logo

reklam

Şanlıurfa’da neden TRT yok….


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Kısa adı TRT olan Türkiye Radyo ve Televizyon kurumu neden Şanlıurfa’da kurulmuyor. Öz nüfusu 2 milyona dayanan ve sahiplendiği muhacirleriyle, yaşayan sosyal potansiyel nüfusu 2600 Bin civarında olan, Türkiye’nin 9. büyük şehri Şanlıurfa, mevcud hükümetimizden medya yatırımıda istiyor.

1964 yılında, özel bir yasa ile kurulan TRT, özerk bir kuruluş olup, Başbakanlığa bağlı olarak hizmet vermektedir. Biz Şanlıurfa’lılar olarak ömrümüz, TRT Diyarbakır radyosunu dinlemekle geçti.

Rahmetli Celal Güzelses’in hoyrat ve türküleri hala kulaklarımızda çınlarken, neden bir Mukkim Tahir ve Tenekeci Mahmut çıkmıyor diye, çok düşünmüşümdür. Çocukluk ve gençlik yıllarımda hep aklımdan geçerdi , “neden Diyarbakır’ın, bir devlet radyosu varda, Urfa’mın neden yok” diye….

Evet TRT geçmiş dönemlerde 8 ilde bölge radyo ve tv temsilciliği kurmasına rağmen, kültür ve sanatta zengin bir kaynak olan Şanlıurfa’ya neden bir temsilcilik yok. Bu konuda memleketin sahiplerini göreve çağırıyorum.

Şanlıurfa’nın ulusal yayın yapan 5 tane TV kanalı bulunmakta, (eksik diyebilirim, çünkü her gün bir yenisi yayın hayatına geçmektedir)…. İl bazında 20 civarında yazılı basın gazete şirketinin yayınladığı 25 civarında yerel gazete, bir o kadar dergi, bülten ve onlarca radyo, birer medya kuruluşu olarak halka hizmet vermekte ve iletişimi kolaylaştırmaktadır.

Bildigim kadarıyla 31civarında ülke dilinde haber yayını yapan TRT, 41 ülkede de yayın yapıyor.bu güçlü yayın ağıyla Dünya medyasında 5. sıralarda yerini almaktadır.

Sanlıurfa bir Peygamberler şehri, neden bu özelliği ile de olsa , Dünya dinsel turizmine katkı sağlayacağı düşünülemiyor. Şanlıurfa zaten yıllardır, bölgenin stratejik durumundan dolayı ecnebi ülkelerin odaklandığı bir bölge durumunda. Bu yönü ile de olsa TRT nin Şanlıurfa’da bir şube açması gerekmektedir.

Türk’üyle, kürd’ü ve arabıyla bir mozaik şehir Şanlıurfa, zaten TRT nin önemsediği bir şehir konumunda. Ay ve gün geçmiyor ki TRT, Şanlıurfa Valiligi basın müdürlügünü arayarak, canlı yayın için mekan ve tarih talep etmektedir. Evet beyler, Şanlıurfa artık “TRT Şanlıurfa” şubesini görmek istiyor….

Bizden demesi istemesi, sizden de yerine getirmek olsun, kalın saygı ve sağlıkla diyorum.

UYGAD gazeteciler Güneydoğu bölge temsilcisi

Sıtkı Aloğlu

Etiketler:
Share
372 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEKRAR DÖNME ŞANSIN YOK!

  26 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Sen… Ya karşılaştığın olaylar içinde, RASÛL’ün haber verdiği şekilde, kendi hakikatına yakışan bir biçimde, ilmin gereği olan davranışlar ortaya koyarak, hakikatına bir adım daha yaklaşacak; yakîninin meyvelerini derleyeceksin… Ya da… İlmi ve aklını bir yana koyup; şartlanmaların, ilkel değer yargıların, duyguların istikâmetinde davranışlar ortaya koyacak; sahiplik düşüncesi ve duygusuyla yaşamına yön verip, sonuçta pişmanlıkları oynayacaksın!. Boşa geçen, değerlendiremediğin zamanı, yapman gerekirken yapamadıklarını sonradan asla telâfi edem...
 • HZ.EBUBEKİR’İN VASİYETİ

  25 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Hazret-i Ebu Bekrin vasiyeti Hazret-i Büreyde’den, edilir ki rivayet: O Server, bir gazadan, zaferle etti avdet.Vakta ki Medine’ye, sağ salim döndüğünde, Bir siyahi cariye, gelip durdu önünde. Dedi: (Ya Resulallah, adamış idim ki ben, Eğer sen, bu gazadan döner isen salimen, Avdet eylediğinde, huzuruna geleyim. Eğer izin verirsen, tef çalıp söyliyeyim.) O Server, cariyenin bu arzusunu duydu, (Eğer adadıysan çal, yoksa çalma!) buyurdu. (Adamıştım) diyerek cariye o Servere, Başladı huzurunda, tef çalıp...
 • Rahmetin Yağdığı Ay’ın Bayramı “Ramazan Bayramı”

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Rahmetin yağdığı ay’ın bayramı olan Ramazan Bayramına erişmek bütün Müslüman alemi güzel duygu ve hislerin ortaya çıktığı anın resmidir.   Birlik beraberlik içerisinde toplumun bütün kesimlerinin en güzel noktada kaynaştığı, huzur ve mutlulukla dolu olan bir Ramazan’ı Şerif ayının ardından onun o eşsiz güzelliğe sahip bayramına ulaşmak yüce Allah’ın biz müminlere büyük bir ikramı ve ihsanıdır.   Bayram; güzel duyguların, sevinçlerin, güzelliklerin ortaya çıktığı günün adıdır. Yüce duyguların yüceliğe ulaştığı, duyguların coştuğu, s...
 • “İslam Dünyasında oluk oluk kan akarken biz bayram mı yapacağız?!!”

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Manevi atmosferi yüksek bir Ramazan-ı Şerif'i daha geride bırakıyoruz.Günahlardan arınmış,bağışlanan kullardan olma ümidiyle bayram  hazırlıklarına başladık. Bayramlar; neşe demek,sevinç demek.Peki biz inananlar olarak bu bayramı neşe ve sevinçle karşılayabiliyor  muyuz? Ya da diğer bir ifadeyle sevinçle karşılamalı mıyız? İslam beldelerinin neredeyse tamamında kan ve gözyaşı hüküm sürerken nasıl bayram yapabiliriz? İslam tarihinde daha önce belki de hiç olmadığı kadar büyük acılar yaşanmaktadır! İslam Alemi bu kadar acz içine belki hiç düşm...
UA-36507442-2