logo

03 Kasım 2015

Sanatçı ve sporcular”Bütünün Parçası” projesine olumlu…

Tarkan,Aksu,Tatlıtuğ,Yener, Ilıcalı,Şaş, Dilmen, 

        Boz “Bütünün Parçası” Projesine olumlu bakıyor…

000Halim UTLU

50 ünlü isim, İstanbul’un sokaklarında simitçi, kestane satıcısı, sokak çalgıcısı ve buna benzer daha birçok meslek dalında halkın içinden karakterlerle, toplumsal bir mesaj vermek için objektif karşısına geçiyor. Bütünün Parçası” Projesi, ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’le ilk adımı attı. Güler, proje için fotoğraf sanatçısı Eren Yiğit’e poz verdi.

Tarkan,Aksu, Tatlıtuğ, Ilıcalı, Esmersoy, Yener,Ergen, Şaş, Dilmen olumlu

Daha önce duyurulan projeye spor, sanat, ticaret ve iş dünyasından yaklaşık 50 ünlü ismin destek verdiğini belirten yapımcı Savaş Uğurlu, Tarkan,Sezen Aksu, Kıvanç Tatlıtuğ, Burak Özçivit, Meryem Uzerli, Acun Ilıcalı, Burcu Esmersoy, Hande Yener, Murat Boz, Gülben Ergen, Yavuz Bingöl, Vatan Şaşmaz, Ümit Davala, Hasan Şaş, Metin Tekin ve Rıdvan Dilmen gibi birçok isimle projeye ilişkin görüşmelerinin olumlu yönde sürdüğünü söyledi.

STK, iş dünyası ve ünlü isimlerden destek gördü 

Uğurlu, “Projemiz, daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz son dönemde filizlenerek gelişti. Fikrin ortaya çıkmasının ardından proje, birçok STK, iş dünyası ve ünlü isimden geniş ölçüde destek gördü. Beyoğlu Belediyesi’nin katkılarıyla da fotoğraf duayeni Ara Güler’le projenin startını verdik” dedi.

Bir müzik albümü de çıkarılabilir

“Amacımız, son zamanlarda yaşanan olumsuz bazı olaylar ile dış güçlerin ülkemizde oynadığı büyük oyunları göz önünde bulundurarak, toplumumuza dostluk, barış ve kardeşlik alanında ‘bir bütünün parçasıyız’ mesajını vermek.Kendi alanlarında başarılı olmuş ünlü isimlerin yer alacağı ve toplumun bütününü tamamlayan kaynaştırıcı bir proje  ” olduğunu belirten Uğurlu, projenin sonunda “Bütünün Parçası” ismiyle, yıllar önce yurtdışında birçok ünlünün seslendirdiği ve dünyada yankı uyandıran “We are the Champions” gibi bir müzik albümü de çıkarmayı planladıklarına dikkat çekti

Eski İstanbul dönemlerinde, böyle etkinlikler yapılmadı

Bu tür projelerin insanların kaynaşması açısında verimli olduğunu, özellikle eski İstanbul dönemlerinde böyle etkinlikler yapılmadığı için, insanların bazı sosyal kopukluklar yaşadığını, ancak şimdi bu tarz toplumsal projelerle toplumda ayrışma gibi sorunların daha az yaşandığını kaydeden Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler de, İstanbul’un

tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını anlattı;

İstanbullu olmak, büyük bir şanstır
“İstanbul, nüfusu 20 milyon olan devasa büyüklükte bir şehir. Tarihte 20 milyon nüfusu barındıran başka büyük bir şehir yoktur. İstanbullu olmak, büyük bir şanstır. Çünkü bu kadar medeniyetin birleşimi sonucu ortaya son derece zengin bir kültür çıkıyor. Bu da birçok önemli şair, yazar ve mimarın bu topraklarda yetişmesine sebep oluyor.”  
Güler, Beyoğlu’nun adeta “Küçük İstanbul” olduğunun altını çizdi  ve sözlerini şöyle tamamladı;
Hepimiz bu toprakların ürünü ve bütünüyüz
 “Yani İstanbul’un küçük bir yansımasıdır. Burada yaşayan insanlar da engin bilgi ve tecrübeleriyle sanata, bilime, spora büyük katkıda bulunmuşlardır. Bu kültür hazinesi, mutlaka değerlendirilmelidir. Bu anlamda ben yıllarca çektiğim fotoğraflarla İstanbul’dan sokak sokak kesitleri dünyaya aktardım. Başka arkadaşlarım da başka hizmetlerde bulundu. Bu anlamda hepimiz bu toprakların ürünüyüz ve hepimiz aslında bir bütünüz.”
Ayrışan, bölünen ülkeler, çok zor durumda kalıyor
Projenin, yerkürede insanoğlunun birlikte yaşamaya mecbur olduğu ve birlikte yaşama fikrinden filizlendiğini, medeniyetlerin, başkalarıyla yaşamayı başardığı ölçüde güçlü olduklarını anlatan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise  Dünyada ayrışan, bölünen ülkelerin çok zor durumda kaldığını, Suriye’de, Irak’ta ve Bosna’daki üzücü olaylarının yaşanmaması için, insanlara “Bütünün Parçası” gibi sosyal sorumluluk projelerinin hatırlatılması gerektiğini belirtti.
Hristiyan,Süryani,Musevi, Yahudiler ve yaşamları,bütünün bir parçası
Demircan, “Beyoğlu’nda, sadece İstiklal Caddesi’ni dolaştığınız zaman, yalnızca
mimariden hareketle, buranın zenginliğini ve tarihsel boyutunu anlayabilirsiniz.
Hristiyanlar, Süryaniler,Museviler, Yahudiler, onların yaşam şekilleri, inşa ettikleri binalar, hepsi bütünün bir parçasıdır. Hepsi mozaiğin bir rengidir” değerlendirmesi yaptı ve herkesin uğraş alanları olduğunu, bir şeyleri üreterek, taş üzerine taş koyarak hayatı anlamlandırmaya gayret gösterdiklerini, bu yönüyle de bütünün bir parçası olduklarını anlattı;
Beyoğlu, farklılıklarla olduğu sürece vardır
“Beyoğlu, farklılıklarla olduğu sürece vardır. Burası, ürettiklerinizi kıymetsizleştirmez,
bunlara hayat verir.Turizm, kültür-sanat ve üniversiteler şehridir. Ama Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan en önemli özellik, farklılıkları bir arada bulundurması, harmanlamasıdır.
Bu tür projeler, bize hep anlamlı geldi ve bunlar bizi anlattığı için bu tür projelere kayıtsız kalamadık. Dünyada her zaman böyle sosyal projelere ihtiyaç var.Yeni ve faydalı farkındalık yaratan her projeye ev sahipliği yapmaya hazırız. Çünkü biz, hep birlikte Türkiye’yiz.”
Kreatif direktörlüğünü Ersin Özel’in yaptığı ve Medyadoktoru Yapım tarafından hazırlanan  projede, ünlü isimler İlyaz Özel’in tasarladığı kıyafetleri giyerken, fotoğraf çekimlerini ise Eren Yiğit üstleniyor.

Share
479 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2