logo

11 Nisan 2015

SARE DAVUTOĞLU’NDAN OYUNCAK KAMPANYASINA DESTEK

2Üsküdar Belediyesi’nin Suriyeli çocuklar için düzenlendiği “Onları mutlu etmek çocuk oyuncağı” temalı kampanyaya bir destek de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’ndan geldi.

O DA ‘ONLARI MUTLU ETMEK ÇOCUK OYUNCAĞI’ DEDİ
Sare Davutoğlu, kurucularından olduğu Meridyen Derneği’nin düzenlediği “Türkiye’de tüm yönleri ile siyer çalışmaları” sempozyumuna katılmak için geldiği Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Üsküdar Belediyesi tarafından hayata geçirilen oyuncak toplama kampanyasına destek verdi.

Başbakan’ın eşi Sare Davutoğlu, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Ayyıldız’la birlikte, Kültür Merkezi’nin girişine konulan oyuncak kumbarasının yanına gitti. Sare Davutoğlu, kampanyaya destek vermek amacıyla aldığı oyuncakları, “Onları mutlu etmek çocuk oyuncağı” diyerek, kumbaraya attı. Sare Davutoğlu sonrasında sempozyumun açılışına katıldı.

TÜRKİYE’DE TÜM YÖNLERİYLE SİYER ÇALIŞMALARI SEMPOZYUMU
Sempozyumda bir konuşma yapan Sare Davutoğlu, Siyer-i Nebi’nin kutsal bir emanet olarak müminler tarafından sahabe döneminden itibaren korunarak bizlere kadar aktarıldığını belirtti.

Böylelikle Hz. Peygamberin  tarih  boyunca hakkında en çok biyografi yazılan kişi olduğunu anlatan Davutoğlu, “Siyer yalnızca bir hayat hikayesi değil aynı zamanda bir yaşam felsefesidir. Siyer, dünyayı insanı ve toplumu ama en önemlisi de kendimizi tanımak, var oluşu anlamak ve yorumlama kılavuzumuz olmuştur. Güzel sözün, hoş davranışın ve muteber kişiliğin kaynağının, kalbi terbiye etmenin en güzel yönteminin siyere müracaat etmektir” diye konuştu.

PEYGAMBERİMİZİ NASIL ANLATABİLİRİZİN PEŞİNDEYİZ
Konuşmasında İslamofobiye değinen Sare Davutoğlu, şunları kaydetti:

Dünyada karikatür kriziyle başlayan daha sonra çok çeşitli hepimizin bildiği olaylarla devam eden, tırmanışa geçen, meşru bir zemin kazandırılmaya çalışılan İslam karşıtlığı, şu anda karşı karşıya bulunduğumuz en büyük meydan okumalardan bir tanesidir. Peygamber efendimizin hadisiyle söylemek gerekirse, ’Mümin her halden hayırla çıkmayı bilendir’. Biz işte Meridyen Derneği’ni kurarken, web portalımızı ’sonpeygamber info’yu hazırlarken burdan yola çıktık. Biz, dünyanın birçok yerinde, protestolar nedeniyle birçok insanın hayatını kaybettiği olaylar içinde yer almak veya bu olayları teşvik etmek yerine peygamber efendimizi en güzel şekilde nasıl anlatabiliriz, nasıl anlayabiliriz derdinin peşine düştük. Bugün geldiğimiz noktada bugüne kadar çalışmalar ve bundan sonra yapılacak çalışmalar hep bu gayretin ürünü oldu. Onun ahlakının, farklı unsurlar arasında kurduğu dengenin, ortaya koyduğu birlikte yaşama hukukunun temel prensiplerine bizler en güzel şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Günümüzde tüm dünyada kimseyi ötekileştirmeden muhabbeti yaymak durumundayız. Siyerin ve sünnetin dikkate alınmadığı, sadece Kur’an-ı Kerim’in referans alındığının iddia edildiği yaklaşımların nasıl sonuçlar doğurduğunu, hem Müslümanlar arasında hem tüm dünyadaki İslam algısı açısından ne kadar probleme yol açtığını hepimiz biliyoruz. Doğru bir eksene oturmuş bugünkü ve buna benzer çalışmalar bu açıdan da son derece önemli” diye konuştu.

Share
323 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2