logo

reklam

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ UYGULAMASI KALDIRILDI


Orhan ARSLAN
orhanarslanmatoglu@hotmail.com

REKTÖRLÜK     SEÇİMLERİ      UYGULAMASI       KALDIRILDI

Yeni  yayınlanan  Kanun Hükmünde Kararname ile; rektörlük seçimleri kaldırıldı. Yeni düzenlemeye  göre; Sayın  CUMHURBAŞKANI Recep   Tayyip   Erdoğan rektör atayabilecek.

Böylece, 676 Sayılı KHK ile ise rektörlük seçimleri uygulaması, kaldırıldı.

2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinde yer alan “Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır” ifadesi yerine “Devlet üniversitelerinde rektör Yüksek Öğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır” denildi.

Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yüksek Öğretim Kuruluna teklifi ve Yüksek Öğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır.”

Bu uygulama, aynı zamanda rektörlük seçimi öncesi; Üniversitelerde yaşanan, gereksiz çekişmeleri, kamplaşmaları, dargınlıkları, gerilimi, kaldırmış olacaktır.

Kaldırılan uygulama ile; rektörlük seçimine giden süreçte; Asıl görevleri bilim olan, Üniversite görevlileri arasında; sonu kırılmalara, hatta düşmanlıklara varan; tartışmaların oluşmasına neden oluyordu. Seçilecek kişilerin, yanlarına alacakları görev arkadaşlarına; yeni idarecilik görevleri sözleri veriliyordu.  Yıllarca dost olan, kimi insanların arasında; rektörlük seçimleri nedeni ile; kırgınlıklar, gerginlikler, tartışmalar oluşuyordu. Bir takım pazarlıkların yapıldığı; alanlar haline dönüşüyordu.

Seçim süreci boyunca, nerede ise; Tüm Üniversite; seçim sonuçlarına kilitleniyordu.

Söz vermeler, tehditler, pazarlıklar, alıp başını gidiyordu. Böylece; Üniversitelerde; kamplaşmalar, ayrılıklar, guruplaşmalar oluşuyordu.

Öyle şeyler yaşanmıştı ki; hatırlayalım. Rektörlüğe kimi zaman; en az oy alan adam atanmıştı. Kimi zaman; seçilen birinci adayın yarısı kadar, oy alamayan şahıs; rektörlüğe atanmıştı. Böylece,  bu uygulama ile yapılan seçimler sonrası; huzursuzluklar, dargınlıklar oluşuyordu. İlim yuvası olması gereken kurumlar; gereksiz tartışmaların, dargınlıkların, gerginliklerin, oluştuğu mekanlar haline dönüşüyordu.

Bu seçim atmosferi, Şehrin sivil insanlarını bile; etkileyecek konuma geliyordu. Bir takım aktörler, bu seçim atmosferinde; etkin görevler üstlenmek çabası içerisine, giriyorlardı. Hatta, gölge rektör oluşumlarının olduğu, iddialarından söz ediliyordu.

Bu olumsuzlukların farkında olan, Devleti yöneten irade; bu uygulamanın sona ermesini sağlayan yasayı değiştirmiş oldu. Hayırlı olsun.

Özellikle, Üniversiteler için; hayırlı olsun, diyorum. Umarım bu uygulamalar ile; rektörlük seçimleri ile yaşanan, tüm olumsuzluklar ortadan kalkar.

Umutla bekliyoruz…

Üniversitelerimiz; çekişmelerin, şahsı kırgınlıkların olduğu yerler değil; İlim yuvaları olarak anılan, yerler olsun. Öğrenciler, böyle olmasını istiyor, velilerimiz sorunsuz bir ortam özlüyor. Kafası bazı şeyler ile, karışık olan, öğretim görevlisinden; öğrenciler ne kadar yararlanabilir? Yararlanamaz…

 

 

.

Share
308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ebu Cehil’i tanır mısınız?

  24 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ebu Cehil’i tanır mısınız? Muhacir sahabilerden Abdurrahman bin Avf hazretleri “radıyallahü anh”, yaşlı haline rağmen Bedir cengine katılmıştı. İki taraf yerlerini almış, birazdan tarihin en mühim ve anlamlı cengi başlayacaktı. O ara, Medineli iki delikanlı yanaştı bu gün görmüş ihtiyarın yanına. - Amca, bakar mısınız! - Buyurun evlatlar. - Siz, Ebu Cehili tanırsınız herhalde? - Tabii, tanıyorum. Gençler heyecan yüklüydüler. - Onu bize gösterir misiniz? - Olur, ama niçin? - Onunla bir hesabımız var da bugün. - Onunla hepimiz...
 • Allah Hükmünde Ortak Kılmaz! I

  24 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

    Allah… Kendi hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz." (Kehf Suresi, 26)   Gerçek Kur’an ahlakı, Kur’an'a tam olarak uyulduğunda yaşanabilir. Allah'ın indirdikleri dışında açıklamalar getirmeye çalışmak, yorumlarda bulunmak insana her zaman kayıp getirir. Yüce Allah, "... Aralarında Allah’ın indirdiğiyle hükmet ve sana gelen haktan sapıp onların heva (istek ve tutku)larına uyma..." (Maide Suresi, 48) ayetiyle müminlerin ölçüsünün ve yol göstericisinin, Allah'ın indirdiği hükümler olduğunu bildirir. Bundan başka yollar insanı doğrulara...
 • Bu din, vermek dinidir

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bu din, vermek dinidir İran Evliyasından Muhyiddin-i Dusti hazretlerine “rahmetullahi aleyh”, bir gün bazı dostları gelip; - Dünyada en güzel şey nedir? diye sordular. Cevabında; - Dünyada en güzel şey, dünyaya düşkün olmamaktır, buyurdu. Anlayamadılar. O zaman sordu onlara: - Sizce dünyada en kıymetli maden nedir? - Altındır efendim. - Peki altından kıymetli olan nedir? - Bilmiyoruz hocam, nedir? - O altını, ihtiyaç sahibi başka Müslümana vermektir. Bu din, vermek dinidir. Veren aziz olur, alansa ...
 • Sevgilinin Sevgiliye Kavuştuğu Gece: Miraç Gecesi

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Sevgilinin sevgiliye kavuştuğu en güzel, en kutlu ve de en mübarek olan gecelerden bir gece olan Miraç kandili ve gecesi tüm Müslüman alemine hayırlı olsun.   Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) göğe yükselerek Yüceler yücesi olan Yüce Mevla’nın huzuruna en güzel şekilde kabul edildiği mübarek gecedir.  İlahilerin birçok sırrını, hikmetini ve de bereketini kendi bünyesinde bulunduran bu gecede İsra Suresinin ilk ayeti kerimesinde şöyle ifade edilmektedir: “Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (M...
UA-36507442-2