logo

06 Nisan 2015

Şanlıurfa Halkı Malnütrisyon (Yetersiz Beslenme) Taramasından Geçecek

1Türkiye’de malnütrisyonun (yetersiz beslenme) önlenmesi ve malnütrisyon konusunda toplumsal bilinç oluşturulması amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, Abbott’un katkılarıyla hayata geçirdiği ”Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu” projesi kapsamında 6 Nisan 2015 tarihinde (bugün) Şanlıurfa’da sağlık çadırı kuruldu.

Şanlıurfa Halk Sağlığı Uzmanları ve uzman hemşirelerin nezaretinde yapılan taramalarda çocuklar ve yetişkinlerin boylarına, kilolarına, vücut kas kütlesi ağırlıklarına ve benzer ölçümlere bakılarak nasıl beslendikleri değerlendirilecek. 6 -11 Nisan 2015 tarihleri boyunca tüm Şanlıurfa halkı ücretsiz olarak malnütrisyon taramasından faydalanabilecek.

Kurulan çadırın açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman ”Kurulan sağlık çadırında Şanlıurfa halkı Malnütrisyon (yetersiz beslenme) taramasından geçecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun başlatmış olduğu ”Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu” projesi özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla görülen malnütriyon sorununu ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Şanlıurfalı çocuklarda görülen malnütrisyon problemini ortadan kaldırmak için Sosyal Güvenlik Kurumu 12 Nisan Pazar Günü saat 10:00’da büyük bir maraton ve halk yürüyüşü de düzenleyecektir. Haleplibahçe’de başlayacak olan koşu ve yürüyüş maratonuna tüm halkımızı davet ediyorum. Maraton süresince yakılan her bir kalori malnütrisyon problemi yaşayan Şanlıurfalılara yardım olacak.” Dedi.

Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Ünlü ise, hangi yaş grubunda olursa olsun toplumun yaşam kalitesini arttırmak ve malnütrisyon konusunda çözüm üretmek için çalıştıklarını belirtirken sözlerini şöyle sürdürdü.”Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu” projesi Türkiye’de özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde sıklıkla görülen malnütrisyon sorununa çözüm olmak için atılan büyük bir adımdır. Bilindiği gibi malnütrisyon, vücudun ihtiyacı olan besin öğelerinden yoksun kalması durumudur. Toplumun tüm kesimlerinde görülebilen malnütrisyon; özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olan bireylerde daha sık karşılaşılan önemli bir halk sağlığı problemidir. Malnütrisyon sorununu ortadan kaldırmak için herkesi 6-11 Nisan tarihleri arasında Topçu (Rabia) Meydanı’ndaki çadıra ve 12 Nisan Pazar günü düzenlenecek olan koşu ve yürüyüş maratonuna davet ediyorum.” Şeklinde sözlerini tamamladı.

Şanlıurfa Topçu Meydanı’nda kurulan çadırının açılışına; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Ünlü, Kamu Kurum Müdürleri, Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık ve vatandaşlar katıldı.

Share
460 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2