logo

13 Şubat 2016

“SAĞLIKSIZ BESLENME KANSERE DAVETİYE ÇIKARIYOR”

06DİYETİSYEN UÇAR’DAN DOĞRU BESLENME TÜYOLARI

Diyetisyen Fatma Zehra Uçar, yanlış beslenmenin tehlikeleri konusunda Küçükçekmeceli vatandaşları uyardı.

Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ‘Hastalanmadan Yaşamak Bizim Elimizde’ başlıklı söyleşide konuşan Uçar, günümüzde kanser gibi birçok hastalığa yanlış beslenmenin sebep olduğunu söyledi.

“PİŞİRME USÜLLERİNİZİ DEĞİŞTİRİN”

Meyve ve sebzelerin mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirten Uçar, “Sebze ve meyve tüketiyoruz ancak yanlış pişirme dolayısıyla vitaminlerinden faydalanamıyoruz. Meyvelerin kabuklarını soymayın. Kızartma yerine fırında buğulama, haşlama yapın. Sebzeleri büyük parçalar halinde doğrayın ve tencerenin kapağını kapatın. Makarnayı mümkün olduğunca az suda haşlayın. Çünkü makarnanın vitamini o suda kalıyor” dedi.

“SAĞLIKSIZ BESLENME KANSERE DAVETİYE ÇIKARIYOR”

Sağlıksız bir yaşam ve beslenmenin kansere davetiye çıkardığını da ifade eden Uçar, “Bilgisayar karşısında durmak, stres gibi faktörler dışında sağlıksız bir yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme kansere davetiye çıkarıyor. Mangal, döner gibi etle ateşin yakın olduğu durumlarda kanserojen maddeler oluşuyor. Bu gibi gıdaları tüketmemeye çalışın. Mangal yapacaksanız bile etle ateş arasında 15 santim fark olsun” diye konuştu.

“KARIN BÖLGESİNDEKİ YAĞLARA DİKKAT!”

Karın bölgesindeki yağlanmanın pek çok hastalığa sebep olduğunu da belirten Uçar, “Bu bölgedeki yağlar da sağlıksız beslenmeden kaynaklanıyor. Margarin evinize girmesin. Sıvı yağ kullanın. Paketli gıdalardan kurtulun. Kolayı hayatınızdan çıkartın. Bunları eve almamakla başlayın. Eve alınan her şey bir şekilde tüketiliyor. Sütün, yoğurdun yağlarını yarı yarıya azaltırsanız, karın bölgesindeki yağlarınızda yarı yarıya azalır. Ancak doğru beslenme ile birlikte hareket de etmeniz gerekiyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız en azından yürüyün” dedi.

Share
232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2