutandı.

 

Dostları düşmanları, müslim gayri-müslim olanlardan yüzlerce binlerce yazılar yazıldı çizildi, konuşmalar yaptı ve tüm dünya da kendisini hayranlıkla yad etti.

 

En büyük düşmanı olan Kral Richard’ı (1377-1399) DÖNEMİNDE İNGİLTERE KRALI “Ben Selahaddin-i Eyyubi’den insanlık öğrendim” dedirtmek zorunda bırakmıştır.

 

 İslam tarihinin en parlak devirlerinden biri hiç şüphesiz ki Selahaddin-i Eyyubi’nin hüküm sürdüğü dönemdir. Selahaddin-i Eyyubi, Revvadiye Kürt’lerinden olup 1137 yılında Tikrit’te dünyaya gözlerini açmıştı.

 

Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi’nin şahsiyetinin oluşmasında ki en önemli kişi ve kişiler babası Eyyub, amcası Şirkuh ve arkadaşı Sultan Nureddin’in tesirleri olmuştur. Hepsinden bir şeyler almıştır. Amcasından kahramanlık, savaş taktiklerini ve cesaret almıştır, babasından siyasi basiret, vakar ve sükunet görmüştür. Gençliğinin en önemli dönemlerinde Sultan Nureddin den sultanlık tecrübeleri almış ve Selahaddin-i Eyyubi tarihinin en büyük devlet adamlarından biri olmuştur.

 

Selahaddin-i Eyyubi, askeri başarılarıyla ve Kudüs’ün fatihi olarak bilinse de aslında El-kürdi çok yönlü bir insandır. Kurduğu sosyal hizmet müesseseleri, medreseler, imar faaliyetleri onun ne denli bir idareci olduğunu da göstermektedir. Şam ve Mısır’da çok sayıda medreseler inşa etti. Kurduğu medreselerde Kuzey Afrika’dan ve Endülüs’ten birçok alim buralara gelerek ilmi faaliyetlerde bulunuyordular. Selahaddin-i Eyyubi çeşitli ilmi dallarında kendisini yetiştirmişti.

 

El-kürdi Şam, Mısır ve el-Cezire gibi önemli bölgelerinde hastaneler inşa etti. İnşa ettiği bu hastanelerde zaman içerisinde tıp merkezi haline getirilip burada da tabipler uzmanlar yetiştirdi. Bu hastanelerde yapılan tıbbi araştırmalar ile verilen tıp eğitimi sayesinde klinik tıp ortaya çıkmıştır.

 

En önemli tarihçiler arasında bulunan Kadı Bahaeddin Ibn Şeddad(Arap Yazar ve Devlet adamı) Selahaddin-i Eyyubi için şöyle der; Cihat aşkı, cihat muhabbeti onun damarlarında çağlıyordu ve kalbini, kafasını kaplamıştı.

 

Selahaddin-i Eyyubi 1193 yılında 56 yaşında Suriye’nin Şam kentinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Ölüm döşeğindeyken, kendisinin emri gereğince bulunduğu şehre dağıtılan münadiler, mızrağın başına geçirilmiş olan kefenini göstererek tüm insanların bundan ibret alarak şu sözlerini haykırmışlardır: Şarkın hakimi Sultan Selahaddin-i Eyyubi ölmek üzeredir. Ahret’e ancak şu bez parçasını götürebilecektir.

 

Öyleyse,

 

“ALLAH’A KULLUKTA GEVŞEKLİK GÖSTERMEYİN !”

 

“ Mehmet KIZILKAYA “

Share
694 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EN BÜYÜK DOKUNULMAZLIK HAKEMLERİN

  22 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  EN    BÜYÜK     DOKUNULMAZLIK    HAKEMLERİN Mevcut  Anayasa  değişiklikleri gündemde iken; bir madde  de, futbol hakemlerine dokunulmasına yönelik, konsa da; biz de şu işten bir kurtulsak... Beklentimiz bu yönde idi. Amma olmadı… Hafta sonları Ülke gündemini en çok meşgul eden konu; futbol  maçları ve  hakemleridir. Verdikleri, vermedikleri kararlar ile; günlerce konuşulurlar... Ülkede bir çok konu olmasına rağmen; onlar hep bir numaradır. Kimse hesap soramaz... Koca, koca başkanlara ceza verilir, onlar kenarda; kıs, kıs gülerler...
 • Allah İçin..

  21 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Aşağıdaki iki hadise dikkat edelim. Çok mühim! (İyi işe vesile olan, hayatında ve öldükten sonra da o işi yapanlar kadar sevap kazanır. Kötü işe ön ayak olana da, bu iş terk edilinceye kadar, bunun günahı yazılır.) (Bütün ibadetlere verilen sevab, Allah yolunda gazaya verilen sevaba göre, deniz yanında bir damla su gibidir. Gazanın sevabı da, Emr-i maruf ve nehy-i anilmünker sevabı yanında, denize göre bir damla su gibidir.) Şu halde, günah olan işlere yardımcı olmak, o günaha ortak olmak demektir. İnsanlığın dünya ve ahiret saadeti ...
 • NEREDE DEVLET – BURADA DEVLET

  21 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Gururlanmamak mümkün mü? Pazartesi gecesi (16.01.2017) saat 23:40 Reina katliamı sanığını Türk polisi, tek kurşun atmadan kimsenin burnunu kanatmadan, 20 dakikalık bir operasyonla dünyanın en iyi yetiştirilmiş 4 dil bilen DEAŞ’lı terörist (adına kurban ola) Abdülkadir Maşharipov’u hücre evinde, hemde suç ortaklarıyla canlı olarak yakalamıştır. Olaya, bir katil yakalama diye bakarsak gerçekten basit bir vakadır. Ama burda bir katil değil, dünya’yı rahatsız eden ve binlerce insanı katleden, yurdundan, yuvasından eden, dünya’yı yeniden dizayn etm...
 • Allahım..! İşlerin Hepsi Güzel.

  20 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Adamın biri bir gün bahçesinde otururken Hayvan dışkısından top yapan bir böceği görmüş, böcek pisliği ayakları ile yuvarlayarak giderken içinden şöyle geçirmiş: - Ey Allahım! Her şeyi çok güzel çok hoş yaratmışsın da, şu böceği sırf pislikle uğraşsın diye mi yarattın? Aradan bir kaç ay geçmiş adam umarsız bir hastalığa yakalanmış. Derdine kimseler çare bulamamış. En sonunda bilge bir doktor ''Bak demiş bazen bahçelerde gezen bir böcek olur ayakları ile pislik yuvarlar işte o yuvarladığı pisliklerden 40 gün boyunca aralıksız yiye...
UA-36507442-2