logo

08 Temmuz 2015

“Şehirliler cennete, şehirli olmayanlardan 40 yıl önce girecek”

Araştırmacı yazar Kerim Aytekin, peygamberimizin , “Şehirliler cennete, şehirli olmayanlardan 40 yıl önce girecek” şeklinde buyurduğunu ve bunu temizliğe riayet edip temiz ve nezih ortamlar oluşturarak cemaat halinde yaşamalarına bağladığını söyledi.

Sizlere pek duymadığınız bir hadis aktaracağım diyen araştırmacı yazar Kerim Aytekin, “Şehirliler cennete, şehirli olmayanlardan 40 yıl önce girecek” hadisinin Taberani Mucemül Kebir’de 20. cilt, sayfa 77’de yer aldığını söyledi.

1.

Araştırmacı yazar Kerim Aytekin, peygamberimizin , “Şehirliler cennete, şehirli olmayanlardan 40 yıl önce girecek” şeklinde buyurduğunu söyledi.

Bağcılar Belediyesi Ramazan Etkinlik Alanında, Çevre Sorunları ve Kent Hayatı üzerine bir konuşma yapan Aytekin, dünyanın, toprağıyla, havasıyla, suyuyla, üzerinde canlı varlıkların yaşayabileceği, evrende henüz emsali bulunmayan bir gezegen olduğunu ve bu emsalsiz gezegenin kıymetini bilmemiz gerektiğini kaydetti.

Aytekin, peygamberimizin , “Şehirliler cennete, şehirli olmayanlardan 40 yıl önce girecek” şeklinde buyurduğunu ve bunu temizliğe riayet edip temiz ve nezih ortamlar oluşturarak cemaat halinde yaşayıp topluluk halinde Cuma namazı kılmalarına bağladığını ifade etti.

Aytekin, insanoğlu’nun doğumundan ölümüne kadar toprakla iç içe olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti; “Aldığımız besinlerin tümü toprak ürünü, hayvansal ve bitkisel bütün gıdalar toprak ananın mahsulü. O yüzden tarım arazilerinin üzerine yerleşim birimleri kurulmamalı. Buğdayın, domatesin, salatalığın, fasulyenin, elmanın üzümün fabrikası yok. Bunlar ancak toprakta yetişiyor.  İşte varlığımız, varlığına bu kadar bağlı olan toprağı ve çevreyi koruyup bizden sonraki nesillere de tertemiz olarak bırakmalıyız.”

İslam peygamberinin eline süpürge alıp evinin önünü ve çevresini süpürdüğünü hatırlatan Kerim Aytekin, “O sefere çıkarken bile, ‘Ağaçları kesmeyin, ekili alanları çiğnemeyin, durgun suları kirletmeyin, gölgeli ağaçların altını temiz tutun’ diye buyurarak doğanın korunmasını ve çevrenin temiz tutulmasını emretmiştir” diye konuşt

 

Share
385 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2