Küresel Güçler, Türkiye’ye “Dolar ve Faiz” üzerinden savaş açtı!

Küresel Güçler, Türkiye’ye “Dolar ve Faiz” üzerinden savaş açtı!

Gezi Kalkışması ile başlayan ve zaman zaman artan, zaman zaman da azalarak etkisini sürdüren ve 24 Hazira
Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Eğitim, MANŞET 19 Mart 2018 353 Görüntüleme

Savunma sanayinin zirvesi, SAHA İstanbul 3. kuruluş yıldönümünde buluştu

Türkiye’nin millileşme hamlesinin Marmara ayağını inşa eden SAHA İstanbul’un 3. Kuruluş Yıldönümü toplantısı, savunma sanayi zirvesine dönüştü. Savunma sanayine hizmet veren bürokratların, resmi kurumların ve özel sektör temsilcilerinin buluştuğu toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, “Eğer bir girişimci bir Türk sanayisi bir şeyi yapabiliyorsa bir mühimmatı, bir silahı, bir İHA’yı, bir uçağı özel sektör yapabiliyorsa artık devletin oradan usulünce çekilmesi lazım ve o yapanları desteklemesi lazım” dedi.

SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Başkanı Hasan Büyükdede Cumhurbaşkanı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Başbakanlık Baş Danışmanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Alpman, Kale Grubu’nun Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cihan Kanlıgöz, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyıldız SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Adil Nalbant ve Saha İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıya pek çok bürokrat, Aselsan, Havelsan, Aspilsan ve TAİ’den üst düzey yöneticiler, savunma sanayiine üretim yapan SAHA İstanbul üyesi sanayiciler katıldı.
Karada, havada, denizde güçlü olmak zorundayız.

SAHA İstanbul 3. kuruluş yıldönümünü toplantısının açılış konuşmasını yapan SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Başkanı Hasan Büyükdede “SAHA İstanbul yönetimi olarak bugüne kadar Savunma Sanayi Müsteşarlığımızı bağlı tüm kurumlar, askeri fabrika ve tesisler, STM koordinasyonundaki deniz kuvvetleri fabrikaları ve TEİ, TAİ, Roketsan, Aselsan, Havelsan, Aspilsan gibi vakıf firmalarımız ile Tekirdağ’dan başlayarak İstanbul Gebze, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ve Düzce hattı içinde bulunan 65 bine yakın sanayi tesisimiz, tersanemiz, üniversitelerimiz arasında bir temas noktası, bir ara yüz olmayı hedefledik” dedi.

Dernek olarak şu ana kadar 270 firmaya ulaştıklarını ancak yıl sonuna kadar 300 firmaya ulaşacaklarına inandıklarını söyleyen Büyükdede şöyle devam etti.:

“Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyada, çevremizde bu kadar petrol ve özellikle de doğu Akdeniz’de bulunan doğal gaz rezervleri durdukça, emperyalist ülkeleri ve onların şizofren liderleri bölgemizi bir gün FETÖ, bir gün DAEŞ, bir gün PKK – PYD, başka bir gün inanç farklılıklarımızı bahane ederek bizim güvenliğimizi daima zorlayacaklardır.”

“Karada, havada, denizde ve uzayda her an bütün gücümüz ve imkanlarımızla savunmaya hazır halde olmamız gerektiğini ve bunun da bir zorunluluk olduğunu biliyoruz” diyen Büyükdede sanayici ve iş adamlarının tüm imkan, yatırım ve insan kaynakları ile yerli milli, kendi kendine yeten bir savunma sanayi için hazır olduklarını söyledi.

Bizim sanayicimiz kahraman

Başbakanlık Baş Danışmanı ve SAHA İstanbul’un kurucu üyelerinden Prof. Dr. Metin Yerebakan, SAHA İstanbul’un kuruluşuna neden olan sürecin 565 yıllık bir sanayi gelişim süreci olduğunu anlattı. Eskiden güçlü ordu, güçlü devlet anlayışı vardı. Ancak bu ilke şimdi yanlış. Güçlü bürokrasi, güçlü devlet doğru ilkedir” diyen Yerebakan, “Sanayide her kuşak değişiyor. Her kuşak kendinden bir önceki kuşağa göre dünyada rekabet edebilme potansiyeline sahip. Ben sanayicimizi kahraman olarak görüyorum. Bizim 2023 yol haritamız var. Bu yolda zaman menfumu olmadan çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Milli savunma sanayiini daha rekabetçi kılmak için en doğru adres kümelenmedir. Bizler SAHA İstanbul olarak büyük projelere imza atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Devletin Sanayiciyle Yarışması Değil, Destek Olması Gerek”

Uzun yıllar sanayici olarak çalıştıktan sonra bakan yardımcısı olarak atandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu,
“Sizleri dertlerinden yıllarca çekmiş bir insanım. Türkiye’nin Microsoft’unu kurmak için geldim. Neler gördüm, neler çektim diyerek” konuşmasına başladı.

Türkiye’de eskiden devraldıkları düzenin sadece kamu kurumlarının öne çıkarıldığı, ülkenin kalkınmasının devlet kurumlarıyla yapılacağına inanılan bir düzen olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanının bunu kırmaya çalıştığını, Türk sanayicisinin artık çok daha fazla söz sahibi oluğunu söyledi. Bürokratlar iyi niyetle sadece kendilerinden öncekilerden öğrendiklerini yaptığını belirten Kavranoğlu şöyle devam etti:

“Türkiye’nin yürümeye çalıştığı bilim, sanayi ve teknoloji ekosistemi 30’larda 60larda gibi. Devletin büyük şirketler kurarak yapacağı kalkınacağı şeklinde. Bu sistem 1930’lerda doğruydu O zamanlar bir sanayicinin bir girişim yapıp Türkiye’yi kalkındırması mümkün değildi. O elbiseyi yenilemediğimizde 2023 hedeflerinize ulaşmamıza mani oluyor. 7 yıldır neden Türkiye Kore’nin Japonların yaptığını yapamıyor diye baktığımızda bunun nedeni sanayici bizim insanlarımız değil. Bunun nedeni sistem. Eğer bir girişimci bir Türk sanayisi bir şeyi yapabiliyorsa bir mühimmatı, bir silahı, bir İHA’yı, bir uçağı özel sektör yapabiliyorsa artık devletin oradan usulünce çekilmesi lazım ve o yapanları desteklemesi lazım”

Savunma sanayinde % 80 yerli olacağız

SAHA İstanbul üyesi Kale Grubu’nun Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay
Zeynep Bodur, Türkiye’nin dünyada en çok savunma sanayi için ithalat yapan 6 ülke durumundan 11. Ülkeye gerilediğine dikkat çekti. Bu rakamların savunma sanayinde ne kadar yol alındığına bir gösterge olduğunu belirten Okyay, grup olarak SAHA İstanbul’un yanında olduklarını söyledi.

Güçlü ve sağlam ekonomi için ekonominin çarklarının sanayici ve özel sektör ile dönmesi gerektiğini söyleyen Okyay, bu konuda istekli, sabırlı, azimli sanayici olması gerektiğini ifade etti. Okyay “Ülkemizin savunma sanayini % 80 oranında yerli kaynaklardan karşılanabileceğine inanıyorum” dedi.

Roketsan Olarak SAHA Firmalarıyla Çalışmaktan Mutluyuz
Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Alpman konuşmasına “268 Saha üyesi yerine 2068 demek isterdim” diyerek başladı. Toyota’nın dünyada 171 bin yüklenici firması olduğunu , Roketsan’ın 2700 alt yüklenici ile çalıştığını belirten Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Alpman, “birim katma değeri en yüksek 2. Sektör olan savunma sanayiinde üretimin yerlileşmesinin hem ülke çıkarları hem de sanayiciye sağlayacağı katkı anlamında çok önemli olduğunu söyledi. Ambargo yediğimiz ürünlerin Türkiye’de üretildiğini gördüğümüzde çok seviniyoruz. Bütün Anadolu’yu gezip firmalarla görüşüyoruz, aralarında bize üretim yapabilecek firmalarla tanışıyoruz. Bu nedenle Saha İstanbul’un yaptıklarını çok önemsiyoruz. Siz en önde ve en büyüksünüz. Diğerleri sizi takip edecek” dedi.
Kalkınmanın göstergesi sanayide gelişmişlik

Ulaştırma Bakanlığı havacılık Havacılık Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cihan Kanligöz , savunma, havacılık ve uzay teknolojileri, bilgi ve teknoloji çağının lokomotif sektörleri olarak baş döndürücü bir hızla gelişmekte olduğunu, yüksek teknolojiye dayalı ürünlerin geliştirilmesi sureti ile ülkelerin refah ve kalkınmasına öncülük ettiğini ifade etti. Kanligöz  “Ülkelerin bu sektördeki yetenekleri, gelişmişlik ve liderlik seviyelerinin göstergesi haline gelmiştir. Savunma havacılık ve uzay sektörünü geliştiren ülkeler, refah ve güvenliklerini artırmakta, diğer ülkelere karşı azımsanmayacak düzeyde avantajlar kazanmaktadırlar” dedi.

“Sanayicilik kahramanlık olduğuna tüm kalbimle inanıyorum”

Konuşmasına “Sanayiciliğin kahramanlık olduğu tüm kalbimle inanıyorum” diyerek başlayan Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir “İşin tozuyla kiriyle pasıyla uğraşıp gece gündü çalışmanın dışında ödemeler nasıl ödenecek, işçisinin parası nasıl ödenecek, bu işin sıkıntılarını bürokrasi bilmiyor” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil