logo

reklam

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ UYGULAMASI KALDIRILDI


Orhan ARSLAN
orhanarslanmatoglu@hotmail.com

REKTÖRLÜK     SEÇİMLERİ      UYGULAMASI       KALDIRILDI

Yeni  yayınlanan  Kanun Hükmünde Kararname ile; rektörlük seçimleri kaldırıldı. Yeni düzenlemeye  göre; Sayın  CUMHURBAŞKANI Recep   Tayyip   Erdoğan rektör atayabilecek.

Böylece, 676 Sayılı KHK ile ise rektörlük seçimleri uygulaması, kaldırıldı.

2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinde yer alan “Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır” ifadesi yerine “Devlet üniversitelerinde rektör Yüksek Öğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır” denildi.

Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yüksek Öğretim Kuruluna teklifi ve Yüksek Öğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır.”

Bu uygulama, aynı zamanda rektörlük seçimi öncesi; Üniversitelerde yaşanan, gereksiz çekişmeleri, kamplaşmaları, dargınlıkları, gerilimi, kaldırmış olacaktır.

Kaldırılan uygulama ile; rektörlük seçimine giden süreçte; Asıl görevleri bilim olan, Üniversite görevlileri arasında; sonu kırılmalara, hatta düşmanlıklara varan; tartışmaların oluşmasına neden oluyordu. Seçilecek kişilerin, yanlarına alacakları görev arkadaşlarına; yeni idarecilik görevleri sözleri veriliyordu.  Yıllarca dost olan, kimi insanların arasında; rektörlük seçimleri nedeni ile; kırgınlıklar, gerginlikler, tartışmalar oluşuyordu. Bir takım pazarlıkların yapıldığı; alanlar haline dönüşüyordu.

Seçim süreci boyunca, nerede ise; Tüm Üniversite; seçim sonuçlarına kilitleniyordu.

Söz vermeler, tehditler, pazarlıklar, alıp başını gidiyordu. Böylece; Üniversitelerde; kamplaşmalar, ayrılıklar, guruplaşmalar oluşuyordu.

Öyle şeyler yaşanmıştı ki; hatırlayalım. Rektörlüğe kimi zaman; en az oy alan adam atanmıştı. Kimi zaman; seçilen birinci adayın yarısı kadar, oy alamayan şahıs; rektörlüğe atanmıştı. Böylece,  bu uygulama ile yapılan seçimler sonrası; huzursuzluklar, dargınlıklar oluşuyordu. İlim yuvası olması gereken kurumlar; gereksiz tartışmaların, dargınlıkların, gerginliklerin, oluştuğu mekanlar haline dönüşüyordu.

Bu seçim atmosferi, Şehrin sivil insanlarını bile; etkileyecek konuma geliyordu. Bir takım aktörler, bu seçim atmosferinde; etkin görevler üstlenmek çabası içerisine, giriyorlardı. Hatta, gölge rektör oluşumlarının olduğu, iddialarından söz ediliyordu.

Bu olumsuzlukların farkında olan, Devleti yöneten irade; bu uygulamanın sona ermesini sağlayan yasayı değiştirmiş oldu. Hayırlı olsun.

Özellikle, Üniversiteler için; hayırlı olsun, diyorum. Umarım bu uygulamalar ile; rektörlük seçimleri ile yaşanan, tüm olumsuzluklar ortadan kalkar.

Umutla bekliyoruz…

Üniversitelerimiz; çekişmelerin, şahsı kırgınlıkların olduğu yerler değil; İlim yuvaları olarak anılan, yerler olsun. Öğrenciler, böyle olmasını istiyor, velilerimiz sorunsuz bir ortam özlüyor. Kafası bazı şeyler ile, karışık olan, öğretim görevlisinden; öğrenciler ne kadar yararlanabilir? Yararlanamaz…

 

 

.

Share
234 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İsrail’in geleceği tehdit altında!

  10 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  İsrail, Batı dünyasında en yüksek doğum oranına sahip. İlk bakışta İsrail adına iyi bir gelişme gibi görünse de doğan çocukların çoğu Siyonizm’i reddedenlerin çocuklarından oluşmaktadır.Onlar, yakın bir gelecekte ülkedeki seçmenlerin çoğunluğunu temsil konumunda olması içten bile değildir. Kudüs Shaarei Zedek Hastanesi’nin acil bölümünü ziyaret eden herkes; uzun koridorun sonunda Yahudi inanışında önemli yer tutan 30 bölümlük ‘Genesis’ (yaratılış), yani Tanah ve Eski Ahit'in ilk beş kitabını oluşturan Tevrat'ın birinci kitabındaki bir bölümü...
 • İbretlik Hikaye..

  10 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

    Bir zamanlar, Nasuh adında bir adam vardı. Erkekliğini gizleyerek, kadınlar hamamında tellallıkla geçinirdi. Yüzü kadın yüzüne benzerdi. Köse olduğu için tüyleri de yoktu. Fakat şehveti çok güçlüydü. Nasuh yıllarca tellallık yaptı, kimse onun erkek olduğunun farkına varmadı. Çarşaf giyer, yüzüne peçe takardı.Şehveti nin azgınlığından hamamdaki işinden ayrılmazdı. Padişahların kızlarını bile keseler, yıkardı.Yaptığı işin yanlış olduğunun farkındaydı. Zaman zaman tövbe eder, bu işten ayağını çekmek isterdi. Fakat kâfir nefsinin kadına...
 • Evleneceklere Nasihat Olsun..

  09 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  EVLİLİK NASİHATI GELİN İÇİN 1. Beyine hoşlanacağı isim ve sıfatlarla hitap et! 2. Onun sevdiği yemekleri güzel yap ki, evini özlesin. 3. Beyin evden çıkarken onu uğurla; akşam döndüğünde güler yüzle karşıla! 4. En çok güzel görünmen gereken kişinin beyin olduğunu bil! 5. İffetini ve hayanı muhafaza et. En güzel elbisenin takva elbisesi olduğunu unutma; her işimizi murakabe eden Allah'ı düşün! 6. Sevgini beyinle ve çocuklarınla paylaş. Evinin direği ol! Beyin evde olmadığı zaman gözü arkada kalmasın. 7. Beyine her fırsatta teşekkür etme...
 • Müzakere döneminde hedef şaşırtma oyunu

  09 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  2013 yılının Şubat ayında seçilmiş olan ve Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı döneminde her fırsatta yalan dolan bahanelerle masadan kaçan Rum lider Anastasiadis, 2015 yılının Nisan ayında Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra -kulağına fısıldananlar her ne idiyse- adeta masaya yapıştı ve kalkmaz oldu. Anlaşılan önünde, her ne pahasına olursa olsun çözüme istekli bir Türk lider ve yanında da acemi sayılacak bir müzakere ekibi görünce kolları sıvadı ve “bu fırsat bir daha ele  geçmez” mantığı ile müzakereleri devam ettirme çaba...
UA-36507442-2