logo

13 Nisan 2015

Sebze ve meyve temizliğinde çamaşır suyu riskli

BM Dünya Sağlık Örgütü (WHO),Gıda ve Tarım

Örgütü(FAO) ve AB de, riskli olarak değerlendiriyor…

0

         Meyve ve sebzeler, çamaşır suyu

          ile direkt dezenfekte edilmemeli!…

 

“Sebze ve meyvelerin çamaşır suyu ile yıkanabileceğine” dair son günlerde yazılı ve görsel basın ile internet medyasında yer alan haberler üzerine, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından Gıda Tarım ve Hayvancılık  Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden, yazılı bir açıklama yapılarak, çamaşır sularının genellikle içeriğinde sodyum hipoklorit bulunduran solüsyonlar olduğu, sodyum hipoklorit antimikrobiyal etki göstermesinden dolayı dezenfektan olarak kullanıldığı, meyve ve sebzelerin direkt olarak bu tür ürünlerle dezenfekte edilmesini önermediği bildirildi.

Bakanlığın Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden, 9.4.2015 tarihinde yapılan yazılı açıklama şöyle;

WHO,FAO ve AB de, riskli olarak değerlendiriyor

“Çamaşır suları genellikle içeriğinde sodyum hipoklorit bulunduran solüsyonlardır. Sodyum hipoklorit antimikrobiyal etki göstermesinden dolayı dezenfektan olarak kullanılmaktadır.

Klorlu bileşikler genellikle içme ve kullanma sularının dezenfeksiyonunda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak,  Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Avrupa Birliği (AB) söz konusu ürünlerin kontrolsüz kullanımında, ciddi sağlık risklerine neden olabileceği, sodyum hipokloritin,  mutajenik etki gösterdiği, kullanımı sırasında diğer bazı organik maddelerle reaksiyona girerek tehlikeli yan ürünlerin oluşmasına neden olabileceği gibi risklerden dolayı, meyve ve sebzelerin direkt olarak bu tür ürünlerle dezenfekte edilmesini önermemektedir.

Meyve ve sebzeler, şebeke sularıyla bolca yıkanmalı

Ülkemizde piyasaya sunulan çamaşır suları gıda ile temasa uygun ürünler değildir ve ürünlerin gerek bileşikleri gerekse konsantrasyonları farklılık göstermektedir. Dolayısıyla bu ürünlerin evlerde taze meyve ve sebzelerin yıkanmasında kullanımı Bakanlığımızca tavsiye edilmemektedir.

Evlerimize ulaşan şebeke suları yetkili makamlar tarafından klor ve klorlu bileşikler kullanılarak dezenfekte edildiğinden, bakanlık olarak meyve ve sebzelerin bu sularla bolca yıkanmasını öneriyoruz.” (Halim Utlu)

Share
484 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2