logo

reklam

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ UYGULAMASI KALDIRILDI


Orhan ARSLAN
orhanarslanmatoglu@hotmail.com

REKTÖRLÜK     SEÇİMLERİ      UYGULAMASI       KALDIRILDI

Yeni  yayınlanan  Kanun Hükmünde Kararname ile; rektörlük seçimleri kaldırıldı. Yeni düzenlemeye  göre; Sayın  CUMHURBAŞKANI Recep   Tayyip   Erdoğan rektör atayabilecek.

Böylece, 676 Sayılı KHK ile ise rektörlük seçimleri uygulaması, kaldırıldı.

2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinde yer alan “Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır” ifadesi yerine “Devlet üniversitelerinde rektör Yüksek Öğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır” denildi.

Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yüksek Öğretim Kuruluna teklifi ve Yüksek Öğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır.”

Bu uygulama, aynı zamanda rektörlük seçimi öncesi; Üniversitelerde yaşanan, gereksiz çekişmeleri, kamplaşmaları, dargınlıkları, gerilimi, kaldırmış olacaktır.

Kaldırılan uygulama ile; rektörlük seçimine giden süreçte; Asıl görevleri bilim olan, Üniversite görevlileri arasında; sonu kırılmalara, hatta düşmanlıklara varan; tartışmaların oluşmasına neden oluyordu. Seçilecek kişilerin, yanlarına alacakları görev arkadaşlarına; yeni idarecilik görevleri sözleri veriliyordu.  Yıllarca dost olan, kimi insanların arasında; rektörlük seçimleri nedeni ile; kırgınlıklar, gerginlikler, tartışmalar oluşuyordu. Bir takım pazarlıkların yapıldığı; alanlar haline dönüşüyordu.

Seçim süreci boyunca, nerede ise; Tüm Üniversite; seçim sonuçlarına kilitleniyordu.

Söz vermeler, tehditler, pazarlıklar, alıp başını gidiyordu. Böylece; Üniversitelerde; kamplaşmalar, ayrılıklar, guruplaşmalar oluşuyordu.

Öyle şeyler yaşanmıştı ki; hatırlayalım. Rektörlüğe kimi zaman; en az oy alan adam atanmıştı. Kimi zaman; seçilen birinci adayın yarısı kadar, oy alamayan şahıs; rektörlüğe atanmıştı. Böylece,  bu uygulama ile yapılan seçimler sonrası; huzursuzluklar, dargınlıklar oluşuyordu. İlim yuvası olması gereken kurumlar; gereksiz tartışmaların, dargınlıkların, gerginliklerin, oluştuğu mekanlar haline dönüşüyordu.

Bu seçim atmosferi, Şehrin sivil insanlarını bile; etkileyecek konuma geliyordu. Bir takım aktörler, bu seçim atmosferinde; etkin görevler üstlenmek çabası içerisine, giriyorlardı. Hatta, gölge rektör oluşumlarının olduğu, iddialarından söz ediliyordu.

Bu olumsuzlukların farkında olan, Devleti yöneten irade; bu uygulamanın sona ermesini sağlayan yasayı değiştirmiş oldu. Hayırlı olsun.

Özellikle, Üniversiteler için; hayırlı olsun, diyorum. Umarım bu uygulamalar ile; rektörlük seçimleri ile yaşanan, tüm olumsuzluklar ortadan kalkar.

Umutla bekliyoruz…

Üniversitelerimiz; çekişmelerin, şahsı kırgınlıkların olduğu yerler değil; İlim yuvaları olarak anılan, yerler olsun. Öğrenciler, böyle olmasını istiyor, velilerimiz sorunsuz bir ortam özlüyor. Kafası bazı şeyler ile, karışık olan, öğretim görevlisinden; öğrenciler ne kadar yararlanabilir? Yararlanamaz…

 

 

.

Share
323 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Din & Ahlâk ilişkisine dair…

  23 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Din ve ahlâk ilişkisi tarih boyunca tartışıla gelmiştir. Kimileri Din ile ahlâkı bir tutmuş ve asla farklı düşünülemeyeceğini savunmuş, kimileri de birbirleriyle hiçbir ilişkisi olmayan kavramlar/disiplinler olduğunu ifade etmişlerdir. Nitekim geçenlerde bir sohbet esnasında “Ahlâk dinden, din ahlâktan ayrı düşünülemez. Din-ahlâk ayrımı yapmak kesinlikle yanlıştır.” İfadesi kullanıldı.   Oysa ki; Din ve ahlâk kavramları, birbiriyle oldukça ilişkili, adeta birbirinin mütemmimi (tamamlayıcısı) olan iki kavram olmakla beraber, ...
 • HER ŞEYE RAĞMEN BAYRAM MUTLULUKTUR

  23 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

    HER ŞEYE RAĞMEN BAYRAM MUTLULUKTUR Ülkemizde yaşanan, tüm olumsuzluklara rağmen; manevi havayı , bolca teneffüs ettiğimiz, Ramazan ayından sonra; Bayramı yaşamak, bir mutluluktur. Allah'ın müslümanlara bir hediyesidir. İnsanoğlu, Kıştan sonra, bahar sevincini nasıl yaşıyorsa; Bayram sevincini de; öyle yaşamalıdır. Özellikle, böyle zor günlerden geçtiğimiz şu zamanda; Bayramımızı coşku ile, kutlamak; bizim dışımızdaki tüm düşman ve hainlere verilecek, en güzel cevaptır. Haydi, bayramımızı kutlamaya... Haydi ,çocuklarımızı bu manev...
 • KULUN ALLAH SEVGİSİ

  23 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Allah kulunu severse Behrullah Efendi "rahmetullahi aleyh", Anadolu Velilerindendir. Kabr-i şerifi Tokat’ın Erbaa ilçesine bağlı Eksel köyünde bulunuyor. Bir gün sordular bu zata: - Allah’ın bir kimseyi sevdiğinin alameti nedir efendim? Büyük zat cevaben; - Allahü teâlâ bir kulunu severse, ona iki şey nasip eder, buyurdu. - Onlar nedir hocam? - Birincisi, ona sevdiği bir kulunu, tanıtır. İkincisi, ona hayırlı bir iş nasip eder. Ve izah etti: - Yani o kimse “Allah adamları”ndan birini tan...
 • Bin kişiye üç kişi

  22 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bin kişiye üç kişi İmam-ı Rabbani hazretlerinin “kuddise sirruh” talebesinden üç kişi, bir iş için sahraya çıkmışlardı bir gün. Oralarda bir puthane gördüler. Şunu yıkalım mı diye istişare ettiler aralarında. Ve yıkmaya karar verdiler. Zira o puthanede tapınan Hindular, zaman zaman toplanıp, garip Müslümanlara eziyet ediyorlardı. Kimsecikler de yokta ortalıkta. Ve başladılar yıkmaya. Çıkan gürültüyü işiten Hindular öğrendiler bu durumu. Ve birbirlerine haber vererek koştular oraya. Yaklaşık bin kişi...
UA-36507442-2