logo

reklam

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ UYGULAMASI KALDIRILDI


Orhan ARSLAN
orhanarslanmatoglu@hotmail.com

REKTÖRLÜK     SEÇİMLERİ      UYGULAMASI       KALDIRILDI

Yeni  yayınlanan  Kanun Hükmünde Kararname ile; rektörlük seçimleri kaldırıldı. Yeni düzenlemeye  göre; Sayın  CUMHURBAŞKANI Recep   Tayyip   Erdoğan rektör atayabilecek.

Böylece, 676 Sayılı KHK ile ise rektörlük seçimleri uygulaması, kaldırıldı.

2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinde yer alan “Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır” ifadesi yerine “Devlet üniversitelerinde rektör Yüksek Öğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır” denildi.

Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yüksek Öğretim Kuruluna teklifi ve Yüksek Öğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır.”

Bu uygulama, aynı zamanda rektörlük seçimi öncesi; Üniversitelerde yaşanan, gereksiz çekişmeleri, kamplaşmaları, dargınlıkları, gerilimi, kaldırmış olacaktır.

Kaldırılan uygulama ile; rektörlük seçimine giden süreçte; Asıl görevleri bilim olan, Üniversite görevlileri arasında; sonu kırılmalara, hatta düşmanlıklara varan; tartışmaların oluşmasına neden oluyordu. Seçilecek kişilerin, yanlarına alacakları görev arkadaşlarına; yeni idarecilik görevleri sözleri veriliyordu.  Yıllarca dost olan, kimi insanların arasında; rektörlük seçimleri nedeni ile; kırgınlıklar, gerginlikler, tartışmalar oluşuyordu. Bir takım pazarlıkların yapıldığı; alanlar haline dönüşüyordu.

Seçim süreci boyunca, nerede ise; Tüm Üniversite; seçim sonuçlarına kilitleniyordu.

Söz vermeler, tehditler, pazarlıklar, alıp başını gidiyordu. Böylece; Üniversitelerde; kamplaşmalar, ayrılıklar, guruplaşmalar oluşuyordu.

Öyle şeyler yaşanmıştı ki; hatırlayalım. Rektörlüğe kimi zaman; en az oy alan adam atanmıştı. Kimi zaman; seçilen birinci adayın yarısı kadar, oy alamayan şahıs; rektörlüğe atanmıştı. Böylece,  bu uygulama ile yapılan seçimler sonrası; huzursuzluklar, dargınlıklar oluşuyordu. İlim yuvası olması gereken kurumlar; gereksiz tartışmaların, dargınlıkların, gerginliklerin, oluştuğu mekanlar haline dönüşüyordu.

Bu seçim atmosferi, Şehrin sivil insanlarını bile; etkileyecek konuma geliyordu. Bir takım aktörler, bu seçim atmosferinde; etkin görevler üstlenmek çabası içerisine, giriyorlardı. Hatta, gölge rektör oluşumlarının olduğu, iddialarından söz ediliyordu.

Bu olumsuzlukların farkında olan, Devleti yöneten irade; bu uygulamanın sona ermesini sağlayan yasayı değiştirmiş oldu. Hayırlı olsun.

Özellikle, Üniversiteler için; hayırlı olsun, diyorum. Umarım bu uygulamalar ile; rektörlük seçimleri ile yaşanan, tüm olumsuzluklar ortadan kalkar.

Umutla bekliyoruz…

Üniversitelerimiz; çekişmelerin, şahsı kırgınlıkların olduğu yerler değil; İlim yuvaları olarak anılan, yerler olsun. Öğrenciler, böyle olmasını istiyor, velilerimiz sorunsuz bir ortam özlüyor. Kafası bazı şeyler ile, karışık olan, öğretim görevlisinden; öğrenciler ne kadar yararlanabilir? Yararlanamaz…

 

 

.

Share
290 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÖĞRETMEN

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Nurcan Hanımla Murat bey Güzelce giyinip Esirgeme Yurdu’nun yolunu tuttular. Yetimleri sevindirip onlarlarla vakit geçirmek sevindirmek istiyorlardı Vardıklarında Nurcan Hanım’ın içinde bir heyecan vardı. O heyecanla merdivenleri adım adım çıkarken, öyle bir çığlık koptu ki, duyanların gönlüne yangın oldu. Herkes ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Bir görevliydi bu. Ne yapacağını bilemez bir hâlde, Müdür Bey’in odasına girdi. Bu sırada Murat Beyler de Müdür Bey’in kapısına yaklaşmışlardı. Görevli bayan konuşmakta bile zorlanıyordu. Kekeleyerek s...
 • İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  İnsanlığın Ahlakı Olan (Doğruluk)   İnsanlığın ahlakı olan doğruluk, yeryüzünün en güzel dinlerinden olan İslam dinimizin getirdiği olduğu ölçüler noktasında, insanların günahlarıyla beraber kirlenmiş olan gönüllerini tertemiz hale getirmekle beraber, dünya’nın içerisine dalmış olan ruhunu uhrevi olan hayata döndürür. Dünya’yı ahiret hayatına, ahiret’i de dünya hayatına tercih etmeden her ikisini de Cenabı Allah’ın razı olacağı yaşantıya çevirmektedir. Bu sebeple de bizlere sunulmuş olan bu ilkeleri benimsemeli ve hayat düsturu haline get...
 • Tesadüf Delice Bir Düşüncedir!

  21 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

    “Evrenin şu anki yapısının tümüyle bir tesadüf eseri olabileceği düşüncesi, tümüyle delice bir düşüncedir. Delilik kavramını argovari bir hakaret niyetiyle değil, tamamen psikolojideki teknik anlamıyla kullanıyorum. Gerçekte bu tür bir düşünce ile şizofrenik düşünce tarzı arasında büyük benzerlikler vardır.” (Karl Stern, Montreal Üniversitesi Psikiyatristi)   Kâinat, derin düşünmemize ve Allah’a yaklaşmamıza vesile olabilecek örneklerden yalnızca biri. Dünya ve uçsuz bucaksız kâinat üzerine düşünen insan, yaratılıştaki ihtişamı ...
 • İYİLİK

  20 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

  İnayet; Sözlük Anlamı (İnayet); Arapça kökenli bir kelime, sözlük manası; karşılıksız gösterilen sevgi, iyilik yapmak, bağış da bulunmak, imdada yetişmek, lütuf'dur. Sözlük anlamındaki açıklama ile konu daha iyi anlaşılacaktır. Örnek : ''ALLAH (cc) hepimize inayet etsin.'' bu örnekte geçen inayet kelimesinden mana bizlere lütufu'nu esirgemesin, bizlere yardımda bulunsun, bizlere rahmet eylesin anlamında kullanılan bir kelimedir. İhsan; Sözlük Anlamı (İhsan); Bağışta bulunmak, yardım eli uzatmak, iyilikte bulunmak, namuslu ve temiz k...
UA-36507442-2