logo

reklam

Ruslar, Avrupa’yı karikatürle provoke etmeye çalışıyor!

rus-ayisi

MERCEKHABER GAZETESİ.COM ÖZEL

Ruslar’dan, Avrupa’ya “gay-li” hakaret!

Rusya, Nato’yu ve AB ülkelerini sadece askeri anlamda değil, aynı zamandı Twitter üzerinden karikatürlerle de provoke etmeye çalışıyor.

Cumartesi günü Londra’daki Rusya Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinden iki ayrı karikatür yayınlandı. Bu karikatürleri bir taraftan da “The Economist”,” Financial Times” gibi büyük medya gruplarına bağlantı vererek yaygınlaşmasını sağladı. Karikatürlerde NATO ve AB’yi aşağılayan, onlarla alay eden ifadeler yer aldı.

Karikatürlerde Batı komik duruma düşürülmeye, alay edilmeye çalışıldığı görüldü. Resimler bir taraftan AB ülkelerinin ekonomik, kültürel durumunu, diğer taraftan eşcinselliğe bakışını; Suriye’deki iç savaş ve teröre karşı küresel mücadelesini ele almaktadır.

Rusya galip pozunda ayı olarak sembolize ediliyor:

Paylaşılan ilk fotoğrafta öfkeli Avrupa’nın önünde zafer elde etmiş, güçlü ve özgüvene sahip bir ayının güç gösterisi görülmektedir.

Fotoğrafın hemen yanında paylaşılan metinde ise: “ Siz, (Avrupalıları kastederek) merak içinde Rusya’nın çökmesini bekliyorsunuz. Ancak belki de endişe etmeniz gereken Batı’nın çökmesidir.”

Avrupa, (mülteci krizine yönelik bir kinaye olarak)Rus ayısına öfkelenen domuz kumbaraların yaşadığı etrafı çit ile çevrilmiş bir bölge olarak temsil edilmektedir

Giriş kapısında “€ bölgesi” Euro Bölgesi yazmakta ve kapının direklerinde Euro işareti süslenmiş. Başka bir deyişle: Para Avrupa’nın ana değerini temsil ediyor!

Starker Westen? Nein! Starkes Russland! Das ist die Botschaft der Karikaturen

Özellikle de Avrupa üzerinden esen uluslararası eşcinsel gökkuşağı bayrağı Batı’yı çok rahatsız etmişe benziyor!

Anlatılmak istenen çok açık: Rusya, liberal değerleriyle sorunlar içinde debelenen köhnemiş Dünya’nın yükselen gücüdür.

Karikatür, Euro-Bölgesinin işlevsel olmadığı mesajını vermek istemektedir.

Rusya Büyükelçiliği’nin diğer bir propagandası: Batı eşcinselliğe çok açıktır

Arka planda, uzaya roket fırlatan ve traktörlerini Rus Bayrağı ile süsleyen Rus çiftçilerinin olduğu düzenli bir Rusya görülmekte.

Bunun anlamı: Rusya’da inşalar sadece kişisel refahı için değil, aynı zamanda kamu yararı için çalışmaktadır.

Bir diğer karikatürde Rusya yine güçlü ve büyük bir ayıya benzetilmektedir. Dünya’yı rehin almış bir teröristin karşısında. Ayının arkasında daha başka figürler görülmekte. Bunlardan biri Amerikan bayrağının renklerini ihtiva eden giysiler giyen ve elbette Amerika Birleşik Devletleri’ni küçümsemek için Sam Amca’yı sembolize edilmiş. Ayı teröristin üzerine giderken hepsi bir anda ayıya Rusça sakin olması için sesleniyor: ” Aşırı güce gerek yok”, “kendini ne sanıyor?” ve “Belki de mütevazisiniz…”

So macht sich die russische Botschaft in Großbritannien über den Westen lustig

Rusya burada, Suriye’deki terör örgütü DAEŞ’e yönelik Batı’nın isteksiz tavrınla alay ediyor. Bir taraftan Batı ile alay ederken diğer taraftan da kendisini güçlü, ‘üstün ülke’ imajıyla Suriye’deki soruna el atan ülke olarak gösteriyor.

Londra Büyükelçiliği ayrıca paylaşımında :” Rusya, Suriye’deki duruma kimsenin cesaret edemeyeceği ölçüde müdahale ederek sorunu çözmeye çalışmaktadır”  ifadelerini kullandı!

 

 

Etiketler:
Share
492 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2