logo

reklam

SAĞLIK MESLEK LİSELERİNİN ÖNEMİNİ BİR TÜRLÜ KAVRAYAMADIK!


Maksut KONYAR
maksutkonyar@gmail.com

Öğrencinin derste konuyu öğrenebilmesi, kavrayabilmesi ve daha iyi pekiştirmesi açısından konuların tekrarı önemlidir. Bu eğitimde temel bir ilkedir. Bir de bazen konu anlaşılamadığında tekrar etmek gerekir ki, bir daha önemi vugulanabilsin diye. İşte o yüzden bir kez daha Sağlık Meslek Liselerinin önemine dikkat çekmek isterim.

Sağlık Meslek Liselerine duyulan ihtiyaçtan dolayı bu minvalde istatistik verileriyle birlikte ülkemizde ne kadar sağlıkçıya ihtiyaç duyulduğunu, mevcut hemşire, sağlıkçı eksiğimizin Dünya’daki gelişmiş ülkeler ve AB ülkeleriyle kıyaslandığında mevcut sağlıkçı açığımızı net rakamlarla önceki yazılarımda ortaya koydum. Sağlık Meslek Liselerinin insan yaşamını ilgilendirmesi, hayati önem arz eden bir meslek grubunda yer alması, mesleğinin erbabı insanlar yetiştirmesi yönünden bakıldığında bu eğitim kurumlarında hata kabul edilmez. Eğitim müfredatı özellikle bu kurumlarda sıkça değişmemelidir.  Pardon”denilemeyecek ve geri dönüşü olmayan önemli bir eğitimdir. Dolayısıyla sağlığa hizmet edecek personelin mutlaka lise eğitiminden başlayarak en az önlisans veya lisans, lisansüstü bir eğitime tabi tutulması elzemdir. Bu nedenle sağlık meslek mensuplarının eğitim hassasiyetine binaen çok önemli olduğunu vurgulamaya çalışıyorum.

Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri bilgi ve donanımları, mesleki el beceri bakımından sağlıkçı olmak üzere alt yapıları oluşmuş durumdadır. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin direkt önlisansa geçiş hakkı mevcut olup, 4 yıllık sağlık fakültelerine ek puanla rahatça geçişleri de doğru bir uygulamadır. 

Bu mesleki donanımın üzerine lisans eğitimi de alındığı takdirde artık bu öğrenciler çok başarılı bir hemşire veya hemş liyakatli iyi bir sağlıkçı olmaya namzettirler.  Sağlık Meslek Liseleri dışında 2 yıllık önlisans ile 4 yıllık lisansa gelen öğrencilerin sağlık branşında aldıkları süre bir sağlık meslek lisesi öğrencisine kıyasla azdır.  Bu kısa süre sağlık eğitimi gibi önem arz eden mesleğin liyakatine ters bir durumdur. Çünkü SML öğrencilerinin geçmişinden gelen 4 yıl gibi uzun bir eğitim sürecinin avantajı mevcuttur. Bu öğrenciler, sağlıkçı olmanın temel koşulu olan mesleki derslerini uygulamalı olarak öğrenerek el becerilerini geliştirmiş hale gelirler.  

Hal böyle olması gerekirken şimdilerde özelikle Özel Sağlık Meslek Liselerinin veli, öğrenci, öğretmen ile yöneticilerinin içerisinde bulunduğu sıkıntıları kamuoyuyla paylaşmak isterim.  

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları el ele vererek hiçbir derinliğini irdelemeden, detaylı bir analiz yapmadan ülkemizde sağlık meslek liselerini işlevsizleştirdiler. Sanki bu ülkede sağlıkçıya ve sağlıkçı yetiştirecek bu eğitim kurumlarına ihtiyaç yokmuş gibi bir uygulama başlattılar…    

13 Haziran 2013 tarihinde dönemin Başbakanı bu gün ki Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan sağlık meslek lisesi mezunlarına Sağlık Bakanlığımız bir çalışma yürütüyor.  İnşallah, sağlık meslek lisesi mezunlarını devlet hastanelerinde istihdam edeceğiz.”” diyerek müjde vermişti.

Peki, ne değişti?  Aynı Sağlık Bakanlığı bürokrasisi, sağlık meslek lisesi mezunlarının hemşirelik yapma haklarını elinden aldı, yerine de hemşire yardımcılığı diye statüsünün ne olduğu belli olmayan bir düzenleme getirdi 

Sağlık gibi insan hayatını ilgilendiren bir meslekte 4 yıllık lise eğitimi yetmez. Lise eğitimi üzerine en nbso online casino reviews az 2 yıllık önlisans veya 4 yıllık lisans düzeyinde mesleğe bilgi ve beceri getirecek bir eğitim alınması şartı olsaydı amenna, derdik. Ancak durum tam tersi!    

Belli maksatlı çevreler tarafından basın dâhil tüm haber yayma kanalları kullanılmak üzere çok yoğun bir biçimde yeni açılmış tüm özel sağlık meslek liseleri hakkında manipülasyonlar yapılarak, sağlık alanında ihtiyaç fazlası hemşire ve teknik ara eleman yetişeceği söylentileri yayılmaya başladı.

Özel Sağlık Meslek Liselerinin devletten öğrenci başına 5.000 TL para aldıkları ve bundan dolayı yoğun bir şekilde okullar açıldığı iddia edildi. Bunlar tamamen asılsız iddialar çıktı. Bilakis; Özel Sağlık Meslek Liseleri, devlet üzerinde hiçbir yükü olmayan, binlerce öğrencinin eğitim bütçe maliyetini devletin üzerinden karşılıksız devralmış ve istihdam edilmesi gereken binlerce öğretmene iş olanağı sağlamış, Maliye’ye çok ciddi bir vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumuna ise aynı şekilde prim kazandıran kurumlardır. Özetle; Özel Sağlık Meslek Liseleri kamuya maliyeti sıfır, devletin hazinesine ise ciddi bir gelir kaynağı sağlayan eğitim kurumlardır.

Özel Sağlık Meslek Liseleri yönetimleri tarafından hedeflenen; öğrencilerini iyi bir akademik, donanımla, mesleki eğitim bakımından el becerileri ileri düzeyde başarılı öğrenci ve sağlık personeli yetiştirmek, eğitim öğretim alanında üstün başarılar elde etmektir. En az bir yabancı dil bilen, sosyalitesi yüksek, öğrenci yetiştirmeyi hedefleyen bu değerli örgün eğitim kurumları, daha sonraki süreçte mesleki eğitimlerini en az 2 yıllık önlisans veya 4 yıllık lisans eğitimini ikmal edecek şekilde hiçbir dershane desteği almadan öğrencilerinin tamamını üniversiteye hazırlıyorlar.  Devletin üzerinden bilâ-bedelle hem öğrenci hem de öğretmen maliyet ve yükünü devralan kıymetli eğitim kurumları olan özel sağlık meslek liselerine yönelik sıkça değişen bu yönetmeliklere göre okul yönetimleri çok zor durumlar yaşıyor.

Özel eğitim kurumları sağlık meslek liseleri yönetmeliğininkça değiştirilmesi ile eğitim öğretime çok bariz bir kalite mi getirildi? Elbette cevap hayırdır. Bunun yanı sıra temel değişiklik olan 1 yıllık hastane staj protokol süresini 10 yıla çıkarıldı. Bu durum da öğrenci ve veli açısından çok mu büyük fayda sağlandı? El cevap kesinlikle hayır”. Bu aralar stajlarla alakalı Sağlık bakanlığı bürokrasisi kafası tam bir karışıklık içerisinde önceden yaptığı staj protokol ve sözleşmelerini butlan yok hükmünde sayıyor. Çocuklarına Özel Sağlık Meslek Lisesi alanında eğitim aldıran veli grubu gelir düzeyi sabit ailelerdir. İlk 2 yıl okulda eğitim alıp, 3. ve 4. yıl hastane ortamında başlanacak staj için değişen bu yeni yönetmelikle daha önce 1 yıl olan hastane protokolleri 10 yıla çıkarıldı. Önceleri hastane ortamında son iki yıl stajyer öğrenciye asgari ücretin üçte biri ücret veriliyordu. Bu durum öğrenci lehineydi. Aynı zamanda bu uygulama hastane yönetiminin de lehineydi. Hastaneler ucuz maliyetlerle stajyer sağlık elemanı çalıştırıyorlardı. Yeni yönetmelikle hastaneler bırakın stajyer sağlık personeline staj parası vermeyi, bedava stajyer çalıştıracak artı protokol için her öğrenci başına Kamu Hastaneler Birliğinden 4.000 TL, özel hastanelerde ise 8.000 TL staj para alıyorlar. 

Özel Sağlık Meslek Liseleri yıllık aldığı eğitim parasına ilaveten staj adı altında hastanelere verdikleri parayı mecburen öğrenci velisine şarj etmek zorunda bırakıldılar. Bu ciddi manada veli ile okul yönetimlerini sıkıntıya soktu. Yönetmeliğin esas temel değişikliği bu oldu. Sorarım bu değişikliğin kime ne faydası oldu? Sadece hastanelere rant sağladı. Haricen birçok dezavantajını sıralayabiliriz. Eğitim kalitesine, öğrenciye, veli ve okullara tek faydası olmadı.

Sorarım sizlere bu kadar sağlık personeli açığı olan bir ülkede bu eğitim kurumlarının önünü açmak mı milletin yararınadır yoksa türlü bürokrasi engelleriyle eğitim kurumlarını zora sokmak mı? Karar sizin…

Şimdiden Mübarek Kurban Bayramınızı Kutlar, Bayramın ülkemiz ve insanlığa barış, huzur ile güzellikler getirmesini temenni ederim. 

Maksut Konyar

 

Share
1347 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İTOGED Kurucu Başkanı Çiğdem Sönmez Bursa Büyük Şehir Belediyesini Ziyaret etti

  24 Ocak 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, KÜLTÜR&SANAT, SÜRMANŞET

  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) alkol ve madde bağımlılığı ile mücadelede yaptığı çalışmalarla bağımlılık alanında uğraş veren Uluslararası vakıfların dikkatini çekmeye başladı. İstanbul Toplumsal Gelişim Derneği Başkanı Çiğdem Sönmez ve ekibi tarafından ziyaret edildi. Ziyarette hazır bulunan GADEM ve merkez çalışanları, yürüttükleri çalışmalar hakkında ziyaretçilere bilgi verdi. İstanbul’da Beylikdüzü ve Avcılar Belediyesi tarafından açılan merkezlere danışmanlık hizmeti sağladıklarını ...
 • Sənin oyuncaqların varmı?

  23 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Heç bilirsənmi nədir həyat? Bu barədə nə vaxtsa düşünmüsənmi? Yəqin  edirəm, düşünmüsən. HƏYAT – olumdan ölümə qədər uzanmış yolun sinəsidir. O, əzablar şəbəkəsindən ibarət olan CƏHƏNNƏMDİR. Bioloji varlıq olan insanın onun qoynunda özünü gizlədə bilməsidir. Bilirsənmi, necə də çətindir ayaq üstə qala bilmək, həyatda yaşaya bilmək?! Çoooox çətindir, çooooooox. Uşaqlığınız, həmin dövrlər yadınıza gəlirmi? Həmin illəriniz yadınıza düşürmü? Qayğısız keçən illəriniz... Bəli, qayğısız. ... O da uşaq olub, kiçicik, bapbalaca uşaq. Sevgini...
 • HALKTAN KORKAN HALK (!) PARTİSİ

  23 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Türkiye’nin ufkunu açacak Anayasa değişikliği ile ilgili görüşmeler sırasında CHP’nin nasıl agresif pozisyon aldığını cümle alem televizyonlardan canlı canlı ve maalesef ibretle izledi.    Meclis kürsüsünü kırmalar, yaralamalar, ısırmalar, kelepçemeler derken TBMM adeta Tayland meclisine çevrildi. CHP, Anayasa değişikliğine “Rejim değişiyor” gerekçesiyle karşı çıkıyor. Yeni Anayasa paketinde topu topu 18 madde var, oysa bu maddelerin hiçbirinde rejimin yani Cumhuriyet’in değiştirilmesiyle ilgili hiçbir ifade yok… İşin aslı rejim değil me...
 • ALLAH’ın RIZASI

  23 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ALLAH RIZASI İÇİN YAPILAN İŞ Mekke-i Mükerreme'de paramı kaybetmiştim. Para bekliyordum, lâkin henüz gelmemişti. Mâlum, haccın bir rüknü olarak belli bir vakitte saçını sakalını kısaltman icap eder. Bir berbere girdim. Bir müşterisini tıraş ediyordu. Utana-sıkıla *"afedersiniz; param yok, Allah rızası için saçımı-sakalımı düzeltebilir misin"* diye sordum. Berber beni bir an süzdü, sonra tıraş ettiği adamın yanındaki boş koltuğu gösterip, "buyurun, oraya oturun" dedi. Tıraş ettiği adama "müsaadenizle sizi bekleteceğim biraz;...
UA-36507442-2