logo

reklam

Şanlıurfa’da neden TRT yok….


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Kısa adı TRT olan Türkiye Radyo ve Televizyon kurumu neden Şanlıurfa’da kurulmuyor. Öz nüfusu 2 milyona dayanan ve sahiplendiği muhacirleriyle, yaşayan sosyal potansiyel nüfusu 2600 Bin civarında olan, Türkiye’nin 9. büyük şehri Şanlıurfa, mevcud hükümetimizden medya yatırımıda istiyor.

1964 yılında, özel bir yasa ile kurulan TRT, özerk bir kuruluş olup, Başbakanlığa bağlı olarak hizmet vermektedir. Biz Şanlıurfa’lılar olarak ömrümüz, TRT Diyarbakır radyosunu dinlemekle geçti.

Rahmetli Celal Güzelses’in hoyrat ve türküleri hala kulaklarımızda çınlarken, neden bir Mukkim Tahir ve Tenekeci Mahmut çıkmıyor diye, çok düşünmüşümdür. Çocukluk ve gençlik yıllarımda hep aklımdan geçerdi , “neden Diyarbakır’ın, bir devlet radyosu varda, Urfa’mın neden yok” diye….

Evet TRT geçmiş dönemlerde 8 ilde bölge radyo ve tv temsilciliği kurmasına rağmen, kültür ve sanatta zengin bir kaynak olan Şanlıurfa’ya neden bir temsilcilik yok. Bu konuda memleketin sahiplerini göreve çağırıyorum.

Şanlıurfa’nın ulusal yayın yapan 5 tane TV kanalı bulunmakta, (eksik diyebilirim, çünkü her gün bir yenisi yayın hayatına geçmektedir)…. İl bazında 20 civarında yazılı basın gazete şirketinin yayınladığı 25 civarında yerel gazete, bir o kadar dergi, bülten ve onlarca radyo, birer medya kuruluşu olarak halka hizmet vermekte ve iletişimi kolaylaştırmaktadır.

Bildigim kadarıyla 31civarında ülke dilinde haber yayını yapan TRT, 41 ülkede de yayın yapıyor.bu güçlü yayın ağıyla Dünya medyasında 5. sıralarda yerini almaktadır.

Sanlıurfa bir Peygamberler şehri, neden bu özelliği ile de olsa , Dünya dinsel turizmine katkı sağlayacağı düşünülemiyor. Şanlıurfa zaten yıllardır, bölgenin stratejik durumundan dolayı ecnebi ülkelerin odaklandığı bir bölge durumunda. Bu yönü ile de olsa TRT nin Şanlıurfa’da bir şube açması gerekmektedir.

Türk’üyle, kürd’ü ve arabıyla bir mozaik şehir Şanlıurfa, zaten TRT nin önemsediği bir şehir konumunda. Ay ve gün geçmiyor ki TRT, Şanlıurfa Valiligi basın müdürlügünü arayarak, canlı yayın için mekan ve tarih talep etmektedir. Evet beyler, Şanlıurfa artık “TRT Şanlıurfa” şubesini görmek istiyor….

Bizden demesi istemesi, sizden de yerine getirmek olsun, kalın saygı ve sağlıkla diyorum.

UYGAD gazeteciler Güneydoğu bölge temsilcisi

Sıtkı Aloğlu

Etiketler:
Share
359 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu din, vermek dinidir

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bu din, vermek dinidir İran Evliyasından Muhyiddin-i Dusti hazretlerine “rahmetullahi aleyh”, bir gün bazı dostları gelip; - Dünyada en güzel şey nedir? diye sordular. Cevabında; - Dünyada en güzel şey, dünyaya düşkün olmamaktır, buyurdu. Anlayamadılar. O zaman sordu onlara: - Sizce dünyada en kıymetli maden nedir? - Altındır efendim. - Peki altından kıymetli olan nedir? - Bilmiyoruz hocam, nedir? - O altını, ihtiyaç sahibi başka Müslümana vermektir. Bu din, vermek dinidir. Veren aziz olur, alansa ...
 • Sevgilinin Sevgiliye Kavuştuğu Gece: Miraç Gecesi

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Sevgilinin sevgiliye kavuştuğu en güzel, en kutlu ve de en mübarek olan gecelerden bir gece olan Miraç kandili ve gecesi tüm Müslüman alemine hayırlı olsun.   Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) göğe yükselerek Yüceler yücesi olan Yüce Mevla’nın huzuruna en güzel şekilde kabul edildiği mübarek gecedir.  İlahilerin birçok sırrını, hikmetini ve de bereketini kendi bünyesinde bulunduran bu gecede İsra Suresinin ilk ayeti kerimesinde şöyle ifade edilmektedir: “Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (M...
 • BENİM OYUM ÜSTÜN

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  BENİM   OYUM   ÜSTÜN Yapılan başkanlık oylamasından sonra; yine birileri azıttı. Çıkan sonucu hazmedemedikleri için, olsa gerek; kendileri gibi düşünmeyen insanları; aşağılamaya, hakaret etmeye başladılar. Anadolu şehirlerindeki evet oylarının fazlalığı; Anadolu şehirlerine hakaret içeren, saldırmalara dönüştü. Artık pes, doğrusu. Bu insanlar, sözde; demokrasiye inandıklarını söyleyen, insanlardır. Ancak, Onların demokrasi anlayışında, kendileri gibi düşünmek, fikri; yatmaktadır. Eğer, kendileri gibi düşünmeyen fikir önde çıkarsa; O zaman, o...
 • Dünya, imtihan yeridir

  22 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Dünya, imtihan yeridir İstanbul Evliyasından Hüsameddin Nakşi hazretleri "rahmetullahi aleyh", bir günkü sohbetinde; - Bu dünya “imtihan yeri”dir, buyurdu. Görünüşü tatlı ise de, aslı acıdır. Su gibi görünen bir serap, şeker kaplanmış zehirdir. Kendisini sevenlere en kötü şeyleri yapar. Şöyle devam etti: - Ona tutulan akılsızdır. Görünüşüne aldanan, sonsuz felakete düşer. Hadis-i şerifte; “Dünya ile ahiret birbirine zıttır. Birini razı edersen, öteki gücenir” buyuruldu. Sordular: - Peki efendim, bu kadar kötü...
UA-36507442-2