logo

03 Kasım 2015

SEÇİM SONUÇLARI BYEGM BASIN MERKEZİNDEN İZLENDİ

BYGM.T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Anadolu Ajansı (AA) işbirliğinde 26. Dönem Milletvekili seçimlerini takip etmek üzere İstanbul’da basın merkezi kuruldu.  İstanbul’daki 200’ü aşkın yabancı basın mensubu, 1 Kasım Genel Seçimi sonuçlarını AA ile BYEGM iş birliğinde kurulan merkezde izledi.

BYGM,01 Kasım 2015 Pazar günü yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerini takip etmek isteyen ulusal ve uluslararası basın mensuplarının çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla, BYEGM ile AA işbirliğinde seçim günü İstanbul Grand Hyatt Otel’de basın merkezi kuruldu. Ulusal ve uluslararası basın mensuplarına, akademisyen ve bürokratlara ev sahipliği yapan basın merkezinde seçim sonuçları canlı olarak takip edildi.

“Geçmişten günümüze Türkiye’de seçimler” fotoğraf sergisinin de yer aldığı basın merkezinde AA tarafından sağlanacak imkânlarla seçim sonuçları canlı olarak takip edildi.

BYGM200’ü aşkın gazeteci takip etti

Seçim sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılmaya başlanmasının ardından yabancı basın mensupları, ilk verileri takipçilerine ulaştırdı. Açılan sandık sayılarının artmasıyla zaman zaman canlı yayınların da yapıldığı merkezde, İngiltere’den BBC News, SKY News, CNBC, ABD’den AP, Voice Of America, American Broadcasting Company (ABC), Almanya’dan ARD ve DPA, Katar’dan El Cezire, Fransa’dan Agence France Presse (AFP), Le Figaro, Le Parisien, France 24, Japonya’dan NTV NIPPON, İtalya’dan RAİ, ANSA, SKY TG24, Azerbaycan’dan AZAD ve AZER TAC, Çin’den China Central Television (CCTV) ve Xınhua News Agancy, Yunanistan’dan Agora gazetesi ve SOOC, Cezayir’den DZAIR News temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 200’ü aşkın yabancı basın mensubu görev yaptı.

 

5 dilde bilgilendirme

Merkezde ziyaretçilere, Türkiye’deki milletvekili seçim sistemine ilişkin verilerin yer aldığı, Türkçe, İngilizce, Arapça, Fransızca ve Almanca olmak üzere 5 dilde hazırlanan “Türkiye’de milletvekili seçimleri” başlıklı kitapçıklar dağıtıldı. Merkezde ayrıca “Oyumuzu nasıl kullanacağız?, Milletvekili seçimlerinde kimler oy kullanabilir?” ile “Seçim günü sandık kurulunda kimler görev alır?” başlıklarıyla 5 dilde bilgilendirici infografiler ile “20 soruda Türkiye’de seçimler” başlıklı broşür de sunuldu.

BYEGM tarafından hazırlanan seçim kitapçık ve görsellerine kurumun internet sitesinden de ulaşılabiliyor.

Seçime ilişkin hazırlanan kitapçık ve görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: http://www.byegm.gov.tr/turkce/genelsecimler

Basın merkezlerinde görev yapmak isteyen yerli ve uluslararası basın mensupları için akreditasyon işlemleri, 26 Ekim 2015’te tamamlandı.

BYEGM ile AA işbirliğinde 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için de 07 Haziran 2015’te Ankara, İstanbul, Berlin ve New York’ta 4 ayrı basın merkezi kurulmuştu.

 

Share
320 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2