logo

reklam

Şanlıurfa’da neden TRT yok….


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Kısa adı TRT olan Türkiye Radyo ve Televizyon kurumu neden Şanlıurfa’da kurulmuyor. Öz nüfusu 2 milyona dayanan ve sahiplendiği muhacirleriyle, yaşayan sosyal potansiyel nüfusu 2600 Bin civarında olan, Türkiye’nin 9. büyük şehri Şanlıurfa, mevcud hükümetimizden medya yatırımıda istiyor.

1964 yılında, özel bir yasa ile kurulan TRT, özerk bir kuruluş olup, Başbakanlığa bağlı olarak hizmet vermektedir. Biz Şanlıurfa’lılar olarak ömrümüz, TRT Diyarbakır radyosunu dinlemekle geçti.

Rahmetli Celal Güzelses’in hoyrat ve türküleri hala kulaklarımızda çınlarken, neden bir Mukkim Tahir ve Tenekeci Mahmut çıkmıyor diye, çok düşünmüşümdür. Çocukluk ve gençlik yıllarımda hep aklımdan geçerdi , “neden Diyarbakır’ın, bir devlet radyosu varda, Urfa’mın neden yok” diye….

Evet TRT geçmiş dönemlerde 8 ilde bölge radyo ve tv temsilciliği kurmasına rağmen, kültür ve sanatta zengin bir kaynak olan Şanlıurfa’ya neden bir temsilcilik yok. Bu konuda memleketin sahiplerini göreve çağırıyorum.

Şanlıurfa’nın ulusal yayın yapan 5 tane TV kanalı bulunmakta, (eksik diyebilirim, çünkü her gün bir yenisi yayın hayatına geçmektedir)…. İl bazında 20 civarında yazılı basın gazete şirketinin yayınladığı 25 civarında yerel gazete, bir o kadar dergi, bülten ve onlarca radyo, birer medya kuruluşu olarak halka hizmet vermekte ve iletişimi kolaylaştırmaktadır.

Bildigim kadarıyla 31civarında ülke dilinde haber yayını yapan TRT, 41 ülkede de yayın yapıyor.bu güçlü yayın ağıyla Dünya medyasında 5. sıralarda yerini almaktadır.

Sanlıurfa bir Peygamberler şehri, neden bu özelliği ile de olsa , Dünya dinsel turizmine katkı sağlayacağı düşünülemiyor. Şanlıurfa zaten yıllardır, bölgenin stratejik durumundan dolayı ecnebi ülkelerin odaklandığı bir bölge durumunda. Bu yönü ile de olsa TRT nin Şanlıurfa’da bir şube açması gerekmektedir.

Türk’üyle, kürd’ü ve arabıyla bir mozaik şehir Şanlıurfa, zaten TRT nin önemsediği bir şehir konumunda. Ay ve gün geçmiyor ki TRT, Şanlıurfa Valiligi basın müdürlügünü arayarak, canlı yayın için mekan ve tarih talep etmektedir. Evet beyler, Şanlıurfa artık “TRT Şanlıurfa” şubesini görmek istiyor….

Bizden demesi istemesi, sizden de yerine getirmek olsun, kalın saygı ve sağlıkla diyorum.

UYGAD gazeteciler Güneydoğu bölge temsilcisi

Sıtkı Aloğlu

Etiketler:
Share
343 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kuvveti kuvvetle sınırlayan/frenleyen yapı: Kuvvetler/Erkler Ayrılığı

  23 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Anayasa değişikliğine dair referandum öncesi sistem tartışması tekrar gündemin en önemli konusu haline geldi. Parlamenter sistem, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmalarıyla beraber ister istemez “kuvvetler ayrılığı” kavramını da tartışılır oldu. Kuvvetler ayrılığı prensibi Türkiye gibi “Bürokratik Oligarşik Sistemin” hüküm sürdüğü ülkelerde, elbette her daim tartışılan kavramlardandır. Konuya dair 2002’de kaleme aldığım yazının beş yıl aradan sonra tekrar hatırlanmasında fayda görüyorum.. --------------------------------------...
 • ÖĞRETMEN

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Nurcan Hanımla Murat bey Güzelce giyinip Esirgeme Yurdu’nun yolunu tuttular. Yetimleri sevindirip onlarlarla vakit geçirmek sevindirmek istiyorlardı Vardıklarında Nurcan Hanım’ın içinde bir heyecan vardı. O heyecanla merdivenleri adım adım çıkarken, öyle bir çığlık koptu ki, duyanların gönlüne yangın oldu. Herkes ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Bir görevliydi bu. Ne yapacağını bilemez bir hâlde, Müdür Bey’in odasına girdi. Bu sırada Murat Beyler de Müdür Bey’in kapısına yaklaşmışlardı. Görevli bayan konuşmakta bile zorlanıyordu. Kekeleyerek s...
 • İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)   İnsanlığın ahlakı olan doğruluk, yeryüzünün en güzel dinlerinden olan İslam dinimizin getirdiği olduğu ölçüler noktasında, insanların günahlarıyla beraber kirlenmiş olan gönüllerini tertemiz hale getirmekle beraber, dünya’nın içerisine dalmış olan ruhunu uhrevi olan hayata döndürür. Dünya’yı ahiret hayatına, ahiret’i de dünya hayatına tercih etmeden her ikisini de Cenabı Allah’ın razı olacağı yaşantıya çevirmektedir. Bu sebeple de bizlere sunulmuş olan bu ilkeleri benimsemeli ve hayat düsturu haline get...
 • Tesadüf Delice Bir Düşüncedir!

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

    “Evrenin şu anki yapısının tümüyle bir tesadüf eseri olabileceği düşüncesi, tümüyle delice bir düşüncedir. Delilik kavramını argovari bir hakaret niyetiyle değil, tamamen psikolojideki teknik anlamıyla kullanıyorum. Gerçekte bu tür bir düşünce ile şizofrenik düşünce tarzı arasında büyük benzerlikler vardır.” (Karl Stern, Montreal Üniversitesi Psikiyatristi)   Kâinat, derin düşünmemize ve Allah’a yaklaşmamıza vesile olabilecek örneklerden yalnızca biri. Dünya ve uçsuz bucaksız kâinat üzerine düşünen insan, yaratılıştaki ihtişamı ...
UA-36507442-2