logo

15 Ağustos 2016

Rio 2016’ya damga vuran başörtülü kadınlar!

OLİM

Brezilya’nın Rio Kenti’nde düzenlenen Olimpiyatlara başörtüsü ile katılan çok sayıda Müslüman kadın damga vurdu.

Batı medyasında şaşkınlığa neden olan bu durum, müsabakalara katılan Müslüman kadın sporcular için bir özgürlük anlamı taşımaktadır. ABD adına turnuvaya katılan 30 yaşındaki Amerikalı Müslüman eskrimci kadın İbtihaj Muhammed, basının karşısına geçerek tüm suallere sabırla yanıt verdi.

Olimpiyat Oyunlarına katılımının siyasi anlamda önemi ile ilgili “ Bugün burada yaşadığım kariyerimin en önemli anı olmuştur. Burada kazanmam veya kaybetmemden çok, başörtümle katılmam çok daha anlamlı ve değerli olduğunun idrakindeyim. Ben özellikle Müslüman kadınlara karşı var olan önyargıları çürütmek istedim.” İfadelerini kullandı.FDS

Amerika adına Olimpiyat Oyunlarına katılacak olan başörtülü sporcularla ilgili haftalar öncesinde tartışmalar başlamıştı. Bu durumu yadırgayan, eleştiren çok sayıda haber ve yorumlar yapıldı. 31. Yaz Oyunlarında öne çıkan konuların başında başörtüsü ile yarışmaya katılan bayan sporcular oldu. ABD tarihinde ilk defa bir sporcu ABD adına ‘Hijab’ ile yarışmaya katılmış olması en fazla konuşulan konuların başında gelmektedir.

İbtihaj Muhammed aylarca hatta yıllarca bu ilki yaşatmak için hazırlandı. O, bir tabuyu, önyargıyı yıkmak istiyordu. Muhammed şunları ifade etti; “En büyük önyargı, başörtüsü takmam için zorlandığım yönündeki iddialardır. Hayır, kimse beni buna zorlamadı, ve kimse bana başörtüsü takmam gerektiğini söylemedi. Ben başörtüsünü takmak istediğim için takıyorum” .

 ABD dışında başka ülkelerden de başörtüsü ile yarışmaya katılan sporcular var. Bunlardan biri de İran adına yarışmaya katılan Mahsa Javar. Mahsa Javar, madalya şansının olmamasına rağmen bir ilki gerçekleştirmiş olmaktan mutlu olduğunu ifade etti.42

22 Yaşındaki Mısırlı Reem Mansour başörtülü olarak okçular müsabakasında boy gösterirken vatandaşı Sara Ahmed güçlü kaslarıyla halterde 69 kg sınıfında mücadele etti. 18 yaşındaki halter Sara gösterdiği başarılı müsabakalar sonucunda bronz madalya almaya hak kazandı. Bu başarısı ise İslam Ülkelerinde büyük beğeni topladı. Sonuç olarak Ahmet podyuma ödül töreni için çıkan ilk Arap kadın sporcu unvanına sahip oldu.

Bir diğer başörtülü bayan sporcu ise plaj voleybol milli takımında boy gösterdi. 20 yaşındaki Mısırlı kadın takım arkadaşları mayo giyerken kendisi örtülü bir eşofman ve başörtüsü ile dikkat çekti.

“Ben eşarbımla çok gurur duyuyorum. On yıldır başörtümü takıyorum ve uluslararası Olimpiyat Komitesi bize bununla yarışmalara katılmaya izin verdi. Bu beni çok mutlu ediyor “. diyor Elghobashy.

“Başörtüsü, yapmak istediğim hiçbir şeyden beni geri bırakmıyor “

Her üç karşılaşmasını kaybetmiş olsa da 19 yaşındaki Mısırlı, kendini turnuvanın kazananı olarak görüyor.” Başörtüsü, yapmak isteyip de beni engellediği hiçbir şey yoktur. “ ifadesiyle mutluluğunu  paylaşanlardan biri oldu.

753

2016 Rio Olimpiyatı’nda boy gösteren başörtülü kadınlardan biri de 21 yaşındaki Nada Arakji. Dört yıl önce Londra’da düzenlenen turnuvada Katar’ı temsil eden üç kadından biriydi.

 

MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

Etiketler:
Share
1071 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2