logo

25 Mayıs 2015

Salep ve Orkide Çalıştayı düzenlenecek…

Salep yetiştiriciliğine büyük talep…

Halim UTLU

DSC_0372Ekonomik değeri yüksek bitkilerden salebin geliştirilmesi,kültüre alınması,ekim alanlarının yaygınlaştırılması,tarıma elverişli arazilerde, çitfçilerin eğitilerek, salep ekimine yönelmesi yanında,teşvik uygulamaları ile kırsaldan kente göçün önlenmesi kapsamında,çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Bucak’ta borsası da oluşan ve ilçenin markası haline gelen”Çarşı pazar değil, hakiki Bucak Salebi” sözü de, Bucak Salebi ile ilgili üretim ve tanıtım çalışmalarına hız kazandırdı. Ülkemizde 2015 yaş fiyatı 25-30TL’den, kuru fiyatı da 350 TL’ye kadar pazarlanan Salebe, giderek talep artıyor.

Bucak Salebini Kültüre Alma Eğitim Yayım ve Uygulama Projesi

Salep üretimine uygun bölgelerden Burdur Bucak’da,salebin yaygınlaştırılması için bazı projeler hayata geçiriliyor.Bölgede,“Bucak Salebini Kültüre Alma Eğitim Yayım ve Uygulama Projesi” için, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Bucak Belediyesi arasında,11.05.2015 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı. Anlaşmaya ,Enstitü Müdürü Dr. Ali PEKSÜSLÜ ile Bucak Belediye Başkanı Süleyman MUTLU imza atarak,çalışmalara hemen başlandı.

2 salep türü, tarlada yetiştirilmeye çalışılacak 

“Bucak Salebini Kültüre Alma Eğitim Yayım ve Uygulama Projesi”kapsamında, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından kültüre alınan iki salep türünün, Bucak ilçesinde belirlenen alanlarda kültürünün yapılması ve Bucak yöresinde yayılış gösteren saleplerin teşhis edilerek, tarla koşullarında yetişme olanaklarının belirlenmesi hedeflendi.

2017 yılında çalıştay düzenlenecek

Yine protokol gereği,bölgedeki çiftçilerin salep tarımı konusunda eğitilmesi ve 2017 yılında Bucak’ta “3. Salep ve Orkide Çalıştayı” düzenlenmesi programa alınarak,eğitim,araştırma ve inceleme faaliyetlerine başlandı.

Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, ” İlçemiz nasıl ki yıllar önce tütünüyle marka olmuşsa ve tütün yetiştiriciliği bir geçim kaynağı oluşturmuşsa, salebi de kültüre ederek, tarım arazilerinde yetiştirilmesini sağlayacağız.Salebin tütün gibi, ilçemizin markası ve geçim kaynağı olması için, çalışma yapıyoruz” dedi.

36 ay sürecek 

Proje ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından kültüre alınan iki salep türünün, belirlenen alanlarda kültürünün yapılması ve Bucak yöresinde yayılış gösteren salebin belirlenerek, tarla koşullarında yetişme olanaklarının saptanacağını belirten Mutlu, çalışma ve eğitimlerin 36 ay

süreceğini belirtti.

 

Share
629 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2