logo

reklam

Şanlıurfa’da neden TRT yok….


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Kısa adı TRT olan Türkiye Radyo ve Televizyon kurumu neden Şanlıurfa’da kurulmuyor. Öz nüfusu 2 milyona dayanan ve sahiplendiği muhacirleriyle, yaşayan sosyal potansiyel nüfusu 2600 Bin civarında olan, Türkiye’nin 9. büyük şehri Şanlıurfa, mevcud hükümetimizden medya yatırımıda istiyor.

1964 yılında, özel bir yasa ile kurulan TRT, özerk bir kuruluş olup, Başbakanlığa bağlı olarak hizmet vermektedir. Biz Şanlıurfa’lılar olarak ömrümüz, TRT Diyarbakır radyosunu dinlemekle geçti.

Rahmetli Celal Güzelses’in hoyrat ve türküleri hala kulaklarımızda çınlarken, neden bir Mukkim Tahir ve Tenekeci Mahmut çıkmıyor diye, çok düşünmüşümdür. Çocukluk ve gençlik yıllarımda hep aklımdan geçerdi , “neden Diyarbakır’ın, bir devlet radyosu varda, Urfa’mın neden yok” diye….

Evet TRT geçmiş dönemlerde 8 ilde bölge radyo ve tv temsilciliği kurmasına rağmen, kültür ve sanatta zengin bir kaynak olan Şanlıurfa’ya neden bir temsilcilik yok. Bu konuda memleketin sahiplerini göreve çağırıyorum.

Şanlıurfa’nın ulusal yayın yapan 5 tane TV kanalı bulunmakta, (eksik diyebilirim, çünkü her gün bir yenisi yayın hayatına geçmektedir)…. İl bazında 20 civarında yazılı basın gazete şirketinin yayınladığı 25 civarında yerel gazete, bir o kadar dergi, bülten ve onlarca radyo, birer medya kuruluşu olarak halka hizmet vermekte ve iletişimi kolaylaştırmaktadır.

Bildigim kadarıyla 31civarında ülke dilinde haber yayını yapan TRT, 41 ülkede de yayın yapıyor.bu güçlü yayın ağıyla Dünya medyasında 5. sıralarda yerini almaktadır.

Sanlıurfa bir Peygamberler şehri, neden bu özelliği ile de olsa , Dünya dinsel turizmine katkı sağlayacağı düşünülemiyor. Şanlıurfa zaten yıllardır, bölgenin stratejik durumundan dolayı ecnebi ülkelerin odaklandığı bir bölge durumunda. Bu yönü ile de olsa TRT nin Şanlıurfa’da bir şube açması gerekmektedir.

Türk’üyle, kürd’ü ve arabıyla bir mozaik şehir Şanlıurfa, zaten TRT nin önemsediği bir şehir konumunda. Ay ve gün geçmiyor ki TRT, Şanlıurfa Valiligi basın müdürlügünü arayarak, canlı yayın için mekan ve tarih talep etmektedir. Evet beyler, Şanlıurfa artık “TRT Şanlıurfa” şubesini görmek istiyor….

Bizden demesi istemesi, sizden de yerine getirmek olsun, kalın saygı ve sağlıkla diyorum.

UYGAD gazeteciler Güneydoğu bölge temsilcisi

Sıtkı Aloğlu

Etiketler:
Share
286 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ZALİMDEN DAVACI OLMAK

  03 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kıyamet gününde Allâhü Teâlâ Hazretleri, insanları yüzleştirecektir. O gün, zalimlerin ayak takımları zalimlerden davacı olacaktır. Zalimlerin ayak takımları, zalimlere, dünyada iken sizin için çalışıyorduk, haydi bizi kurtarın diyeceklerdir. Zalimler, ayak takımlarıyla beraber cehennem ateşindedirler. Bu hakikati Allâhü Teâlâ Hazretleri, böyle beyan ediyor: O vakit o metbû/reis olanlar –azâbı görerek- tâbi olanlardan teberri edip uzaklaşmışlardır. Aralarındaki bütün râbıtalar/bağlar didik didik kopmuştur.166 Tâbi olanlar da şöyle demektedi...
 • ASGARİ ÜCRET ARTIRILMALIDIR

  03 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ASGARİ ÜCRET ARTIRILMALIDIR Yeni yıla ait asgari ücret komisyonu toplantıları başladı. Her iki taraftan uygun bir şekilde anlaşılarak; toplantının sona erdirilmesi ve her iki tarafın da bu toplantıların sonucunda elde edilecek değerlendirmelerden memnun olarak ayrılmaları temennimizdir. Asgari ücret çalışanların alacakları ücret açısından değerlendirilmesinin yapıldığı bir toplantıdır. Ancak, bu toplantı da ele alınması gereken önemli hususlardan bir tanesi de; çalışma hayatını düzenleyen kuralların, düzenlenmesi ve her ne pahasına olursa olsu...
 • EHLiBEYT SEVGİSİ

  02 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Peygamber Efendimiz (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem) Hazretlerinin aile efradına, hane halkına, hanımlarına, çocuklarına, zürriyetine ve akrabalarına ehl-i beyt denilir. GİRİŞ11.11.2013 Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) hazretlerinin ehl-i beytini sevmek vaciptir. -"De ki: Buna karşılık sizden, yakınlıkta sevgiden başka bir ecir istemem!” Ve her kim çalışır, bir güzellik kazanırsa ona onda daha ziyâde bir güzellik veriririz; çünkü Allah gafûr'dur şekûr'dur!" Eş-Şûrâ: 42/23, Ehl-i beytin fazileti hakkında Peygamber Efendimiz (sa...
 • Hayırlısını Dilemek

  01 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Her şeyin sahibi ve maliki, her şeye kadir, sonsuz kerem ve ihsan sahibi Cenab-ı Allah’a sonsuz hamdler olsun. Kâinatın sertacı, merhamet ve heybet peygamberi Muhammed Mustafa (s.a.v.)’ya; Onun pak ehl-i beytine, seçkin Sahabelerine ve tüm takipçilerine salat ve selam olsun. Beşer olarak şu imtihan dünyasında önümüzde var olan engelleri aşabilmek için Allah’ın rahmet ve inayetine çok muhtacız. Hayatımızda attığımız adımların, yaptığımız işlerin, niyet ve beklentilerimizin Allah’ın rızasına uygun olması elbette akıbetimiz açısından ç...
UA-36507442-2