logo

Sancar’a, bir ödülde Mardinlilerden geldi

Nobel bilim ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar onuruna düzenlenen organizasyon İstanbul Harbiye’deki Crowne Plaza’da gerçekleşti.

1

MARDİNFED ve Bahçelievler Mardinliler Derneğinin ortaklaşa düzenlediği ev sahipliğini Eski Mardinli Milletvekili İş adamı Cüneyt Yüksel’in üstlendiği organizasyona Sancar ailesi yanı sıra çok sayıda iş adamı ve dernek yönetimi katıldı.

IMG_0528

Prof.Dr. Aziz Sancar Adına düzenlenen organizasyonda Ödül Plaketini ağabeyi Emekli Kor General Kemal Sancar aldı.  Ödülü ise MARDİNFED Genel Başkanı İbrahim Biter verdi.

CÜNEYT YÜKSEL - İBRAHİM BİTER

 

İlk Konuşmayı Mardin Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İbrahim Biter yaptı. Biter her zaman olduğu gibi 5 dilde selamlama ile konuşmasına başladı. Ülkenin zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Başkan Biter medeniyetler şehri Mardin’den bahsederken, Prof.Dr. Aziz Sancar’ın aldığı bilim ödülü ile mutlu olduklarını, dünyada bir ilke imza atam hemşerileri içinde gurur duyduklarını ifade etti. Biter birlik ve beraberlik mesajının ardından katılımcılara teşekkür etti.

 

İş Adamı Zeynel Abidin erdem ise Okul arkadaşı olan Sancar’ı anlatırken duygulandı. Futbol döneminde gol yerken üzülen Sancar’ı teselli ettiğini ancak sabahlara kadar çalışıp derslerinde başarılı olduğu dönemleri hatırladığını, bu ödülü aldığında da şaşırmadığını söyledi.ZEYNEL ABİDİN ERDEM

 

Savur’dan Nobel’e… Prof. Dr. Aziz Sancar kimdir?

Çok çalışma, kararlılık ve azim ile Savur’dan Nobel’e

 

Prof. Dr. Aziz Sancar 1946’da Mardin Savur’da 8 kardeşin yedincisi olarak dünyaya geldi. “Annemin ve babamın okuması yazması yoktu” diye konuşan Sancar, “Ancak eğitimin önemini biliyorlardı ve çocuklarının tümünün eğitim alması için ellerinden geleni yaptılar” diyor.

Okulda hep başarılı bir öğrenciydi ama aynı zamanda futbola yeteneği vardı. Lise futbol takımında kalecilik yaparken, Genç Milli Futbol takımı denemelerine çağrıldı. Diyor ki: “Bu benim en büyük rüyamdı; hep milli takımda oynamak istemişimdir. Ancak bir süre sonra iyi bir kaleci olmak için boyumun yeterince uzun olmadığına karar verdim ve derslerime daha fazla eğildim”.

aziz_sancar

1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1971 yılında bitirdi. Okuldayken temel bilimler hocalarının bilimsel buluşlar karşındaki heyecanını şöyle dile getiriyor “Kaynaklarımızın yetersizliğini gayret ve heyecanımız ile kapatıyorduk.” 6 yıllık tıp eğitiminin ikinci yılında aldığı biyokimya dersinden etkilenen Sancar, biyokimya araştırmacısı olmaya karar verdi. Biyokimya dalında lisansüstü çalışmalar yapma isteğini biyokimya hocasına açtığı zaman, hocası en azından bir süre için doktorluk yapmasını tavsiye etti. “Tıbbiyeden mezun olan herkesin, temel bilimlerle ilgilenmeden önce birkaç yıl doktorluk yapmasında büyük fayda görüyorum” diyen Sancar hocasının tavsiyesine uyup, doğduğu yer olan Savur’a yakın bir bölgede kendisi için çok yararlı olduğuna inandığı iki yıllık bir doktorluk deneyimi geçirdi.

 

Nobel kazanan Aziz Sancar’dan ilk açıklama

 

1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapan Prof. Sancar’ın, 415 bilimsel makalesi var ve bu makalelere çok yüksek atıflar aldı. 31.330. Başarılı bilim adamları h-endeksine göre değerlendirmede de h-99 gibi yüksek bir nota ulaşmıştı.

 

Sancar, bilimde başarıya ulaşmak için çok çalışma, kararlılık ve azmin ne denli önemli olduğunun canlı kanıtıdır. Aldığı ödüller arasında Ulusal Bilim Vakfı’nın Başkanlık Genç Araştırmacılar Ödülü (1984), Amerikan Fotobiyolojı Birliği’nin en büyük ödülü (1990) ve Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TUBITAK) (1995) ödülü sayılabilir. Sancar, ayrıca ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin ilk Türk Amerikan üyesidir.

 

Prof. Sancar, Biyokimya Profesörü olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. Gwen sancar North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

 

Sancar, 2008 yılında bilimsel nitelikleri ve insan sağlığına yapmış olduğu üst düzey katkıları nedeniyle Vehbi Koç Ödülü’nü kazandı.

 

Eşi Prof. Gwen ile birlikte senelerdir bir Türk Evi* inşa etmek isteyen Sancar, Vehbi Koç ödülünden aldığı 100 bin dolarlık ödülünün tamamını ise Türkiye tanıtımına harcadı. “Ödülden kazandığım para olmasaydı, bu hayalimi gerçekleştiremeyecektim” diyen Sancar, şunları söylüyor: “Bu para gelince, hayattayken bu hayalimizi gerçekleştirelim istedik. 100 bin dolar da kendi cebimizden koyduk ve evi 660 bin dolara aldık. 19 Mayıs 2008 yılında Türk evini açtık. 2 katlı bir ev. 18 öğrencinin kalabileceği odalar var. Büyük bir salonu ve mutfağı var. Türk hanımları, mutfağımızda yemek pişiriyor. Türk öğrencilere ve ABD’lilere Türk yemekleri veriyoruz. Salonu ise kültürel faaliyetler için kullanıyoruz. Düzenlediğimiz etkinlikler, ABD’liler tarafından çok ilgi gördü.”

 

 

 

 

Share
1592 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2