logo

reklam

Selahaddin Eyyubi: Yeryüzünde Düşmanın Dahi İnsanlık Dersi Aldığı Komutan


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

Selahaddin-i Eyyubi, yeryüzünde düşmanın dahi insanlık dersi aldığı komutandır.

 

Selahaddin-i Eyyubi anlayışlı, zeki, alicenap, merhametli, muttaki ve affediciydi. Tamah, bencillik, hırs, kibir namına kalbinde hiçbir şey bulunmayan, yeryüzüne  İslam’ı yayan ve dünyaya meyletmeyen bir halk sevdalısıydı. İnsanların korkulardan dehşetlere düştüklerinde ve akli meleklerini yitirdiği zamanlarda dimdik ayakta durmayı bilen ve durabilen, isabetli kararlar alabilen ve korkmayan büyük bir komutandı.

 

Dostları düşmanları, müslim gayri-müslim olanlardan yüzlerce binlerce yazılar yazıldı çizildi, konuşmalar yaptı ve tüm dünya da kendisini hayranlıkla yad etti.

 

En büyük düşmanı olan Kral Richard’ı (1377-1399) DÖNEMİNDE İNGİLTERE KRALI “Ben Selahaddin-i Eyyubi’den insanlık öğrendim” dedirtmek zorunda bırakmıştır.

 

 İslam tarihinin en parlak devirlerinden biri hiç şüphesiz ki Selahaddin-i Eyyubi’nin hüküm sürdüğü dönemdir. Selahaddin-i Eyyubi, Revvadiye Kürt’lerinden olup 1137 yılında Tikrit’te dünyaya gözlerini açmıştı.

 

Selahaddin-i Eyyubi El-Kürdi’nin şahsiyetinin oluşmasında ki en önemli kişi ve kişiler babası Eyyub, amcası Şirkuh ve arkadaşı Sultan Nureddin’in tesirleri olmuştur. Hepsinden bir şeyler almıştır. Amcasından kahramanlık, savaş taktiklerini ve cesaret almıştır, babasından siyasi basiret, vakar ve sükunet görmüştür. Gençliğinin en önemli dönemlerinde Sultan Nureddin den sultanlık tecrübeleri almış ve Selahaddin-i Eyyubi tarihinin en büyük devlet adamlarından biri olmuştur.

 

Selahaddin-i Eyyubi, askeri başarılarıyla ve Kudüs’ün fatihi olarak bilinse de aslında El-kürdi çok yönlü bir insandır. Kurduğu sosyal hizmet müesseseleri, medreseler, imar faaliyetleri onun ne denli bir idareci olduğunu da göstermektedir. Şam ve Mısır’da çok sayıda medreseler inşa etti. Kurduğu medreselerde Kuzey Afrika’dan ve Endülüs’ten birçok alim buralara gelerek ilmi faaliyetlerde bulunuyordular. Selahaddin-i Eyyubi çeşitli ilmi dallarında kendisini yetiştirmişti.

 

El-kürdi Şam, Mısır ve el-Cezire gibi önemli bölgelerinde hastaneler inşa etti. İnşa ettiği bu hastanelerde zaman içerisinde tıp merkezi haline getirilip burada da tabipler uzmanlar yetiştirdi. Bu hastanelerde yapılan tıbbi araştırmalar ile verilen tıp eğitimi sayesinde klinik tıp ortaya çıkmıştır.

 

En önemli tarihçiler arasında bulunan Kadı Bahaeddin Ibn Şeddad(Arap Yazar ve Devlet adamı) Selahaddin-i Eyyubi için şöyle der; Cihat aşkı, cihat muhabbeti onun damarlarında çağlıyordu ve kalbini, kafasını kaplamıştı.

 

Selahaddin-i Eyyubi 1193 yılında 56 yaşında Suriye’nin Şam kentinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Ölüm döşeğindeyken, kendisinin emri gereğince bulunduğu şehre dağıtılan münadiler, mızrağın başına geçirilmiş olan kefenini göstererek tüm insanların bundan ibret alarak şu sözlerini haykırmışlardır: Şarkın hakimi Sultan Selahaddin-i Eyyubi ölmek üzeredir. Ahret’e ancak şu bez parçasını götürebilecektir.

 

Öyleyse,

 

“ALLAH’A KULLUKTA GEVŞEKLİK GÖSTERMEYİN !”

 

“ Mehmet KIZILKAYA “

Share
585 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
UA-36507442-2