logo

23 Nisan 2015

Riskli alanlarda sığır ve koyunlarda kene mücadelesi başladı…

Halim UTLU

0İnsan ve hayvanların bulundukları yerlerde yaşayan kenelere karşı, hayvanlarda yürütülecek ilaçlama çalışmaları başladı. Sığır ve koyunlar kene istilasından korundukça, keneler ile bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

Hastalığından korunmak mümkün oluyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüğü personelince ücretsiz uygulanan kene ilaçları, bazı illerde belediyeler tarafından temin edilerek, Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerine teslim ediliyor.

Belediye, 2 bin Kg. kene ilacını, mücadele için ücretsiz verdi

Uygulamanın ilk aşamasında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığınca temin edilen 2 bin Kg. kene ilacı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Samsun İl Müdürlüğüne ücretsiz olarak verildi. İlaçla, yaklaşık 100.000 büyükbaş hayvan ilaçlanacak. Ayda bir tekrarlanması planlanan ilaçlama, sonbahar mevsimine kadar devam edecek.

İlaçlama ile kan emme zinciri kırılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Samsun İl Müdürü Kadir GÜVEN ” Hayvanlar kene istilasından korundukça, keneler ile bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından korunmak mümkün olacaktır.

İnsan ve hayvanların bulundukları yerlerde yaşayan kenelere karşı, hayvanlarda yürütülecek ilaçlama çalışmaları ile kan emme zinciri kırılarak, kırsal yaşamda faaliyet gösteren özellikle çiftçilerde, hastalık riski azaltılmış olacaktır. Bu mücadeleye katkı sunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ’a teşekkür ediyoruz.”dedi.

 

Share
1191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2